Filmexport Home Video – Ponorka K-19: Skutečný příběh

Ruské archivy jsou zřejmě nekonečné a skrývají leccos. Dalším DVD z těchto zdrojů, které Filmexport Home Video nabídne ve středu 16. června 2010 za 59,- Kč, bude Ponorka K-19: Skutečný příběh

Tragický příběh o havárii první sovětské jaderné raketové ponorky K-19 posloužil jako námět hollywoodského snímku nazvaného K-19: Stroj na smrt. Zdálo se, že nic horšího už vymyslet snad ani nelze, ale zápletka filmu byla jen střípkem ze skutečného příběhu známé ponorky.

 

Základem tohoto dokumentu o ponorce K-19 jsou dosud nezveřejněné výpovědi svědků o havárii. K tragédii došlo v roce 1972 následkem požáru. Pětadvacet mužů zahynulo okamžitě a dalších patnáct bylo uvězněno v desátém úseku až do samotného konce. Zápasili o život dlouhých dvacet šest dní: v naprosté tmě a řídkém vzduchu, bez jídla a vody i bez jakékoli komunikace s těmi, kdo se je snažili zachránit. Přesto se všem podařilo přežít a zachránit ponorku, která byla opravena a znovu po dlouhá léta brázdila moře a oceány se svou posádkou.

 

Diváci se seznámí s příběhy zajatců desátého úseku, s názory odborníků a autoři dokumentárního filmu se pokusí objasnit, zda bylo či nebylo nutné uchovávat po desetiletí v provozu ponorku, na níž docházelo k opakovaným haváriím a jež pro celý svět představovala hrozbu jaderné katastrofy. 

 

Žánr: Dokument

Země původu: Rusko

Rok vzniku: 2004

Původní název: К19, неголливудская история 

Délka: cca 44 minut

 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky  

Titulky: žádné  

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 16:9  

Bonus: žádný