FilmX – Princezna Mononoke

Druhým kouskem v edici FilmX ve čtvrtek 6. května 2010 za 99,- Kč bude dle reklam nejúspěšnější japonský film všech dob z dílny slavného animátorského studia Ghibli, dobrodružný výpravný příběh o sváru lidí a bohů Princezna Mononoke.

Kdysi před dávnými lety snad žili lidé a bohové v míru. Bylo mnoho zvířecích bohů a každý z nich měl na tomto světě svoje místo. Lidská zpupnost však narušila tento pokoj a z některých bohů udělala démony. Lidské střely zanesly do těl zvířecích bohů bolest a nenávist, která je jako nemoc postupně stravuje a oni, poháněni rostoucí nenávistí, jsou štváni po světě a rozsévají zlo.

A tak za dávných časů v divokých hvozdech Japonska začíná mytický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte, vlčí bohyně – princezny Mononoke – a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou – prince Ashitaky.

V Japonsku, v období Muramachi, napadne malou pokojnou dědinu, kterou obývá zbytek kmene Emiši, jednoho slunečného dne zlověstný démon. Poslední princ rodu, statečný Ashitako se proti němu postaví, aby vesnici zachránil, a zabije ho. Démon ho však poškrábe svými chapadly na ruce a vnese mu do rány jed, který prince pomalu, ale jistě zabíjí.

Ortel moudré vědmy je nemilosrdný – princ musí opustit rodnou vesnici i svůj kmen a hledat pomoc u Lesního ducha, který prý žije daleko odtud na západě. Princ se musí vydat na dlouhou dobrodružnou cestu plnou nástrah, aby našel lék na svou nemoc. Na této pouti potkává i tajemnou bytost – princeznu Mononoke.

Kult pro všechny milovníky japonského kresleného filmu a světa plného fantasie. Těm dozajista chválit netřeba.

Žánr: Akční / Dobrodružný / Animovaný / Fantasy

Země původu: Japonsko

Rok vzniku: 1997

Délka: 134 minut

Původní název: もののけ姫 / Mononoke-hime

Světová premiéra: 12. července 1997 – Japonsko

Režie: Hayao Miyazaki

Scénář: Hayao Miyazaki

Produkce: Yutaka Narita, Seiji Okuda, Toshio Suzuki, Yasuyoshi Tokuma, Seiichiro Ujiie, Takahiro Yonezawa

Hudba: Jô Hisaishi

Kamera: Atsushi Okui

Střih: Hayao Miyazaki, Takeshi Seyama

Společnost: DENTSU Music And Entertainment / Nibariki / Nippon Television Network Corporation / Studio Ghibli / TNDG / Tokuma Shoten

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 japonsky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: žádný