Amercom – Encyklopedie II. světové války 44 – Cíl: Okinawa – 1. část

V pondělí 3. května 2010 vyšel další díl Encyklopedie II. světové války z vydavatelství Amercom s pořadovým číslem 44. Přílohové DVD nese název Cíl: Okinawa – 1. část a cena kompletu s časopisem je 99,90 Kč.

Tištěná podoba Encyklopedie nese název Varšavské povstání – Okupace v dalších evropských zemích – Dukla 1944. Kapitoly Historie jsou nazvány – Varšavské povstání, Okupace v dalších evropských zemích, Dukla 1944 – krev a bahno v Karpatech. Sekce Militarie nabízí Letadla 1939-1945. Kalendárium se zabývá nejdůležitějšími událostmi ledna a února 1944.

V dalším čísle bychom měli najít kapitoly Ofenziva v Alsasku, Porážka Německa.

 

Cíl: Okinawa – 1. část

 

Na jaře 1945 se již americká armáda valila k Japonským ostrovům a zemi vycházejícího slunce hrozila drtivá porážka. Navzdory zoufalé pozici bylo japonské velení odhodláno zastavit americký kolos před branami své země v nehostinném terénu odlehlého ostrova Okinawa. Tváří v tvář rýsujícímu se kolapsu však generální štáb v Tokiu nakonec usoudil, že národ může zachránit pouze jednoznačné vítězství na japonské půdě. Chyběl ovšem čas na přeskupení zbývajících sil na závěrečnou bitvu. Vojáci na Okinawě proto měli být obětováni, aby země získala více času k organizaci obrany Japonských ostrovů. Obránci Okinawy tedy neměli v rukou pouze osud malého ostrůvku, nýbrž i celého Japonska, jeho kultury a obyvatel.

 

Žánr: Válečný / Dokument

Délka: cca 52 minut (52:56)

Původní název: Battlefield: Destination Okinawa – Part 1

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital anglicky, česky, polsky

Titulky: česky, polsky

Nastavení zvuku a titulků 

Obraz: barevný/černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný