Šíp – Bony a klid

 

Úterní Šíp nabídne 6. května 2008 pro mladší generaci možný již nesrozumitelný český film Bony a klid, za 42,- Kč obraz toho, jak se šmelilo a vekslovalo před listopadem 1989. 

 

Název filmu Bony a klid je vtipnou parafrází titulu proslulé gangsterky Arthura Penna Bonny and Clyde. Místo jmen jejích hrdinů tu máme ovšem označení tuzexových poukázek a vyjádření podmínky, jež je podle veksláka Bínyho pro nelegální podnikání téměř nezbytná. Atmosféru atraktivního snímku dotváří dynamická kamera a všudypřítomná (ba nadnormativním užitím až vlezlá) hudba americké skupiny Frankie Goes to Hollywood. Scenárista Radek John s důvěrnou znalostí popisovaných událostí vylíčil cestu důvěřivého venkovského mladíka do veksláckého podsvětí, režisér Vít Olmer příběhu vtiskl akční dynamiku a místy i humorný nadhled. Tvůrci s mimořádnou věrohodností přiblížili prostředí překupníků valut, zvláště pak obchodování s nedostatkovými tuzexovými bony, za něž bylo možné ve speciálních obchodech kupovat zahraniční zboží. Ukázali, že v ulicích postávali pouzí pěšáci, nabízející směnu, zatímco z bezpečného pozadí vše ovlivňovali mocní šéfové. A tvůrci navíc naznačili i širší souvislosti, možnou provázanost podsvětí s policií a soudy.

Hlavní postavou příběhu je mladý automechanik Martin Holec, který přijede z Mladé Boleslavi do Prahy, aby tu sehnal marky, za něž si chce se svými kamarády vylepšit diskotéku dovezeným videem… Nechá se však překupníky napálit falešnými bankovkami. Aby škodu, kterou svým kamarádům způsobil nahradil, vrátí se do Prahy a začne pátrat po Richardovi, který mu falešné peníze prodal. Dostane se několikrát do střetu s Richardovou veksláckou partou, ale časem si sám začne vydělávat jako vekslák a stane členem Richardovy party. Slibnou „kariéru“ však překazí střetnutí s mnohem silnější a vlivnější skupinou překupníků, v jejímž pozadí stojí protřelý Karel.

Film je freskou dnes už takřka nepochopitelné doby, kdy se na chodníku prodávaly tuzexové poukázky, džíny, digitálky a policajtům se ke svačince v hospodě přidávaly tvrdé Sparty. Natočit Bony a klid v dobách reálného socialismu se téměř rovnalo sci-fi. Přesto Radek John sesbíral ve veksláckém prostředí hromadu historek, které smíchal do příběhu. Některé záběry (příslušník VB si kupuje načerno džíny) sice zabavili STBáci, ale Frankie Goes To Hollywood dali filmařům k dispozici celé jejich album i s klíčovým hitem Relax, holky natáčející hromadnou soulož se prima opily a film vznikl. A okamžitě byl zakázán. Veksláci měli ale dlouhé prsty a tak se jim podařilo udělat černou kopii, která pak byla vysoce ceněným a nádherně distribuovatelným (pro veksláky) zbožím. Zákaz tedy pozbyl smyslu a soudruzi si řekli, že by na filmu měli taky něco trhnout. Díky tomu klasika a jeden z nejzásadnějších filmů konce osmdesátých let spatřil světlo světa.

Žánr: Drama / Krimi
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1987
Délka: 90 min.
Premiéra v kinech ČR: 1. července 1988
Režie: Vít Olmer
Scénář: Vít Olmer, Radek John
Produkce: Jaromír Lukáš
Hudba: Ondřej Soukup
Kamera: Ota Kopřiva
Společnost: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina 2. DVS, Josef Císař

Hrají: Jan Potměšil 31.3.1966 (Martin), Veronika Jeníková 4.1.1964 (Eva), Josef Nedorost 1955 (Robert), Tomáš Hanák 27.3.1957 (Hary), Roman Skamene 2.10.1954 (Bíny), Miroslav Kopečný 1944 (Bankéř), Vítězslav Jirsák 17.5.1940–18.1.1998 (Martinův otec), Miloš Čálek ?? (Benák), František Švihlík 1941 (Karel), Ladislav Goral 1939, Vlastimil Čaněk 1931, Marta Kadlečíková ??, Jaroslav Kohák ??, Petr Koutecký ??, Veronika Launová ??, Miroslav Maruška ??, Josef Sýkora ??, Vladimír Švabík 1920

Údaje o DVD (vydavatel Bonton – Centrum českého videa):
Zvuk: Dolby Digital 2.0, 5.1 česky
Titulky: anglicky
Obraz: 4:3
Bonus: Filmograie, Fotogalerie, Film o filmu (prý povedených půl hodiny), Frankie Goes To Hollywood, DVD-ROM