Řitka Video – Nesmrtelná garnisona

Dalším z válečných filmů v katalogu společnosti Řitka Video je sovětská htdinská tragédie Nesmrtelná garnisona, ve které hrstka statečných brání město Brest do posledního muže.

Pošetka praví:

Strhující film zachycující tvrdou skutečnost prvních hodin a dní Velké vlastenecké války. Líčí nekonečné hrdinství sovětských lidí při obraně pevnosti Brest v červnu a červenci 1941.

Nesmrtelná garnisona 

Město Brest padlo Němcům do rukou hned v prvních hodinách boje. Ale jeho pevnost, obsazená pouhou hrstkou sovětských vojáků, vydržela vzdorovat nepříteli celý měsíc. Její odpor poutal značné německé síly, které by jinak byly vrženy na podporu dalšího útoku. Hrdinní obránci brestské pevnosti padli do posledního muže. Jejich velitel, major Baturin, byl jako poslední bojovník raněn a zajat. Přežil však útrapy zajateckého tábora a dočkal se velkolepého vítězství sovětských vojsk. Mohl tak podat svědectví o hrdinství obránců Brestu, mužů i žen, kteří bojovali a umírali pro sovětskou vlast.

Na Berlín 

Pokud jsem u Bitvy o Ržev psal, že jde o poněkud netradiční válečný epos, pak tenhle film je přesným ztělesněním toho, co člověk od tvorby SSSR v žánru očekává. Chápající politruk, lidský velitel, soudružská objetí a polibky, chrabrost, vedoucí úloha jediné strany, nefašistický Němec, stranická schůze uprostřed německého obklíčení s přijímáním nových členů strany, fašisté střílející ženy, děti, raněné…  

Hlásím, osvobodili jsme se sami! 

Film má občas viditelné vady (škrábance, fleky), občas ho kousek chybí (postavy poskočí z místa na místo), ale jinak je překvapivě ostrý (v porovnání s některými jinými již viděnými). Jen obal zase lže, zobrazený tank se dějem ani nemihne…

Idylka letního rána 

Netradičně začíná příběh až na konci války, při bojích v Německu, dobývání Berlína a osvobozování koncentračních táborů. V jednom z nich přežil Baturin, bývalý velitel Brestské pevnosti, jediný, kdo může vyprávět o hrdinství obránců Brestu.

Jak je, soudružko? 

Potká se se svým kolegou komisařem z Brestu, jejichž cesty se rozešly právě v den přepadení Sovětského svazu německými vojsky. A tak si mohou vzájemně odvyprávět své příběhy poté, když se ujistí, že si jeden o druhém mysleli, že zemřeli hned první den Velké vlastenecké války. Celé vzpomínání na události počátku války s Německem je prokládáno vstupy vyprávějící si dvojice.

Je krásně... 

Počáteční seznámení s budoucími hrdiny a stavem jednotek ukazuje idylku vojenského života, byť ideologicky zkreslenou tím, že stráže hlídají německé jednotky, které jsou na dohled. Randění vojáků, chystání se na dovolenou, klid u jednotek. Ale situace se brzy prudce změní.

Do zbraně! Poplach! 

Idylka při západu slunce, cigárku a šachu se rázem mění, když na budovu kasáren dopadne několik německých dělostřeleckých granátů. Sladké snění zamilovaného vojáka na ubikaci je přerušeno bombami svazu He-111, doprovázených Stukami.

Ra-ta-ta-ta 

A pak začíná obrana hrstky špatně vybavených vojáků, kteří nemají dostatek potravin ani vody, navíc se starají o přítomné ženy a děti a přibývající raněné.

Jedno z mála, co překvapí, je zobrazovaná naivní důvěra v to, že Rudá armáda jim už jde na pomoc, že možná už táhne na Vídeň a Berlín, i když Němci byli již 400 kilometrů ve vnitrozemí. A pobaví, když německý důstojník-tlumočník svého nadřízeného v jedné scéně osloví „soudruhu generále"…

Pějme píseň dokola 

Kašírované ruiny či záběry na modeloidní vybuchující pevnost jsou střídány celou řadou autentických záběrů na německou útočící techniku (tanky, letectvo, dělostřelectvo).

