Filmexport Home Video – Letadlová loď Enterprise 5 (Bitva v Leytském zálivu+Kamikaze)

Filmexport Home Video v pondělí 17. května 2010 plánuje závěrečný disk dokumentárního seriálu, známého z obrazovek Česká televize. Na pultech by měla být Letadlová loď Enterprise 5 za 59,- Kč.

Pomocí nejmodernější počítačové animace můžete sledovat vojenské operace slavné letadlové lodi od počátku války v Pacifiku až do porážky Japonského císařství v září 1945. Série amerických dokumentárních rekonstrukcí vyjde postupně na 5 DVD.

 

Enterprise byla za 2. světové války jedna z nejslavnějších lodí Námořnictva Spojených států. Do služby vstoupila v roce 1938 a během následujících let se zapojila do nejdůležitějších operací v Tichomoří. Svou roli sehrála například v bitvách u Midway, o Guadalcanal, u Šalamounových ostrovů, u Santa Cruz nebo v bitvě o Okinawu.

Bitva v Leytském zálivu (Battle of Leyte Gulf)  

Poslední velká bitva letadlových lodí skončila pro Japonsko katastrofou. Nepřítel byl ale stále ještě silný a nebezpečný. K americkým silám rozmístěným v Leytské zálivu na Filipínách mířilo ohromné japonské loďstvo. Z paluby Enterprise odstartovalo 12 průzkumných bombardérů a 16 stíhaček Hellcat. Jejich úkolem bylo prohledat vody na jihozápad, protože podle nepotvrzených zpráv směřovaly k americkým silám, které se vylodily na ostrově Leyte, japonské válečné lodě. V japonském svazu mohly být pravděpodobně i obě obří japonské bitevní lodě: Musaši a Jamato, které byly největšími válečnými plavidly na světě. Letci z Enterprise doufali, že se jim je podaří zničit. Piloti bombardérů rovněž toužili konečně potopit poslední nepřátelskou letadlovou loď, která se zúčastnila přepadení Pearl Harboru, totiž Zujikaku, sesterskou loď Šókaku, která byla nedávno zničena v bitvě ve Filipínském moři.  

Kamikaze (The Empire’s Last Stand)  

V minulých epizodách série jsme sledovali, jak USS Enterprise po tři dlouhé roky plnila bojové úkoly v tichomořské válce. Od Pearl Harboru po monumentální bitvu v Leytském zálivu. Řadou vítězství si vysloužila přezdívku "Lucky E" – "Šťastná Enterprise".

 

Enterprise byla opět modernizována. Namontováno bylo osvětlení paluby pro noční lety a přibyla nová letadla, všechna již vybavená radarem. Radary dosud umožňovaly lodím rozpoznat blížící se nebezpečí. Ale palubní radar v letadlech poskytoval spojencům novou taktickou výhodu – mohli podnikat noční nálety. Schopnost zaútočit v noci v sobě nesla velkou strategickou výhodu. Na letadlech nebylo vidět jediné světlo. I výfuky po obou stranách motoru byly zakryté. Let ve tmě byl obtížný, ale přistání bylo ještě horší. Pilota ve tmě naváděl k jeho mateřské lodi pouze radar, a pak se muselo přistát na rozhoupané palubě, kdy mu pomáhalo jen několik vizuálních pomůcek.

 

Boje tedy už neprobíhaly jenom ve dne. Válčilo se nepřetržitě po 24 hodin denně. Za méně než dva týdny nalétali piloti z Enterprise více než šest a půl tisíce kilometrů a potopili lodě o celkovém výtlaku 200 000 tun a zaútočili na hlavní pevninské základny japonského císařství. Blížilo se finále války v Pacifiku. Tato válka ale zdaleka ještě neskončila. Japonsko vyslalo do boje děsivou zbraň – sebevražedná letadla. Útoky kamikadze způsobily nakonec Enterprise největší ztráty na lidských životech za celou válku.   

 

Žánr: Dokument  

Země původu: USA

Rok vzniku: 2008

Délka: cca 52+52 minut

Původní název: Battle 360 

Režie a scénář: Sam Dolan 

Produkce: Douglas Cohen, Sam Dolan, Ryan T. Hurst, Louis Tarantino, Brian Thompson

Hudba: Eric Amdahl 

Kamera: Chris Raymond 

Střih: Conrad Stanley 

Výkonní producenti: Louis C. Tarantino, Douglas J. Cohen

Výkonný producent pro History Channel: Charles Nordlander

Společnost: Flight 33 Productions LLC for History Television Networks Productions  

 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky  

Titulky: žádné  

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3  

Bonus: žádný