Filmexport Home Video – Filmy k maturitě 3 (Babička + Ďáblova past + Filosofská historie + Nezbedný bakalář)

V úterý 24. února 2015 pokračuje Filmexport Home Video za 169,- Kč ve vydávání hromadně balených opakovaných DVD pod záminkou přípravy ke zkoušce z dospělosti – koupit bude možno Filmy k maturitě 3. Filmová zpracování základních děl české literatury.

Čeká vás brzy maturita z českého jazyka a literatury? Potřebujete si rozšířit své obzory? Sestavili jsme pro vás kolekci filmů, které vznikly podle slavných literárních předloh. Představuje základní díla české literatury, které vás u maturity neminou, a jistě bude skvělým pomocníkem k maturitní zkoušce.

Babička

ČR, 1940, 92 min., čb

Adaptace románu o prosté venkovské ženě, která nezapomenutelně vkročila do života rodiny své dcery i lidí z okolí. Získá si úctu všech, umí naslouchat, má pochopení a hlavně rozumí bolestem srdce i duše. To ji sblíží s komtesou i kněžnou, venkovskou dívkou Kristou, bláznivou Viktorkou a hlavně s její vnímavou vnučkou Barunkou.

Známý příběh zpracovaný podle předlohy Boženy Němcové režíroval František Čáp.

Ďáblova past

ČR, 1961, 86 min., čb

Děj balady se odehrává v 1. polovině 18. století v Moravském krasu. O krásné krajině kolovaly podivné zvěsti, ve kterých se objevoval ďábel. Mlynářská rodina Spálených odedávna zkoumala tajemství přírody, které vždy dokázala využít ku prospěchu svému i vesnického lidu. To se však nezamlouvalo regentovi a biskupovi, a tak spojili síly, aby nepohodlného mlynáře zničili…

Do filmové podoby převedl román Alfreda Technika Mlýn na ponorné řece František Vláčil.

Filosofská historie

ČR, 1937, 86 min., čb

Na pozadí bezstarostného studentského života vidíme rostoucí národní uvědomění i vlastenectví, náročnost zkoušek, ale i první lásky. Zlomový revoluční rok 1848 zavádí mladé filosofy Frýborta a Vavřenu z nově vytvořené studentské legie na barikády, kam vyrazili pomoci svým bojujícím kolegům proti útlaku Metternichovy vlády…

Novelu Aloise Jiráska na filmové plátno převedl Otakar Vávra.

Nezbedný bakalář

ČR, 1946, 92 min., čb

Česká renesanční veselohra líčí historku z Rakovníka ze XVI. století, zpracovanou podle povídek Zikmunda Wintra. Nadutí a hloupí rakovničtí měšťané povolali tehdy na zchátralou rakovnickou školu pražského bakaláře s jeho mediky, aby zvýšili lesk novopečeného královského města. Mladého bakaláře Jana však čeká mnoho nepříjemností pramenících z nepochopení rakovnických měšťanů.

Snímek režíroval Otakar Vávra podle dvou povídek Zikmunda Wintera.