Levné knihy – Případy bratra Cadfaela – Jeden mrtvý navíc

Levné knihy v sobotu 16. října 2010 nabídly v pošetce jeden z titulů své bežné nabídky, objevil se první díl cyklu Případy bratra Cadfaela – Jeden mrtvý navíc a disk je v prodeji za 69,- Kč. Světoznámý cyklus detektivních příběhů ze středověké Anglie na motivy románů britské autorky Ellis Peters.

Píše se první polovina 12. století. Zatímco evropští králové se chystají na druhou křížovou výpravu, v Anglii propuká občanská válka vyvolaná sporem o trůn mezi Štěpánem III. a jeho sestřenicí Matyldou.

 

Do této nejisté doby, příznačně nazvané anarchie, umístila Ellis Petersová svého románového hrdinu, vojenského vysloužilce, benediktinského mnicha a "středověkého detektiva", světaznalého Cadfaela. Ten řeší své případy v duchu nejlepších tradic angloamerické detektivky, seriál ovšem upoutá i historickou věrností a humanistickým akcentem.

 

V titulní úloze uvidíme výtečného Dereka Jacobiho, známého u nás z hlavní role v seriálu Já, Claudius (1976).

 

 

V první epizodě objevuje Cadfael při zaopatřování obětí exekuce "přebytečné" tělo a pátrá po jeho původu. Tím však případ nekončí…

 

Podle mého názoru se zpracování celkem věrně drží knižní předlohy, na CSFD je seriál ohodnocen 80%. Byl vysílán i u nás, ale kdoví, kde je dabingu konec. Pravdou je, že "jednoduchost" dialogů pomohla i mě, který neumím anglicky moc dobře, leccos pochytit, byť jsem si titulky pustil. I obraz jako takový je celkem velmi slušný.

Žánr: Krimi / Drama / Mysteriozní / Historický

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1994

Délka: 77 minut

Původní název: Cadfael – One Corpse Too Many

Světová premiéra: 29. května 1994

Režie: Graham Theakson

Námět: Edith Pargeter aka Ellis Peters

Scénář: Russel Lewis

Produkce: Ted Childs, Stephen Smallwood, Neville C. Thompson

Hudba: Colin Towns

Kamera: Nyika Jancsó

Střih: Alan Jones

Kostýmy: Maria Hruby

Společnost: Carlton Media / Central Films

Hrají: Derek Jacobi (bratr Cadfael), Sean Pertwee (Hugh Beringar), Peter Copley (opat Herribert), Michael Culver (převor Robert), Julian Firth (bratr Jerome), Christian Burgess (Adam Courcelle), Michael Grandage (král Štěpán), Richard Henders (Torold Blund), Juliette Caton (Godith/Godric), Jeremy Young (Arnulf z Hesdinu), David Garfiled (seržant Rhys), Maggie O’Neill (Aline Siwardová), Geoffrey Leesley (šerif Prestcote), Bill Neville (Nicholas Faintree), Nigel Hastings (Giles Siward), Robert Oates (Edric Flescher), a další

 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky

Titulky: česky

Obraz: barevný 4:3 (1,33:1)

Bonus: žádný