Amercom – Stíhači v boji 3 – Letecké souboje – Alej MiGů

Vydavatelství Amercom by mělo v nové ediční řadě Stíhači v boji – Letecké souboje snad ve čtvrtek 1. července 2010 pokračovat diskem s názvem Alej Migů (snad) za 69,- Kč. Jedná se o seriál Dogfights, který před nedávnem vysílala Česká televize. Stránky vydavatele stále uvádějí formu balení DVD + magazín, ale 1. díl nic, druhý díl jsem nekupoval, ale ve folii byl viditelně zatavený pouze samotný disk. Tak nevím, nevím.

Dokumentární seriál Stíhači v boji (originál Dogfights) přibližuje pomocí nejmodernější počítačové grafiky slavné letecké bitvy minulosti. Věrné animace, jež tvoří až čtvrtinu každého dílu, umožňují divákům zažít spolu s piloty bojové situace v tvář nepříteli. Ke strhující atmosféře přispívají i autentická svědectví účastníků a vzácné archivní záznamy a fotografie.

S pomocí nejmodernější počítačové grafiky se ocitnete v kokpitu P-86 Sabre, které bojují proti mnohonásobné přesile obratných Migů 15 v největších vzdušných soubojích korejské války.

Příběh tohoto dokumentu začíná 5. srpnem 1952. Tehdy čtyři americké stíhače F-86 Sabre vstoupily do nepřátelského vzdušného prostoru, do tak zvané Aleje MiGů, nad severozápadní Koreou. Tehdy už už téměř dva roky podnikaly hbité ruské stíhačky MiG-15 výpady ze svých základen v Číně proti americkým bombardérům a stíhačům. Roj F-86 Sabre vedl kapitán Robinson Risner. Dostal za úkol nebezpečné Migy-15 vyhledat a zničit.

Dva roky předtím, 25. června 1950, překročila severokorejská lidová armáda 38. rovnoběžku – hranici oddělující komunistický sever od Jihokorejské republiky. Americké ozbrojené síly se pod záštitou OSN zapojily do bojů. Severní Korea disponovala velkým množstvím vojáků a sovětskými tanky, její zaostalé letectvo však bylo brzy rozstříleno na kusy. Americké letouny ovládly oblohu a komunistické jednotky a zásobovací linie byly nemilosrdně ničeny ze vzduchu. Ale v listopadu 1950 byli Američané nemile překvapeni, když na korejské straně nastoupily nové proudové stíhačky MiG-15 sovětské výroby.

MiG-15 byl zkonstruován jako lehký, měl nízkou vzletovou hmotnost, nenesl mnoho paliva, což omezovalo jeho dolet, ale měl velmi dobrou stoupavost a točivost. A byl také rychlejší. Vzdušná převaha, na kterou spojenci spoléhali na počátku konfliktu, byla ohrožena. Při maximální rychlosti 1080 kilometrů v hodině byly MiGy-15 o 150 kilometrů rychlejší než starší americké stroje F-80 a F-84, které tehdy v Koreji operovaly. MiG-15 byl navržen k sestřelování bombardérů B-29. Proto nesl těžkou výzbroj: dva kanóny ráže 23 milimetrů a jeden ráže 37 milimetrů.

 

Aby se Američané vyhnuli debaklu na obloze, urychleně přesunuli do Koreje 4. přepadovou stíhací peruť. Ta už byla vybavena novým proudovým letounem F-86A Sabre, jediným strojem západní výroby, který se tehdy mohl s MiGem-15 měřit. Rovnocenný boj o vzdušný prostor mohl začít.

 

F-86 byl výkonný stíhací letoun, silný, obratný a měl velkou palebnou sílu. Jeho úkolem bylo ničit nepřátelské stíhače a zajistit vzdušnou převahu. V porovnání s MiGem byl o něco rychlejší, avšak v klíčových parametrech stoupavosti a dostupu stále vedl MiG-15. První bojové vzlety provedly Sabry v prosince roku 1950.

 

MiGy podnikaly výpady ze základen v Číně, které byly při hranici se Severní Koreou. Každé americké letadlo, které se ocitlo v oblasti o ploše 15 tisíc čtverečních kilometrů v severozápadní Koreji, se náhle ocitlo v nebezpečí. Američtí letci tuto oblast nazývali Alej MiGů. A právě zde se odehrály nejprudší vzdušné bitvy celé Korejské války.