Jak jsem již psal, jde o přesně takový film, jaký by člověk čekal, na které se povinně chodívalo jako na školní představení, ale to mu vůbec neubližuje a přes veškerý stranický patos jde o příběh, za nímž jsou skryti opravdoví lidé, kteří dokázali klást pro německé velení zcela nepochopitelný odpor (musí přežít – chci vědět, proč se nevzdali!).

Kde jsou naši? 

A co že je to vlastně ta garnisona? Podle slovníků sídlo vojenské posádky.

Žánr: Válečný / Drama

Země původu: SSSR

Rok vzniku: 1956

Délka: 90 minut (1:30:04)

Původní název: Бессмертный гарнизон / Bessmertnyy garnizon

Světová premiéra: 21. června 1956 – SSSR

Režie: Zachar Agraněnko, Eduard Tisse

Scénář: Konstantin Simonov

Produkce: Lev Arnštam

Hudba: Venjamin Basner

Kamera: Pjotr Satunovskij, Eduard Tisse

Střih: Gary Karr

Kostýmy: Eduardo Castro

Společnost: Mosfilm

Hrají: Vasilij Makarov (Baturin), Vladimír Jemeljanov (komisař Kondratěv), Nikolaj Krjučkov (Kucharkov), Anatolij Čemodurov (Ruděnko), Valentina Serova (Marie Nikolajevna Baturina), Lidia Sucharevskaja (lékařka Alexandra Petrovna), Felix Javorskij (Gogolev), Antonina Bogdanova (Amma Ivanovna), L. Naryškina, Gennadij Sajfulin (Kolja Baturin), Naděžda Fandikova, Leonid Čubarov (pohraničník), Vladimir Monachov, Jevgenij Teterin (zajatý Němec), a další

České znění 2009: jmenovitě neuvedeno

Vzlet povolen 

Сюжет: Фильм посвящен беспримерному подвигу защитников Брестской крепости. Время действия: 22 июня – 20 июля 1941 года, первые, самые страшные дни Великой Отечественной войны. В ленте отражен всенародный патриотический подъем в дни фашистского нашествия, самоотверженность и сплоченность советских людей перед лицом врага.

 

Brestská pevnost 

 

Жанр: военный фильм

Страна: СССР

Год: 1956

Длительность: 92 мин.

Премьера: 21 июня 1956

Режиссёр: Захар Маркович Аграненко, Эдуард Казимирович Тиссэ

Автор сценария: Константин Симонов

Композитор: Вениамин Баснер

Оператор: Эдуард Тиссэ, Петр Сатуновский, Григорий Айзенберг

Художники: Василий Голиков, Абрам Фрейдин

Кинокомпания: Мосфильм

В главных ролях: Василий Макаров (Батурин), Владимир Емельянов (Кондратьев, комиссар), Николай Крючков (Кухарков), Анатолий Чемодуров (Руденко), Валентина Серова (Мария Николаевна Батурина, жена командира гарнизона Брестской крепости майора Батурина), Лидия Сухаревская (Александра Петровна, военврач), Антонина Богданова (Анна Ивановна), Людмила Нарышкина, Геннадий Сайфулин (Коля Батурин), Надежда Фандикова, Феликс Яворский (Гоголев), Владимир Монахов, Леонид Чубаров (пограничник), Юрий Кротенко, Захар Аграненко, Евгений Тетерин (пленный немец), Аркадий Вовси, Юрий Аверин (немецкий генерал), Михаил Дадыко, Валентин Кулик (Швальбе)

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: česky

 

Nastavení zvukové stopy 

 

Obraz: černobílý PAL 4:3 (1,33:1)

Bonus: další DVD (ukázky z dalších titulů z katalogu)