Blesk – Kamarád do deště

 

Čtvrteční nostalgický Blesk nám 15. května 2008 za 44,- Kč nabídne kdysi nerozlučnou a populární dvojici ve filmu Kamarád do deště

 

Hlavní role v divácky atraktivním dobrodružném snímku z roku 1988 byly napsány přímo na tělo Lukáši Vaculíkovi a Sagvanu Tofimu, s nimiž Jaroslav Soukup navázal spolupráci už v roce 1982, kdy je obsadil do filmu Vítr v kapse. Námět a scénář Kamaráda do deště vznikl už v roce 1985, ale protože Lukáš Vaculík, který v té době nastupoval vojenskou základní službu, měl o roli Tomáše zájem, rozhodl se Jaroslav Soukup, že počká a začne točit hned jak se Vaculík z vojny vrátí.

V dalších rolích můžete vidět polskou herečku Beatu Andrasiewiczovou jako Magdu, Karla Augustu jako padoucha Kadlece, Andreje Hryce v roli garážmistra Bureše, Alenu Vránovou jako Vlastičku a další známé herce. Titulní písnička Dávej, ber, kterou složil Ján Baláž a úspěšně ji nazpívali představitelé hlavních rolí Lukáš Vaculík a Sagvan Tofi, se stala v době uvedení filmu diskotékovým hitem.

V příběhu, který by se dal charakterizovat jako Podraz po česku, se mladý číšník Michal dostává do maléru, když je okraden o denní tržbu, kterou měl doručit do banky. Je v podmínce, a tak je mu jasné, že mu nikdo nevěří. Požádá proto o pomoc kamaráda, taxikáře Tomáše, který si půjčí od nebezpečného veksláka Adamce. Zcela náhodou se oběma kamarádům podaří zjistit, že v Michalově přepadení má prsty jeho kolega Kadlec se svým zetěm, garážmistrem Burešem, který šmelí s ukradenými vozy. S pomocí Michalovy dívky Magdy vymyslí podraz, kterým by vytrestali veksláckého šéfa a oba zdánlivě bezúhonné ničemy Kadlece s Burešem předali i s důkazy do rukou policie.

Žánr: Komedie
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1988
Délka: 72 min.
Premiéra v kinech ČR: 1. srpna 1988
Režie: Jaroslav Soukup
Scénář: Jaroslav Soukup, Miroslav Vaic
Hudba: Ján Baláž
Text: Eduard Pergner
Zpěv: Sagvan Tofi, Lukáš Vaculík
Kamera: Vladimír Smutný
Společnost: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina Josefa Císaře
Hrají: Sagvan Tofi (Michal), Lukáš Vaculík (Tomáš), Beata Andrasiawicz (Magda), Karel Augusta (Kadlec), Andrej Hryc (Bureš), Karol Strasburger (Adamec – dabing Boris Rösner), Alena Vránová (Vlastička), Ivan Vyskočil (Syřiště), Ladislav Lahoda (Richard), Zdeněk Ornest (Krüger), Valentina Thielová (Tomášova matka), Ladislav Trojan (Tomášův otec), Oldřich Vlach (Michalův strýc), Olga Kašová, Jana Thomková, Ladislav Potměšil, Kateřina Brožová (prodavačka), Ladislav Županič, Jiří Langmajer

Údaje o DVD (vydavatel Bonton, Centrum českého videa):
Zvuk: Dolby Digital 5.1 a 2.0 česky
Titulky: česky
Obraz: 4:3
Bonus: Filmografie, Fotogalerie, Rozhovory (Sagvan Tofi, Jaroslav Soukup)