FilmX – Ghost Dog – Cesta samuraje

Poslední z novinek edice Film X je film režiséra Jima Jarmusche Ghost Dog – Cesta samuraje, k dostání od 27. března 2008 za cenu 99,–Kč.

V letošním roce 55letý režisér Jim Jarmusch (22.1.1953) v současnosti patří k nejznámějším americkým nezávislým filmařům. Svými filmy dokazuje, že nízkorozpočtový autorský film nejenže existuje, ale že je schopný se prosadit vedle hollywoodských nákladných velkofilmů. Sporadicky účinkuje i jako herec ve filmech jiných režisérů. Na 46. MFF v Cannes 1993 režisér získal Zlatou palmu za krátký film Coffee and Cigarettes. V roce 1995 natočil jeden ze svých nejúspěšnějších filmů, možná i díky hlavní roli, kterou ztvárnil Johnny Depp, Dead Man (Mrtvý muž). Hudbu k tomuto filmu stvořil neopakovatelným způsobem frontman skupiny Crazy Horse, Neil Young.

Toto zábavné absurdní dílko parodující gangsterky je zatím nejkomerčnějším filmem z dílny kultovního Jima Jarmusche. Autor vypráví příběh mystického nájemného vraha ve službách italské mafie, řídícího se filosofií japonských samurajů. Bezejmenný hrdina žije na střeše opuštěné budovy na okraji New Yorku, obklopen svými milovanými holuby. Právě odtud v noci vyráží na své smrtící výpravy. Ghost Dog je tak vrahem, ale i jediným svědkem všech svých zločinů. A jako každý svědek, stane se i on jednou pro své mafiánské chlebodárce nepohodlným. Jako varování pro Ghost Doga, padnou nejprve za oběť mafiánských vykonavatelů jeho nejmilejší druzi holubi. To byla pro mafii veliká chyba Ghost Dog se teď musí zachovat striktně podle své Cesty samuraje.

Náklady na výrobu Cesty samuraje nejsou známy, celosvětové tržby činily 9,4 mil. USD.

Žánr: akční, krimi, drama

Země původu: Francie, Německo, Japonsko, USA

Rok vzniku: 1999

Délka: 116 min.

Originální název: Ghost Dog: The Way of the Samurai

Režie: Jim Jarmusch

Scénář: Jim Jarmusch

Hudba: RZA

Kamera: Robby Müller

Hrají: Forest Whitaker, John Tormey, Cliff Gorman, Dennis Liu, Frank Minucci, Richard Portnow, Tricia Vessey, Henry Silva, Gene Ruffini, Frank Adonis, Victor Argo, Damon Whitaker, Gano Grills, Chuck Jeffreys, Isaach De Bankolé, Gary Farmer, Tracy Howe, Harry Shearer, RZA