Řitka Video – Krvavý tábor

To je neuvěřitelné, kolik toho člověk neví. Plno filmů, o kterých jsem v životě neslyšel, je označováno jako kultovní klasika. Kde jsem se toulal, když jim tenhle slogan byl přiřčen? Jednoho takového zástupce z katalogu společnosti Řitka Video máme k dispozici, sadistický lov na vězně ve filmu Krvavý tábor. Jak to s ním tedy vypadá?.

Nejprve zase něco oficialit:

V blízké budoucnosti je lov národním sportem… A lidé jsou kořistí. Skupinka třech mladých lidí se v blízké budoucnosti dostává do nápravného tábora, kde má být „opraveno" jejich smýšlení o politickém vedení státu. Po příjezdu však hrdinové zjišťují, že tábor je spíše takovým zábavním parkem pro skupinku „zazobaných" a sadistických šéfů. Jedinou šancí, jak se z tábora dostat dle regulí, je přežití v údajném lovu na lidi, takzvaném „Turkey Shoot". Začíná neuvěřitelný hon, situace plné zvratů a boj o holé životy. Dovoleno a možno je naprosto vše…

Hon na krocany 

Pokud si podle popisu myslíte, že je to opravdu neskutečná béčková kravina, pak si to myslíte dobře. Australský mix exploitation, vězeňských filmů a Ramba, který se snaží přiblížit italské produkci (viz dříve shlédnuté filmy z Tabu kolekce). Postavy přesně tak, jak se dalo čekat. Nesmělé neviňátko, měnící se v zabíjející bestii, spravedlivý drsňák, který vždy a všechno přežije, holohlavý sadistický velitel, jeho slizký a nadržený podřízený, tlusťoučký úchylný ministr, zmalovaná úchylná madam, a především spooousta nedůležitých, kteří mají umírat a umírat. A zcela jasně rozdané karty, kdy po prvních minutách je jasné, jak dopadne loterie přežije – nepřežije. Popravdě i 55 procent na imdb.com se mi zdálo moc, ale 68 procent na csfd.cz a spousta nadšených komentářů mi úplně vyrazily dech.

Cesta do tábora 

Takže něco vlastních dojmů:

Úvodní záběry pod titulky zřejmě mají navodit atmosféru krutosti a nespravedlnosti moderního světa – nejrůznější demonstrace a policejní zásahy z celého světa – které nakonec vedly k vytvoření totalitní diktatury, která vytvořila systém „převýchovných" táborů, v nichž končí každý, kdo je režimu (či někomu) nepohodlný.

Flashback jedna - Nebuďte tak krutí! 

Hned v prvních záběrech se trojice těch hlavních probírá v obrněném autě cestou do převýchovného tábora. A aby bylo jasno, kdo je nejdůležitější, dva flashbacky – nenápadná černovlasá kráska Chris, která byla zatčena za to, že se jí nelíbila „brutalita" při honbě na nepřítele státu, hlavní drsoň Paul, který provozoval protistátní rozhlas. Ta třetí, méně podstatná blonďatá prsatá kráska, jim jen ústně sdělí, že ji někdo prásknul jako prostitutku a že to vůbec, ale vůbec není pravda. I když jsou všichni tři ve vězeňském úboru, obě zástupkyně něžného pohlaví jsou jako obrázek – nalakované vlasy, make-up…

Flashback 2 - Tady je rádio svoboda 

Po příjezdu do tábora je divák (a ti tři, představující nové maso) seznámen s detaily. Ti, kteří nevyhovují vládnoucímu režimu, jsou úchylci, které je třeba převychovat. Za každou cenu, nejlépe za cenu jejich smrti. Názorná ukázka hesla Svoboda je poslušnost, poslušnost je práce, práce je život spočívá v umlácení náhodně vybrané vězenkyně za jejího zpěvu písně Jsem úchylák.

Přijíždí nové maso 

Souběžně se ale rýsuje hlavní dějová linie, velitel tábora Thatcher bohatým zájemcům zprostředkovává zábavu v podobě honu na krocany.  Celý tábor je prošpikován kamerami, na nichž si budoucí lovci mohou vybrat vhodnou a žádoucí oběť, které je následně přislíbeno, že když se dožije večera, bude propuštěna na svobodu.

Doufám, že inspekce proběhne v pořádku 

Mezitím se dozvíme, že Paul už utekl z několika nápravných zařízení a je tudíž trnem v oku veliteli tábora (jasná budoucí oběť pro lov), že chudinku Chris chce jeden z dozorců, ale jejich holohlavý velitel dostane příkaz ji chránit pro pana ministra, který je v táboře na „inspekci", takže ze znásilnění ve sprchách nic nebude.

Vítám vás u nás 

Další ukázka přístupu dozorců následuje po zadržení jednoho z vězňů při pokusu o útěk, kdy v kruhu dozorců skončí s kulatými kanystry benzinu po improvizovaném fotbale za přítomnosti několika zapalovačů.

Zpívej 

A také jsou nám představovány lovecké metody účastníků lovu. Madam má obří kuši s dalekohledem a spoustou různých šípů. Jeden druh vybuchuje, druhý typ pro změnu – vybuchuje…

Zbraní čtvrtého účastníka je cosi jako vlkodlak, zrůda, kterou koupil od cirkusáků na pouti. Ještě něco vám v tomhle filmu chybí?

