Codi – Slavná letadla USAF a NAVY (1. díl)-Curtiss Wright P-40 Warhawk/North American B-25 Mitchell

Další díl skládačky o válčení ve vzduchu nabídne vydavatelství Codi ve čtvrtek 29. dubna 2010, kdy bude ke koupi za 49,- Kč DVD věnované opět historii významných typů aeroplánů 2. světové války Slavná letadla USAF a NAVY 1. Dostalo se na stíhačku Curtiss Wright P-40 Warhawk a bombardér North American B-25 Mitchell. 

Dělník války s ostrými zuby. Jak jinak nejlépe charakterizovat stíhačku Curtiss Wright P-40 Warhawk, jejíž historii v obrazech právě uvidíte?

 

Kapitoly Warhawk 

 

Nebyla ani nejrychlejší, ani nelétala nejvýše či nejdále za všech. Oslnivé akrobatické obraty z ní její piloti nikdy nevymáčkli. Někteří z nich na ni i láteřili a vyčítali jí to. Ale pro mnoho jiných to byl úžasně odolný stroj, který je vytáhl z mnohé šlamastyky, stroj, který spolehlivě donesl svůj bombový náklad na určené místo a svými kulomety uštědřil mnohou porážku nepřátelským letounům.

 

 

 

Stroj létající od polárního kruhu po rovník, nad hlubinami oceánů i dunami písku pouští. V barvách mnoha států, ale proti stejnému nepříteli. A jestli hledáte silný příběh, i ten Vám tento letoun může poskytnout, jestliže si připomenete jeho válečné nasazení nad rozsáhlými prostory Číny v rukou Létajících tygrů. Dělník války s aureolou romantiky.

 

Bombardér North American B-25 Mitchell ne nadarmo nesl jméno slavného leteckého generála USA z první světové války.

 

Kapitoly Mitchell 

 

Rázný, rychlý, zkušený – a tvrdohlavý, nesmiřitelný k nepříteli, neoblomný v prosazování svého. V podstatě charakteristiky, které se daly přiměřeně aplikovat i na jmenovcovo letadlo. Jeho posádky ho milovaly, nepřátelé nenáviděli a báli se ho.

 

 

 

A měli proč. Dvoumotorový bombardér Mitchell dokázal stejně úspěšně bombardovat postavení japonských vojsk v džunglích, jako útočit svými pumami, kulomety a kanóny na lodě a ponorky na mořích, i napadat obrněná vozidla protivníka v poušti či zeleni Evropy. Na první stránky světových deníků se dostal, když odpověděl v rukou Američanů Japoncům za Pearl Harbour a jako první spojenecký letoun bombardoval Tokio. Hlavní neživý hrdina knihy Hlava XXII, stroj, který jako vojenský plnil své úkoly od roku 1940 do roku 1977! 

 

Menu DVD

 

Údaje o DVD:

Délka: 26:15 + 26:00 minut

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný/černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný