Reflex – Fascinující proměny přírody 1

Snad by se člověku chtělo prohlásit „Konečně"… Máme tu po dlouhé odmlce zase něco o přírodě, a to hned opravdu solidní kalibr. Další cyklus Davida Attenborougha nabídne Hollywood Classic Entertainment v řadě, podporované časopisem Reflex. Od čtvrtka 19. srpna 2010 hnedle za navýšených 99,- Kč v balení digipack začínají vycházet Fascinující proměny přírody. Dokument BBC o planetě Zemi a její zvířeně.

Šestidílný dokumentární cyklus BBC Fascinující proměny přírody se věnuje několika oblastem a přírodním úkazům, které inscenují "představení", jež nemají ve světě přírody obdoby. Dramatické změny vyvolává střídání ročních období, přesněji kolísavý přísun sluneční energie , která nepřetržitě mění tvář severní a jižní polokoule. Rozsáhlé přesuny vodních a vzdušných mas přinášejí v průběhu roku řadu dramatických změn. V některých oblastech vyvolává střídání ročních období přírodní představení, která nemají na světě obdoby.

Nový cyklus Davida Attenborougha začíná v Arktidě mezi ledními medvědy, kteří s příchodem léta bezmocně trpí, protože jejich ledové království taje a pokračuje pohledem do světa lososů, jejichž touha rozmnožit se v rodných vodách až pět tisíc kilometrů vzdálených od současného "bydliště" je dodnes téměř k nevysvětlitelná.

Kapitoly 1. části 

Díl 1. – Velké tání

 

V Arktidě začíná s příchodem léta každoroční tání sněhu a ledu nashromážděných v průběhu dlouhé polární zimy. Ze zemského povrchu v krátké době zmizí sedm milionů kilometrů čtverečních ledové plochy.

 

Vytváří se tím jedinečná příležitost, kterou se snaží využít miliony nejrůznějších zvířat. Pro mnohé je to nejlepší doba pro vytváření zimních zásob nebo rozmnožování. Pro lední medvědy ale polární léto představuje nejobtížnější roční období, v němž musí vynaložit veškeré své síly, aby tuto největší sezónní změnu na naší planetě přežili.

 

Podle obalu:

Když končí zima a slunce se přehoupne přes Arktidu, začnou rychle roztávat miliony čtverečních kilometrů sněhu a odhalují ostrovy, průlivy a moře. Pro lední medvědy to znamená ohrožení života, pro jiné, jako jsou polární lišky, běluhy, lumíci a hejna ptáků, znamená tentio příchod krátkého léta pravé požehnání. Na krátkou dobu se Arktida proměňuje na nejbohatší místo na Zemi. 

Díl 2. – Velký tah lososů

Kapitoly 2. části 

Na západním pobřeží Severní Ameriky se každé jaro vydává na cestu domů jeden z největších poutníků živočišné říše.

 

Víc než půl miliardy tichomořských lososů začíná pouť dlouhou pět tisíc kilometrů s jediným cílem – aby se mohli vytřít v řekách, v nichž se narodili.

 

 

 

Při svém putování do nitra kontinentu poskytují tyto ryby potravu milionům různých zvířat a přinášejí život do jednoho z nejbohatších přírodních prostředí na Zemi.

 

Podle obalu:

Mírné podnebí dečtných lesů Britské Kolumbie skrývá víc života než kterékoliv jiné lesy na světě. Pod nejvyššími stromy planety se prohánějí poslední velcí dravci Severní Ameriky – obrovští medvědi grizzly a a vlci. Jejich přežití závisí i na jedné velké události, která se opakuje jenom jednou ročně – na tahu lososů.  

David Attenborough – britský filmař, který se tzv. zoologickým otázkám věnuje už od počátku padesátých let, kdy se poprvé spojil s BBC. Narodil se 8. května 1926 v Londýně a na rozdíl od staršího bratra Richarda, úspěšného herce a režiséra, jej nezlákal svět múz, přestože si zahrál v několika filmech (Zet a dvě nuly nebo Sob Robbie a legenda o ztraceném kmeni). Po vystudování přírodních věd na univerzitě v Cambridgi a krátkém působení u královského loďstva nastoupil do BBC, kde se věnoval nejen pořadům o přírodě, politice a náboženství, ale dostal se i do řídicí funkce – zodpovídal za zavedení barevné televize v Británii, představil světu Monty Pythonův létající cirkus a byl i programovým ředitelem. Úřednickou práci brzy vyměnil za vlastní tvorbu – z jeho cyklů patří k nejúspěšnějším Život na Zemi, Živá planeta, Zázraky života, Život v přírodě, Modrá planeta, Život savců, Ptačí svět či Planeta Země. V roce 1985 ocenila královna jeho práci titulem Sir.

Obrazovka z DVD 

Hodnoceno mezi 90 až 95 procenty. Ze spojení BBC s Davidem Attenboroughem ještě nikdy nevzešlo nic, co by si nezasloužilo maximální hodnocení…

Zadní strana obalu 

Žánr: Dokumentární

Země původu: Velká Británie / USA

Rok vzniku: 2009

Délka: 6×50 minut (49:51 + 49:29)

Původní název: Nature’s Great Events – The Great Melt + The Great Salmon Run

Světová premiéra: 11. a 18. února 2009 – Velká Británie

Produkce: Justin Anderson, Karen Bass, Brian Leith, Joe Stevens, Joe Stevens, Susan Winslow, Jeff Turner, Sue Turner

Hudba: Ben Salisbury, Barnaby Taylor

Kamera: Martyn Colbeck, Warwick Sloss, Justin Maguire, Patrick Morrow, Jeff Turner

Střih: Andrew Netley, James Taggart, Andrew Chastney, Tim Coope

Společnost: British Broadcasting Corporation / Discovery Channel / Wanda Visión S.A.  

Hrají: David Attenborough,Paul Beilstein, Tom Fitz, Joe Stevens, Jeff Turner

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

 

Nastaven zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: