Jedni a druzí

Jak jsem psal již minule, výroba filmů na DVD pod hlavičkou Levných knih se vrátila k normálu a masívní útok na naše peněženky se obnovuje v plné míře. Tentokrát nám Levné knihy nabízejí dva tituly francouzského režiséra Claude Lelouche, prvním z nich je film Jedni a druzí, je dodáván v plastové krabičce za cenu 49 Kč.

Režisérovým asi největším úspěchem byl film Muž a žena z roku 1966, jenž mu přinesl Zlatou palmu v Cannes a dva Oscary a zejména obrovskou popularitu. Claude Lelouch je příkladem režiséra, který se opírá o dokonalé zvládnutí techniky, ale i o autorský přístup k filmu. Bravurně dokáže vést herce, ať jde o hvězdy nebo debutanty, na jejich výkonech a dobře vystavěných scénářích jeho filmy stojí. Natáčí především romance, v kterých se stal mistrem. Z jeho dalších filmů: Daleko od Vietnamu (1967), Život, láska, smrt (1968), Výtržník (1970), Edith a Marcel (1983).

Jedni a druzí
Originální název: Uns et les autres, Les

Žánr: drama
Země původu: Francie
Rok vzniku: 1981
Délka: 184 min
Jazyk: čeština, francouzština
Titulky: české

Kamera: Jean Boffety
Hudba: Francis Lai, Michel Legrand

Režie:
Claude Lelouch
Hrají: Robert Hossein, Nicole Garcia, Daniel Olbrychski, Geraldine Chaplin, Macha Méril, Francis Huster, Paul Préboist, Jean-Claude Brialy, Marthe Villalonga, Fanny Ardant, Jacques Villeret, Richard Bohringer, Alexandra Stewart, Geneviève Mnich, James Caan, Jean-Pierre Castaldi, Charles Gérard, Brigitte Roüan, Barry Primus, Sharon Stone

Snímek představuje tříhodinovou ságu na téma holocaust a hudba. Obsáhlé hudební drama vypráví o muzice, tanci a především o krutém politickém klimatu, které zastihlo hned tři generace hudebníků a tenečníků žijících v Rusku, Německu, Francii a Spojených státech. Žili před válkou, poznali hrůzy holocaustu i komunismu. A přesto nikdy nepřestali bojovat.