Codi – Starověké megastavby – Katedrála sv. Pavla v Londýně

Tentokrát nezůstalo jen u trojice jako v prvním běhu a v úterní nabídce 1. června 2010 se objevuje čtvrté pokračování cyklu vydavatelství Codi o velkolepých a záhadných objektech Starověké megastavby – Katedrála sv. Pavla v Londýně za 49,- Kč.

Lidské civilizace odjakživa staví velké stavby, symbolizující jejich význam a moc, které okouzlují i další generace svou krásou, vznešeností, mohutností či technickou dokonalostí. Ačkoliv se některá lidská společenství přežijí a zaniknou, stavby, které postavila, často nadále existují jako velkolepý odkaz na minulost. Podívejme se společně na to, jaké stavební techniky lidé na těchto velkolepých stavbách používali, z jakých materiálů stavěli a jak je získávali. Podívejme se do minulosti na osobnosti, které tyto stavby nechali stavět, na jejich pohnutky a sny. Podívejme se na to, jak byly stavby financovány a jak je vnímal okolní svět.

 

Katedrála svatého Pavla 

 

Katedrála sv. Pavla v Londýně

 

 

 

Ačkoliv v Londýně, zejména v době po Velké průmyslové revoluci, vyrostlo mnoho význačných, dominantních a skvěle technologicky či architektonicky řešených staveb, jedna z nich má přesto výsadní postavení a to jak z hlediska architektonického, stavebního, památkového církevního, tak z hlediska vztahu Londýňanů k ní – katedrála sv. Pavla na Ludgate Hill v londýnském City.

 

 

 

Na místě, na němž chrám stojí, stávaly významné kostely již před jeho výstavbou, kterou vyvolalo závažné poškození dosavadního chrámu při Velkém požáru Londýna v roce 1666. Stavbou nové katedrály byl pověřen Sir Christopher Wren, významný matematik a astronom – což byla v té době běžná praxe. Stavba katedrály, trvala od položení základního kamene v roce 1677 do úplného dokončení v roce 1708 31 let, i když její část byla užívána již v roce 1697, zatímco parlament ji prohlásil za dokončenou teprve v roce 1710.

 

 

 

Anglické daňové poplatníky přišla na 780 000 liber šterlinků, což je dnešních téměř 120 milionů liber. Ani cena, ani doba stavby však nejsou důležité. Co je důležité, je technické a architektonické ztvárnění této stavby včetně unikátních a zcela nových technologií a stavebních postupů, které Christopher Wren zvolil, aby dosáhl svého cíle s omezenými prostředky, které měl k dispozici. A důležité je, co stavba znamená pro Londýn, co znamená pro Londýňany nyní a co pro ně znamenala v pohnutých dobách v minulosti.

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 51 minut  (50:12)

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky (Petr Oliva)

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL DVD 5 4:3 (podle pravítka 1:1,76)

Bonus: z nabídky Codi