Eusebius – Formule!

V řadě Film týdne budeme mít díky vydavatelství Eusebius v pátek 21. května 2010 možnost pořídit další z filmů se Sylvestrem, na řadu přišly Formule! za 49,- Kč. Na okruhu i v lásce může zvítězit jen jeden!

Mladý americký závodník Jimmy Bly je jedním favoritů soutěže a jeho jediným vážným soupeřem je Němec Beau Brandenburg. Poslední dobou se mu však příliš nedaří. Poslední závod v Chicagu kvůli jezdecké chybě vůbec nedokončil. Je unavený a nervózní z velkého množství propagačních akcí a vystoupení na veřejnosti, ke kterým ho nutí jeho bratr a současně manažer Demille.

Šéf stáje Carl Henry se obrátí na bývalého šampióna své stáje, stárnoucího jezdce Joea Tanta. Ten sice nabídku odmítá, když zjistí, že má pouze podporovat na trati Jimmyho, ale nakonec se nechá přesvědčit a přijme. Zatímco Jimmy se krátce před dalším závodem seznámí v baru se Sophií, která se nedávno rozešla s Brandenburgem, Joe se setká se svou bývalou přítelkyní, zahořklou Cathy a seznámí se novinářkou Luc Clanovou, která píše o zákulisí závodů.

 

Během závodu vypustí Henry Tanta na trať tak, aby zablokoval Brandenburga a zabránil mu předjet Jimmyho na první pozici. Joe však podobné praktiky odmítá a oznámí Henrymu, že to vícekrát neudělá. Joe si promluví s Brandenburgem, který mu vyčítá dávnou kolizi. Snaží se ho přesvědčit, aby se usmířil se Sophií, která začala chodit s Jimmym, hrdý Němec to však odmítne. V dalším závodu vynervovaný Jimmy udělá další chybu a havaruje. Atmosféra houstne nejen na závodní dráze, ale i v zákulisí. Jimmy se na slavnostní prezentaci nových vozů pohádá s Brandenburgem kvůli Sophii a potom v jedné z vystavených formulí vyrazí do města. Joe ho začne pronásledovat v další formuli, a když se mu ho po dlouhé honičce podaří zastavit, promluví mu do duše. Jimmy na sobě začne pracovat.

 

Vyhodí bratra a začne trénovat pod vedením Tanta. Henry však do dalšího závodu místo Tanta nasadí Mema Morena. Ten však během závodu odmítne pomáhat Jimmymu a pokusí se ho předjet. Pokus však skončí děsivou havárií, která Memův vůz vymrští z dráhy až do blízkého jezírka. Jimmy zastaví a pokusí se kolegu uvízlého v kokpitu vyprostit. Přidá se k němu také Brandenburg a další závodníci. Jimmy si při záchranné akci zraní nohu, je však odhodlán do dalšího závodu nastoupit a s pomocí Tanta se mu to také podaří. Začíná rozhodující boj o mistrovský titul…

 

Titul nepatří k nejpovedenějším ve Stalloneho filmografii, hodnocení kolem 40 procent: Nereálný příběh v rádoby reálném prostředí Indy car série. Kravina kolosálních rozměrů, taková snůška nesmyslů, že film je vhodný snad jen pro rodinnou soutěž, kdo toho dokáže objevit nevíc. Je to jak Baywatch s „formulema".

Žánr: Akční / Drama / Sportovní

Země původu: Kanada / USA / Austrálie

Rok vzniku: 2001

Délka: 112 minut

Původní název: Driven

Světová premiéra: 8. března 2001 – USA

Kinopremiéra v ČR: 21. března 2002

Režie: Renny Harlin

Scénář: Jan Skrentny, Neal Tabachnick, Sylvester Stallone

Produkce: Don Carmody, Michelle L. Davis, Mike Drake, Leeza-Maria El Khazen, Renny Harlin, Jake Jacobson, Tom Karnowski, Jefferson Richard, Elie Samaha, Rebecca Spikings, Sylvester Stallone, Tracee Stanley, Andrew Stevens , Kevin King Templeton

Hudba: BT

Kamera: Mauro Fiore

Střih: Steve Gilson, Stuart Levy

Kostýmy: Mary E. McLeod

Společnost: Franchise Pictures / Epsilon Motion Pictures / Trackform Film Productions / Champs Productions

Natáčeno: Chicago Motor Speedway – 3301 S. Laramie Avenue, Cicero, Illinois, USA / Detroit, Michigan, USA / EuroSpeedway Lausitz, Klettwitz, Brandenburg, Německo / Gold Coast, Queensland, Austrálie / Hamilton, Ontario, Kanada / Homestead-Miami Speedway – One Speedway Boulevard, Homestead, Florida, USA / Long Beach, Kalifornie, USA / Montréal, Québec, Kanada / Toronto, Ontario, Kanada / Twin Ring Motegi, Tochigi, Japonsko / Uxbridge, Ontario, Kanada / Vancouver, British Columbia, Kanada

Hrají: Sylvester Stallone (Joe Tanto), Burt Reynolds (Carl Henry), Kip Pardue (Jimmy Bly), Stacy Edwards (Lucretia Clanová), Til Schweiger (Beau Brandenburg), Gina Gershon (Cathy Heguyová), Estella Warren (Sophia Simoneová), Cristián de la Fuente (Memo Heguy), Brent Briscoe (Crusher), Robert Sean Leonard (Demille Bly), Verona Feldbusch-Pooth (Nina), Jasmin Wagner (Ingrid), Chip Ganassi (majitel týmu), John Della Penna (vedoucí týmu), Dan Duran (komentátor), Rob Smith (komentátor), Richard Zeppieri (reportér), Tino Monte (reportér), Brian Heighton (fotograf), Renny Harlin (náhradní řidič), Luukas Harlin (řidičův syn), Peter Kosaka (japonský turista), Frank Banch (Bill), Barry Stillwell (Bob), Brett Heard (mechanik), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (2,35:1)

Bonus: Kinotrailer (0:31 anglicky, české titulky), O natáčení… (český text), Herci a tvůrci (Sylvester Stalone – 9:00, Kip Pardue – 4:07, Til Schweiger – 3:34, Gina Gershon – 1:35, Estella Warren – 2:55, Christian de la Fuente – 2:41, Stacy Edwards – 1:23, Renny Harlin – 3:46, vše anglicky s českými titulky), Galerie, Záběry z natáčení (15:37 anglicky), DVD-ROM (Oficiální stránky filmu, Sylvester Stallone – odkazy), Vychází na DVD (trailery: Elita, Miliónový závod, 3000 mil na útěku)