Filmexport Home Video – Tanková brigáda

V pátek 7. května 2010 přináší Filmexport Home Video výpravný válečný film o nejobtížnějších úsecích bojové cesty 1. čs. samostatné tankové brigády, za 59,- Kč bude ke koupi Tanková brigáda. Ve válečných scénách účinkovali tři tisíce příslušníků Československé lidové armády.

Válečný film, vyrobený Armádním filmem, mapuje osudy tankové posádky na nejtěžším úseku bojové cesty První československé samostatné brigády po boku Rudé armády. V Sovětském svazu vytvořená a vycvičená československá tanková brigáda zasáhla velmi úspěšně do bojů o Kyjev, Rudu, Čerňachovo i Bílou Cerkev a proslavila se v bojích o Duklu i Ostravu.

Sledujeme osud jejího velitele – četaře Juraje Klimku. V době krvavých bojů o Dukelský průsmyk se mu nevyhne láska a ukáže se, že za maskou suveréna je ve skutečnosti plachý a citlivý člověk.

Rok 1944. První československá brigáda, které velí major Stašek, se probila se sovětskou armádou k československým hranicím. Stašek potřebuje nutně nové tanky, ale zástupce československé exilové vlády v Londýně generál Hasal jeho žádost odmítne. Vypomůže mu až sovětský podplukovník Malincev. Pro nastávající bitvu o Duklu to však nestačí. Staškova brigáda utrpí v prvních dnech dukelské bitvy těžké ztráty, ale ani v této situaci generál Hasal tanky nedodá. Československá vláda v Londýně naopak z obavy o vznik lidové armády usiluje o rozbití celé brigády. Její definitivní rozklad má ve Staškově štábu zajistit kapitán Renč. Vojáci brigády jsou situací značně znechuceni, ale znovu pomůže sovětská armáda. Na Stalinův rozkaz jsou brigádě slavnostně předány nové tanky. Tanková jednotka může účinně zasáhnout do bojů o Ostravu.

To, co z oficiálního popisu vyplývá nepřímo, nazývají diváci jasně – Film je zatížen do očí bijící komunistickou propagandou a prozápadně orientovaný tankista je zobrazován jako ten největší zbabělec. Národně výchovný rudý cirkus.

tankova_brigada_01_dvd

tankova_brigada_02_dvd

tankova_brigada_03_dvd

tankova_brigada_04_dvd

Velmi překvapivě vyšel disk v neosekané podobě s kompletní bonusovou výbavou, která byla u DVD FEXu dostupná dosud pouze u starších (podstatně dražších) vydání v plastové krabičce Zlatého fondu. Teď jen vyčkat, jestli šlo o „omyl“, nebo nově zavedenou praxi.

Žánr: Válečný

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1955

Délka: 93 minut (1:32:21)

Premiéra v kinech ČR: 5. října 1955

Režie: Ivo Toman

Pomocná režie: Jaroslav Balík

Asistent režie: Vlastimil Fiala, Libuše Junková, Stanislav Černý

Scénář: Jaroslav Klíma

Spolupráce: František Vláčil

Produkce: Stanislav Brožík, Erik Hubáček

Kamera: Jan Čuřík

Druhá kamera: František Jindra

Hudba: Jiří Šust

Střih: Jiřina Lukešová

Kostýmy: František Zapletal

Masky: Oldřich Mach

Zvuk: Karel Cajthaml

Výprava-architekt: Jan Pacák, Dalibor Poláček

Výtvarník: František Suchý, Oldřich Železo

Odborný poradce: podplukovník Ivan Hunda

Společnost: Československý armádní film

Hrají: Otomar Krejča (velitel tankové brigády major Staš), Bedřich Prokoš (osvětový důstojník poručík Tomeš), Martin Růžek (náčelník štábu kapitán Renč), Vladimír Bičík (nadporučík Blažek, velitel 1.prapo), Gustav Heverle (nadporučík Jožka Hrstka, velit.2.p), Jana Dítětová (sanitářka brigády Olga), Július Pántik (četař Juraj Klimko), Ota Sklenčka (tankista Strnad, zvaný táta), Josef Hajdučík (tankista Jarda Pavlíček), Zdeněk Dítě (tankista Vaněček), Jiří Sovák (tankista desátník Jaško), Deyl Rudolf ml. (mechanik Kysela), Vojta Plachý-Tůma (generál Moskalenko), Oldřich Lukeš (sovětský generál), Ján Bzdúch (podplukovník Andrej Pavlovič Malin), Jiří Vala (odbojový pracovník Miloš Sýkora), Otylie Beníšková (Milošova matka), Ladislav Boháč (generál Hasal), Miloslav Holub (ministr Němec), Oldřich Velen (msgre Hála), Vítězslav Vejražka (generál SS), Miloš Nedbal (plukovník wehrmachtu), Jiří Dohnal (poslanec Klement Gottwald), Josef Bláha (sovětský voják), Vlastimil Fišar (sovětský radiotelegrafista), Antonín Šůra (tankista), Jaroslav Zrotal (voják v koženém kabátě), Oldřich Hoblík (ordonance u generála Hasala), Zdeněk Jelínek (adjutant generála SS), Osvald Albín, Josef Bartůněk, Jaroslav Cmíral (voják), Olga Doležalová, František Miroslav Doubrava (voják s novinami a kávou), Lujza Grossová, S. Poloniová, Milan Vágner, Otakar Vážanský (voják s kávou), Jiří Zvěřina, Adolf Král (tankista), a další

tankova_brigada_menu

Údaje o DVD:

tankova_brigada_kapitoly_1

tankova_brigada_kapitoly_2

tankova_brigada_kapitoly_3

tankova_brigada_kapitoly_4

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící, anglicky

Obraz: barevný PAL DVD9 4:3

Bonus: Slovo filmového historika (Dr. Pavel Taussig, 19:28), Slovo vojenského historika (Ing. Milan Kopecký, 24:25), Fotografie, Biografie a filmografie (tvůrci: Ivo Toman, Jaroslav Klíma, Jan Čuřík, Jiří Šust, herci: Otomar Krejča, Július Pántik, Bedřich Prokoš, Martin Růžek, Ota Sklenčka, Jiří Sovák, použitá literatura), Soudobá dokumentace (2:45), Vzpomínání přímého účastníka bojů (plk. Vladimír Palička, 32:03)

tankova_brigada_bonusy

tankova_brigada_bonusy_bio