Země hojnosti

Při poslední návštěvě prodejny Levných knih mě zaujal titul, který původně vydal Hollywood Clasic Entertaiment a aktuálně je ve výprodeji za 99,– Kč.

Režisér Wim Wenders řekl, že jeho Země hojnosti není protiamerickým filmem. Režisér Ameriku miluje, ale do jisté míry reaguje na špatnou politikou Bushova kabinetu. Na rozdíl od Moorova Fahrenheitu 9/11 nechtěl Wenders vytvořit pamflet, ale ukázat opravdovou lidskou tragédii a vyrovnávání se s ní… Úvodní píseň k filmu nazpíval Leonard Cohen. Hudebně se na filmu podílel také David Bowie. Film byl nominován na hlavní cenu Benátského filmového festivalu.

Článek o režisérově jiném filmu Million Dollar Hotel jste se mohli dočíst zde.

Země hojnosti
Originální název: Land of Plenty

Žánr: drama
Země původu: USA, Německo
Rok vzniku: 2004
Délka: 123 min.
Jazyk: česky, anglicky
Titulky: české
DVD Bonus: film o filmu

Scénář: Scott Derrickson, Michael Meredith, Wim Wenders
Hudba: Nackt, Thom
Kamera: Franz Lustig

Režie: Wim Wenders
Hrají: Michelle Williams, John Diehl, Shaun Taub, Wendell Pierce, Richard Edson, Burt Young, Yuri Elvin, Jeris Poindexter, Ronda Stubbins White, Victoria Thomas, Matthew Kimbrough, Paul West, Gloria Stuart

Děj se odehrává ve Spojených státech těsně po útocích 11. září. Příběh sleduje vztah dvou postav: Paula, veterána z Vietnamu a nyní federálního agenta, jehož velkou obsesí je fanatická obrana Ameriky před ostatním světem a mladičké Lany – misionářky zarputile bránící práva menšin. Lana se právě vrátila do USA po několika letech strávených v Palestině.

Paul Jeffries a jeho neteř Lana mají každý zcela jiný pohled na život a i lásku ke své zemi dávají najevo každý jinak. Paul bojoval ve Vietnamu, Lana byla misionářkou v Africe a na Středním Východě. Nyní oba žijí v Los Angeles a každý po svém se snaží vyrovnat s událostmi po 11. září 2001. Rozmrzelý a mnohdy opilý Paul jezdí po městě se sledovacím zařízením a nahrává si potenciální podezřelé, kteří vždy vypadají jako jeho představa o Arabech. Jednoho dne je na ulici zastřelen muž v turbanu. Paulovi se podaří pořídit nahrávku střelby. Strýc a neteř pracují na odhalování pravdy, ale Paulova paranoia je čím dál horší a nebezpečnější. To vystaví Laninu upřímnou starost o problémového bývalého vojáka těžké zkoušce.