 

Nové americké stroje si vedly dobře, ale byl jich v Koreji nedostatek. Pomineme-li značnou početní převahu nepřítele, rozhodovala v Aleji MiGů ještě zkušenost a bojový duch pilotů. Říkalo se tomu „letecký přístup k životu“. Tím byl obdařen zkušený letec Robbie Risner. Do Koreje přišel na jaře 1952 a velitelé si jeho schopnosti rychle uvědomili. Brzy se stal vedoucím roje. A právě pod velením kpt. Risnera se v Koreji odehrál jeden z nejdramatičtějších soubojů v Aleji MiGů.

 

15. září 1952 vedl Risner roj čtyř F-86. Od jeho prvního sestřelu uplynuly čtyři týdny. Ve snaze udržet vzdušnou nadvládu v MiGy zamořené oblasti doprovázely Sabry stíhací bombardéry F-84 do průmyslové oblasti v okolí ústí řeky Ja-lu. Letový profil akce zavedl Risnerův roj do obvykle zakázaného čínského vzdušného prostoru – a přímo nad oblast s nejvyšší koncentrací letišť s MiGy v celém Mandžusku. V polovině cesty narazil kapitán Risner na čtveřici nepřátelských letounů. Ty se zprvu otočily, jako by chtěly odletět. Ale Risner v tom cítil trik. Sledoval nepřátelské stíhače a ty se, jak očekával, vzápětí otočily a zamířily přímo k americkým bombardérům – sovětské stroje se tak pustily do jednoho z nejpozoruhodnějších soubojů celého korejského konfliktu. A válka pokračovala.

 

Za dva dny zaznamenal Robbie Risner v Aleji MiGů další sestřel. Z Koreje odjížděl nakonec s celkem osmi MiGy na svém kontě. V létě roku 1953 nastala v Koreji patová situace. Během uplynulých tří let se pozemní boje několikrát převalily přes celou Koreu a rozhovory o uzavření příměří se vlekly už dva roky. Panoval přímo hmatatelný pocit, že mír může „vypuknout“ doslova každým okamžikem. V Aleji MiGů však ještě v posledních sedmi týdnech bojů došlo k několika velkým bitvám. Těch se účastnil mimo jiné i kapitán Ralph Parr, pilot přeškolený z F-80. Nakonec ukončil válku s deseti sestřely jako dvojnásobné letecké eso.

 

Totéž o sobě může prohlásit jen deset dalších pilotů F-86. A to vše se mu podařilo během pouhých třiceti bojových vzletů v posledních týdnech korejské války. Zbraně v Koreji utichly o půlnoci 27. července 1953. Bojové linie se zastavily přesně tam, kde byly na počátku. Nepřátelství mezi oběma korejskými státy nebylo ukončeno žádným oficiálním příměřím.

 

Letouny F-86 si v Aleji MiGů vedly velmi dobře. Oproti vlastním ztrátám sedmdesáti osmi strojů, Sabry sestřelily téměř 560 MiGů. To je poměr sedm ku jedné ve prospěch F-86. Ve válce bez oficiálních vítězů byla bitva o vzdušnou nadvládu v Aleji MiGů jediným jasným vítězstvím mezinárodních sil a Američanů. 

Žánr: Dokument / Historický / Válečný

Délka: 45 minut 

Původní název: Dogfights – MiG Alley  

Rok vzniku: 2006

Režie: Wayne Weiss, Robert Kirk

Scénář: Cynthia Harrison, Jason McKinley, Brooks Wachtel, Wayne Weiss  

Produkce: Tony Alunni, Cynthia Harrison, Robert Kirk, Rob Lihani, Jason McKinley, Abe Scheuermann, Brooks Wachtel, Wayne Weiss  

Hudba: Randy Jones

Střih: Steve Pomerantz, Gerard San Gemino

Společnost: Digital Ranch / History Chanel

Hrají: Phil Crowley (vypravěč), Frederick Blesse (generálmajor USAF), Ralph Parr (plukovník USAF), Robinson Risner (brigádní generál USAF), Barrett Tillman (historik)

 

Údaje o DVD neznámé:

Zvuk: 

Titulky: 

Obraz: 

Bonus: