Blesk – Nebezpečný útěk

Z katalogu H.C.E. nám s logem Blesku bylo v poslední době nabídnuto mnoho šancí zavzpomínat na francouzské herecké klasiky, teď je tu ale příležitost připomenout si herce zámořského. Gene Hackman v thrilleru Nebezpečný útěk za 59,- Kč. Vzrušující souboj s mafií na střeše uhánějícího expresu. Oni ji chtějí zabít. On ji potřebuje živou. Hranice mezi životem a smrtí. Vyšlo ve čtvrtek 27. května 2010.

Jedná se o remake stejnojmenného filmu z roku 1952 společnosti RKO Picture, který režíroval Richard Fleischer a hlavní role vytvořiliy Charles McGraw a Marie Windsor.

 

Rozvedená redaktorka Carol Hunnicutová se na návrh své kamarádky setká s kolegou jejího manžela, právníkem Michaelem. Rande naslepo však skončí nečekaně tragicky. Carol se v losangelském hotelu stane nechtěným svědkem mafiánské vraždy, Během jejich schůzky je totiž právník zavražděn zabijákem Jackem na příkaz mafiánského bosse Lea Wattse, který ho vinil ze zpronevěry.  

 

Vyděšená Carol, která ukryta ve vedlejším pokoji vše slyšela, odmítne svědčit, aby nebyla také zavražděna a schová se v bratrově srubu v horách na jihu Kanady.

 

 

 

Právník Harry Caufield z kanceláře okresního prokurátora, který už dlouho po Leovi pase a snaží se ho dostat za mříže, zjistí podle otisků prstů identitu svědkyně a vypátrá, kde se skrývá. Odletí za Carol, aby se ji pokusil přemluvit ke svědectví.

 

Na místě zjišťuje, že mafie už také objevila Carolinu stopu a snaží se ji zlikvidovat. Než stačí se ženou promluvit, objeví se u srubu Wattsovi zabijáci a zahájí palbu. Zabijí policistu, který Harryho doprovázel, a zničí vrtulník, jímž přiletěli.

 

Harrymu a Carol se podaří uniknout najatým zabijákům a nastoupit do expresu, směřujícího do Vancouveru. Dalším Leovým mužům se však povede vmísit se mezi cestující a pod záminkou, že hledají ztracený kufr začnou vlak prohledávat.. Život Carol i Harryho je v bezprostředním ohrožení.

 

Harry sice zavolá svému zástupci a požádá ho o posily, když však na další stanici nastoupí dva policisté, kteří tvrdí, že jsou vyžádaná posila, pozná Harry, že jde o past a že jeho zástupce je s mafiány ve spojení. Odmítne vydat Carol a na čas se mu podaří gangsterům uniknout. Železniční detektiv Keller Harrymu pomůže zbavit se najatých vrahů, ale sám přijde o život.

 

V následujících hodinách se mezi stárnoucím právníkem a bandou zabijáků rozpoutá souboj, ve kterém muž musí projevit nejen odvahu a zručnost, ale také důvtip a pevné nervy, když jedinou jeho zbraní je gumová pistolka na vodu, kterou si vypůjčil od malého chlapce. Nebezpečný souboj s mafií vrcholí na střechách vagónů, kde Harry musí čelit zuřivému útoku tajemné cestující Kathryn, která je také v Leových službách…

Obrazovka z DVD 

Obrazovka z DVD 

Obrazovka z DVD 

Hodnocení k 60 procentům: Svou podstatou obyčejné béčko. Hyams nikdy nesršel genialitou, je to špatný režisér a ještě horší scénárista. Naštěstí Hackman je stále herec, na kterého se dá koukat.

Vnitřní strana obálky 

Zadní strana obálky 

Žánr: Thriller / Akční / Krimi

Země původu: USA

Rok vzniku: 1990

Délka: 94 minut

Původní název: Narrow Margin

Světová premiéra: 21. září 1990 – USA

Kinopremiéra v ČR: 29. května 1992

Režie: Peter Hyams

Námět: Martin Goldsmith, Jack Leonard, Earl Felton – předchozí scénář

Scénář: Peter Hyams

Produkce: Mary Eilts, Mario Kassar, Jerry Offsay, Andrew G. Vajna, Jonathan A. Zimbert

Hudba: Bruce Broughton

Kamera: Peter Hyams

Střih: Beau Barthel-Blair, James Mitchell

Společnost: Carolco Pictures

Natáčeno: British Columbia, Kanada

Hrají: Gene Hackman (Robert Caulfield), Anne Archer (Carol Hunnicutová), James Sikking (Nelson), J. T. Walsh (Michael Tarlow), M. Emmet Walsh (seržant Dominick Benti), Susan Hogan (Kathryn Wellerová), Nigel Bennett (Jack Wootton), J. A. Preston (Martin Larner), B. A. ‚Smitty‘ Smith (Keller), Codie Lucas Wilbee (Nicholas), Barbara Russell (Nicholasova matka), Antony Holland (starší muž), Doreen Ramos (starší žena), Kevin McNulty (James Dahlbeck), Andrew Rhodes (seržant Nigro), Lon Katzman (detektiv Loughlin), Dana Still (poslíček), Lesley Ewen (Larnerova sekretářka), Barney O’Sullivan (prodavač lístků), Natino Bellantoni (barman), Ted Stidder (průvodčí), a další

V českém znění: Jiří Zahajský, Alena Procházková, Libor Hruška, Bedřich Šetena, Radan Rusev, Zuzana Šulcová, a další

Menu DVD 

Na začátku DVD řada upoutávek – Baarìa, Kajínek, Twilight sága: Nový měsíc, Ctihodný občan, Čtvrtý druh

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1 anglicky, 5.1 česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 2,20:1)

Bonus: film o filmu, z natáčení, rozhovory, audiokomentář, upoutávka (bez lokalizace)  

Bonusy