Řitka Video – Sugar Hill

Dalším z filmů v katalogu společnosti Řitka Video, které se honosí známým jménem, je Sugar Hill, který je na obalu označen heslem Wesley Snipes v životní roli. Toužil po moci, toužil po pomstě… Teď chce zpět svůj život. Překvapivě jde o film, který se už na pultech objevil v pošetkovém provedení jiného vydavatele.

Nejprve zase něco oficialit:

Hollywoodská hvězda Wesley Snipes (Blade, Vražda v bílém domě, Demolition Man) září v psychologicky náročné roli, která plně ukazuje jeho herecké schopnosti.

Že je Harlem místem korupce, násilí, drog a boje o přežití, pozná Roemello již v dětství. Později se mezi mocnými probojuje až na samotný vrchol a stane se nekompromisním drogovým bossem. Potom však do jeho života vstoupí osudová žena a Roemello se rozhodne ukončit svou zločineckou kariéru. Brzy ale zjišťuje, že vstoupit do podsvětí je mnohem snazší, než z něj vystoupit.

Zatímco Raynathan však svou bitvu s drogovou závislostí prohrál a nezadržitelně se řítí do heroinového pekla, z Roemella vyrostl vzdělaný, sebevědomý obchodník, který nosí drahé kašmírové kabáty a luxusní obleky, žije v krásné vilové čtvrti v přepychovém bytě a svými obchody si ruce nešpiní.

Řídí rodinný obchod s narkotiky za pomoci staromódního mafiánského bosse Guse Moliny, jehož obchod s potravinami je fasádou pro obchod drogami. Přesto ho sužuje pocit viny a pochyb, který ještě zesílí, když se zaplete s krásnou ctižádostivou herečkou Melissou, která ho začne nutit, aby opustil obchody s narkotiky. Jenže právě v tu chvíli brutálně vtrhne do Sugar Hill jeho soupeř Lolly Jonas, aby se zmocnil jejich "rajonu". V nastalé válce o území se Roemello musí rozhodnout, zda bude bránit své území nebo se vzdá svého způsobu obživy.

Bonusový trailer ve skoro původním formátu 

Ouha, to je ale zase spousta tvrzení, se kterými nelze souhlasit, když člověk film právě viděl… Nejprve tedy k provedení disku. Překvapivě trailer je ve formátu 1,66:1, na rozdíl od samotného filmu, který je 1,33:1. Tentokrát je alespoň před filmem (byť neotitulkované) upozornění, že film neodpovídá originální verzi.

 

Upozornění na přeformátování obrazu 

 

Těžko ale soudit, jestli za (ne)kvalitu obrazu může jeho přeformátování. Dokud je v pohybu, ještě to ujde, ale při zastavení filmu je vidět, že tentokrát to opravdu není nic moc.

Maminka potřebuje svůj lék 

K samotnému filmu lze konstatovat, že jsou to dvě hodiny průměrného klišé, v němž je úplně všechno, co člověk od takového filmu čeká (protože už to tady bylo mockrát). Dva kluci, před nimiž si jejich matka (k nepoznání zfetovaná Alexx z CSI: Miami) šlehne poslední dávku. Jeden z nich je intelektuální vzorňák, který při studiu nemá problémy získat stipendium, zatímco ten druhý je spíš jeho svalnatá ruka. Vzápětí jsou svědky toho, jak drogový gang trestá jejich otce „za neposlušnost" (místo aby prodával, bere sám a nemá na zaplacení zboží) tím, že mu prostřílí nohy skrz naskrz. Všechno se to dozvídáme v černobílých flashbacích při přemýšlení luxusně oblečeného mladšího bratra, který zjistil, že už dál nechce a nemůže.

Pojď sem Ray a podrž mi tu gumu na ruce 

Ovšem o tom, jak je možné, že se spolu se starším sourozencem tak vyšvihli, se vůbec nic nedozvíme. Časem z děje vyplyne, že zřejmě úspěšně začali s prodejem drog namísto svého otce, šlo jim to dobře a zabrali pro sebe část území a dealerskou síť v Harlemu. Nicméně se zrovna nechovají tak, aby jim člověk uvěřil, že by na takovém postu vydrželi víc než hodinu.

Roemello v luxusu 

Formulace řídí rodinný obchod s narkotiky za pomoci staromódního mafiánského bosse není zrovna nejpřesnější – majitel obchodu je „jen" dodavatelem zboží a že by pomáhal? Naopak pod jeho vlivem se do teritoria tlačí konkurence. Stejně tak do jeho života vstoupí osudová žena a Roemello se rozhodne ukončit svou zločineckou kariéru je zcestné, protože svému bratrovi sdělí, že končí, dlouho před tím, než se s Mellisou potká.

Moje město... 

Jak konstatuje jeden z diváckých komentářů, Snipesovy zrovna moc dlouhé dialogy, monology či zamilované pohledy nejdou a nesluší. A že jich je ve filmu hodně.

 

Mohu si s Vámi povídat? 

 

Návštěvy u zmrzačeného otce a snaha o jeho nápravu.

 

Otec s nádobíčkem 

 

Pokusy přesvědčit Mellisu, že se svou minulostí už nemá nic společného, hovory s bratrem o minulosti, přítomnosti i budoucnosti. 

Nasedneme do prvního letadla a poletíme, je jedno kam 

Akce a mrtvých pramálo.

Roemello poté, co získal stipendium 

 

Další z diváků konstatuje, že děj je položený na vodě a zcela mimo realitu. Škoda, že scénárista zná drsnost ulice jen z filmů a v podobné čtvrti nejspíše v životě ani nebyl. Posoudit nemohu, nikdy jsem se tam po ulicích neprocházel, pravdou je, že těch pár exteriérových scén moc důvěryhodně nepůsobí.

Co ovšem film pohřbívá úplně, je neuvěřitelný a přeslazený happy end s promluvou do duše. Pokud si člověk chce zachovat alespoň jakés takés zdání o slušném filmu, měl by sledování utnou zhruba dvě minuty před titulky, protože ten přešťastný přílepek film totálně shazuje.

Popovídáme si... 

Nemyslím si, že by film měl být zrovna označován za černošského Kmotra 3, jak to činí mnoho zahraničních komentářů.

 

Křtiny spojené s pohřbem 

 

Ani že je ho vidět třeba víc než jednou. Dokoukal jsem do konce a stačilo…

 

Brácho, kámo, převzmeš obchod 

 

Wesley mě daleko víc zaujal jako zabijácký poloupír nebo zmražený protivník Sylvestera Stalloneho.

Chlapče, vydrž, to nic není 

A jen taková perlička – když jsem koukal na staršího bratra (Raynathana), pořád jsem před sebou viděl animovanou postavičku. Až v půli filmu jsem zjistil, že mi neuvěřitelně připomíná Leváka Boba.

Žánr: Drama / Thriller

Země původu: USA

Rok vzniku: 1993

Délka: 124 minut (2:03:35)

Původní název: Sugar Hill

Světová premiéra: 25. února 1994 – USA

Režie: Leon Ichaso

Scénář: Barry Michael Cooper

Produkce: Marc Abraham, Greg Brown, Rudy Langlais, Steven R. McGlothen

Hudba: Terence Blanchard

Kamera: Bojan Bazelli

Střih: Gary Karr

Kostýmy: Eduardo Castro

Společnost: Beacon Communications / Ghiznoz Productions / J&M Entertainment / South Street Films / Twentieth Century Fox Film Corporation

Natáčeno: Los Angeles, USA / New York, USA

Hrají: Wesley Snipes (Roemello Skuggs), Khandi Alexander (Ella Skuggsová), DeVaughn Nixon (Raynathan v 11 letech), Marquise Wilson (Roemello v 10 letech), O. L. Duke (Tutty), Clarence Williams III (A. R. Skuggs), Abe Vigoda (Gus Molino), Anthony Thomas (dělník), Michael Wright (Raynathan Skuggs), John Pittman (Lucky), Steve Harris (Ricky Goggles), Michael Guess (Y. G.), Kimberly Russell (Chantal), Theresa Randle (Melissa), Abdul Mutakabbir (chlubil), Yusaf Ramadan (chlubil), Karl Johnson (vhlubil), Andre Lamal (Martin David), Dulé Hill (Roemello Skuggs v 17), Sam Gordon (Raynathan Skuggs v 18), Larry Joshua (Harry Molino), Raymond Serra (Sal Marconi), Frank Ferrara (Salův bodyguard), Donald Faison (Kymie Damiels), Bryan Clark (Dean), Lord Michael Banks (Nigerijec), Alex Brown (Nigerijec 2), Joe Dallesandro (Tony Adamo), Ernie Hudson (Lolly Jonas), Nick Corello (Cuco), Leslie Uggams (Doris Hollyová), Natalie Venetia Belcon (Lynette), Brendan Jefferson (kluk), Denetria Champ (holka), Phyromn Taylor (kazatel), Sam Bottoms (Oliver Thompson), Maria R. Kelly (Cocovo děvče), Vondie Curtis-Hall (Mark Doby), a další

V českém znění: Bohdan Tůma, Lucie Kožinová, Jaroslava Obermaierová, Alexej Pyško, Miriam Chytilová, Jan Přeučil, Alena Procházková, Jan Šťastný, Marcela Kyselová, Jiří Krejčí, Ivan Jurka, Petr Štěpánek, Kateřina Halešová, Pavel Chalupa, Filip Švarc, Pavel Pípal, Martin Kolár, Marek Libert, Vladimír Kudla, Michal Bürger, Jaroslav Horák, Roman Hájek, Miloš Vávra, a další

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitoly 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvukové stopy 

 

Obraz: černobílý/barevný PAL 4:3 (1,33:1, podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: z naší nabídky (ukázky z dalších titulů z katalogu), trailer