Promiskuita je dovolena 

No a pak už přijde to hlavní, běh po nekonečné džungli, lov, a následně antilov s vykydlením celého tábora… Už jen fakt, že vězni se mohou pohybovat po široširé krajině, ve které v životě nebyli, a jejich lovci na ně vždy čekají přesně tam, kam dorazí, vypovídá o kvalitě filmu a scénáristické práci. Ještě lepší jsou hlášky „Vím, kam jde." To vše umocněno skutečností, že kořist vybíhá s půlhodinovým rozestupem, lovci vyjedou až poté, přesto je doženou všechny v téměř stejném okamžiku…

Jde vám to moc dobře 

No a už jen pár kritických postřehů:

Poté, co se jednomu z vězňů Griffovi podaří snadno získat zbraň, rozeběhne se s ní z lesa doprostřed louky, odkud je na něj ze všech stran vidět. Debil. Na zbrani je zaměřovací dalekohled? Nejlepší bude vypálit od boku dávku na auto za zatáčkou. Debil. Madam má kuši velikosti menší skříně, je schovaná v trávě kousek od něho a přesně ho šípy trefuje do rukou, on ji ale nevidí a není schopen ji trefit dávkou? Debil scénárista.

Kde máš tu svoji holčičku? 

Zraněný pan ministr uhoří uprostřed pole suché trávy, které při pohledu z okolí hoří jen na kraji. A hlavní hrdina Paul ho střelil jeho zbraní do rozkroku, načež ji zahodil vedle něho? Debil. A takový detail, že je pan ministr opásán několika nábojovými pásy a ani jeden náboj při požáru nevybuchne?

Vrrrr 

Trikaři si zrovna moc práce nedali. Když Chris usekne plešounovi ruce, vůbec není vidět, že krvácející pahýly drží v dlaních v rukávech… Místo toho, aby si následně Chris a Paul vzali (bez ruky) jeho pistoli, vezmou jen zakrvavenou mačetu a na pozadí šplouchajícího moře odcházejí vstříc dalším krvavým hodinám. Debilové. Když chtějí skrytě utíkat, nutně si vyberou uježděnou přehlednou cestu uprostřed lesa. Když je najde lovecké vozítko, neskočí na stranu do porostu, ale vběhnou raději do něčeho, co se podobá přehlednému kamenolomu.

Vlkodlak z cirkusu 

Pálí po vás někdo z těžkého kulometu? Nelehejte si za kámen do trávy, pěkně se koukejte s hlavou vztyčenou (podruhé už nic takového třeba neuvidíte). Ale když jste hlavní hrdina, můžete si to dovolit. Sice to odsákče veškeré okolní vegetace, ale vy nemáte ani škrábnutí.

Dřívější účastníci honů 

Vojáci přibíhají, střílí a likvidují hordy nedůležitých statistů, autíčko s hlavními hrdiny ale netrefí ani jednou. Všichni umírající padají jako hrušky po salvách z kulometů a samopalů a automatických pušek s nádherně čistými a neposkvrněnými uniformami. Vězni asi prošli armádním výcvikem – nemají problém použít jakoukoli zbraň, střílejí ze všech dostupných střelných zbraní i bazook, ženy bez problémů vkládají nábojové pásy do kulometů.

Hajzl! 

Chris už dávno není tou ustrašenou slečinkou, když ji v řídící místnosti najde madam s šípem v ruce (s tím vybuchujícím), neváhá s ní svést urputný a vítězný zápas, který končí tím, že jí vrazí šíp do krku. A asi se mezitím stačila vyučit i pyrotechničkou, protože pokud šípy celý film vybuchovaly okamžitě po zabodnutí, tak tenhle exploduje až v okamžiku, kdy je Chris dostatečně daleko.

Au! 

No a nakonec letadla, povolaná zničit tábor, chvíli na záběrech podvěsy mají, chvíli ne. Od jednoho letadla se oddělí dvě bomby, v táboře následuje deset výbuchů.

Uf, pokud se na tenhle žánr připravíte a předem vypnete mozek, pak prosím. Čistě oddechový výplach, u kterého je přemýšlení zakázáno.

Žánr: Akční / Sci-fi / Thriller

Země původu: Austrálie

Rok vzniku: 1982

Délka: 89 minut (1:29:29), nesestříhaná verze 93 minut

Původní název: Turkey Shoot

Světová premiéra: 23. září 1982 – SRN

Režie: Brian Trenchard-Smith

Námět: David Lawrence, George Schenck, Robert Williams

Scénář: Jon George, Neill D. Hicks

Produkce: Brian W. Cook, John Daly, William Fayman, Antony I. Ginnane, David Hemmings

Hudba: Brian May

Kamera: John R. McLean

Střih: Alan Lake

Kostýmy: Aphrodite Kondos

Společnost: FGH / Filmco Limited / Hemdale Film

Natáčeno: Cairns, Queensland, Austrálie

Hrají: Steve Railsback (Paul Anders), Olivia Hussey (Chris Waltersová), Michael Craig (Charles Thatcher), Carmen Duncan (Jennifer), Noel Ferrier (ministr Mallory), Lynda Stoner (Rita Danielsová), Roger Ward (hlavní dozorce Ritter), Michael Petrovitch (Tito), Gus Mercurio (Red), John Ley (Dodge), Bill Young (Griff), Steve Rackman (Alph), John Godden (Andy), Oriana Panozzo Melinda, a další

V českém znění (2009): Marek Libert, René Slováčková, Jaroslav Horák, Tomáš Juřička, Zuzana Hykyšová, Bohumil Švarc ml., Bohuslav Kalva, Ernesto Čekan, Irena Hrubá, Radka Malá, Roman Hájek, Vítězslav Bouchner, Pavel Tesař, Radek Hoppe, a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvukové stopy 

 

Obraz: barevný PAL 16:9 (2,35:1)

Bonus: další DVD (trailery dalších titulů z katalogu)