Velcí detektivové – Sherlock Holmes 4 – Osamělá cyklistka, Mrzák

Před víkendem se dnes – v pátek 7. března 2008 – na stáncích objevilo od Amercomu čtvrté číslo edice Edice Velcí detektivové se seriálem o Sherlocku Holmesovi. V tomto čísle je obsaženo DVD s filmy: Osamělá cyklistka a Mrzák. Cena 49,- Kč.

Navíc obálka obsahuje zajímavé (a pro mně osobně i příjemné) překvapení v podobě informací o dalších chystaných seriálech. Ale o tom až na konci tohoto textu:

Osamělá cyklistka
The Solitary Cyclist

Osamělá cyklistka – Sherlock Holmes a doktor Watson pátrají po totožnosti neznámého cyklisty, jenž pravidelně sleduje Violet Smithovou při jejích cestách na kole. Dívka netuší, že se stala dědičkou po svém strýci. Do případu jsou zapojeni muži, kteří se právě vrátili z jižní Afriky a snaží se Violet přimět ke sňatku s jedním z nich.

Režie: Paul Annett
Hrají: Jeremy Brett, David Burke, Barbara Wilshere, John Castle, Michael Sibbery, Ellis Dale, Rosalie Williams
Dramatizace: Alan Plater

Mrzák
The Crooked Man

V Aldershotu náhle umírá plukovník James Barday. Do vyšetřování okolností jeho smrti se zapojují Sherlock Holmes a doktor Watson. Odhalí v minulosti příběh tragické lásky mladé dívky a vojáka. Po mnoha letech se tento voják, v důsledku válečných zranění invalida, vrací do Anglie a nápadně se o smrt plukovníka zajímá.


Režie:
Alan Grint
Hrají: Jeremy Brett, David Burke, Fiona Shaw, James Wilby, Colin Campbell, Paul Chapman, Lisa Daniely, Denys Hawthorne, Maggie Holland, David Graham Jones, Norman Jones, Michael Lumsden, Catherine Rabett, Shelagh Stephenson
Dramatizace: John Hawkesworth

Údaje o DVD:

Délka: 104 minut
Zvuk: stereo 2.0 anglicky, polsky (lektor)
Titulky: polské, české
Obraz: barevný, 4:3, full frame, PAL
Regiony: 2,4
Formát disku: DVD-5

A nyní avizované překvapení pro milovníky klasických anglických detektivek: již brzy se má objevit v prodeji kolekce detektivních seriálů podle mistryně tohoto žánru Agathy Christie. Jednak se jedná o Hercule Poirota a dále pak o slečnu Marplovou. U Poirota je zde ovšem fakt, že tento seriál byl už nesčetněkrát „provařen“ na TV Prima – a je těžko odhadovat, jestli to přispěje k větší prodejnosti tohoto seriálu na DVD, nebo spíš naopak. Řekl bych, že bude hodně záležet na kvalitě dabingu, i cenové strategii. Pokud bude k dispozici originální zvuková stopa, která to jistí, pak si skuteční fanoušci jistě nenechají ujít možnost vychutnat si jednotlivé díly bez otravných reklamních vstupů.

Slečna Marplová byla v tomto zpracovnání uvedena v minulém roce na ČT 1 a reakce byly různé. Řada diváků se neztotožňovala s pojetím herečky hlavní role Geraldine McEwan. Byli to především ti, kteří znají verze s Margaret Rutheford a hlavně s Angelou Lansbury. Mohu-li mluvit za sebe, mě osobně herecký výkon Geraldine nevadí, a tohle zpracování se mi líbilo, takže ve mně má Amercom už potencionálního zákazníka jistého.

Příbuzné texty:

• Edice Velcí detektivové – Sherlock Holmes 1
• Edice Velcí detektivové – Sherlock Holmes 2