Blue Sky Film – District 9

Taky jste se v loňském roce tolik těšili, když se od Blue Sky Filmu objevila nová řada s názvem Platinová edice? Sice za tehdy nevídaných 99,- Kč, ale slibovala v rychlém sledu celou řadu velmi zajímavých titulů. Nadšení vyprchalo, oznamované termíny se stále posouvaly a posouvaly a v přímé úměře ke skluzům se u těch lepších kousků cena vyšroubovala až na 149,- Kč. A jak vidno, u jednoho z takto uváděných titulů byla i tato hranice překonána. Ve čtvrtek 21. října 2010 je dlouze avizovaný hit District 9 v prodeji za 199,- Kč. Tady nejste vítáni!

Lidstvo se po staletích plných nejistoty a pochybností dočkalo jasného důkazu o existenci mimozemské civilizace.

Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané lidstvo překvapili svou neútočnou povahou a pasivitou, šlo o uprchlíky z jejich vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál.

Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA.

Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9.

Mezi 80 a 90 procenty: Za „pár šupů“ skoro pro vlastní radost výtečně natočený skvělý nápad, u něhož se blahem tetelí dušička každého příznivce žánru.

Zadní strana obalu

Žánr: Sci-fi / Akční / Drama / Thriller

Země původu: Nový Zéland / USA / Kanada / Jižní Afrika

Rok vzniku: 2009

Délka: 108 minut

Původní název: District 9

Světová premiéra: 13. srpna 2009 – Austrálie, Malajsie, Kazachstán, Nový Zéland, Rusko, Singapur, Ukrajina

Kinopremiéra v ČR: 17. září 2009

Režie: Neill Blomkamp

Scénář: Neill Blomkamp, Terri Tatchell

Produkce: Bill Block, Philippa Boyens, Tracey Brown, Carolynne Cunningham, Trishia Downie, Elliot Ferwerda, Paul Hanson, Peter Jackson, Ken Kamins, Michael S. Murphey, Mpho Gift Twala

Hudba: Clinton Shorter

Kamera: Trent Opaloch

Střih: Julian Clarke

Kostýmy: Dianna Cilliers

Společnost: S.V. Thrilling Movies 4 Inc. / Outrage Productions 8 Inc. / Sound Venture Productions

Natáčeno: Johannesburg, Gauteng, Jižní Afrika / Miramar, Wellington, Nový Zéland / Stone Street Studios, Stone Street, Miramar, Wellington, Nový Zéland

Hrají: Sharlto Copley (Wikus Van De Merwe), Jason Cope (Grey Bradnam – hlavní zpravodaj UKNR), Nathalie Boltt (Sarah Livingstoneová – sociolog), Sylvaine Strike (Dr Katrina McKenzieová), Elizabeth Mkandawie (dotazovaná), John Summer (Les Feldman – inženýr MIL), William Allen Young (Dirk Michaels), Greg Melvill-Smith (tazatel), Nick Blake (Francois Moraneu, inženýr týmu CIV), Morena Busa Sesatsa (dotazovaná), Themba Nkosi (dotazovaný), Mzwandille Nqoba (dotazovaný), Barry Strydom (dotazovaný), Jed Brophy (James Hope – policista), Louis Minnaar (Piet Smit), Vanessa Haywood (Tania Van De Merweová), Marian Hooman (Sandra Van De Merweová), Vittorio Leonardi (Michael Bloemstein – pracovník MNU pro agendu mimozemšťanů), Mandla Gaduka (Fundiswa Mhlanga), Johan van Schoor (Nicolas Van De Merwe), Stella Steenkamp (Phyllis Sinderson – pracovník MNU pro styk s mimozemšťany), David James (Koobus Venter), Kenneth Nkosi (Thomas), Mampho Brescia (reportérka), Tim Gordon (Clive Henderson, entomolog), Morne Errasmus (medik MNU), Anthony Bishop (lékař), David Clatworthy (doktor MNU), Mike Huff (doktor MNU), a další

Údaje o DVD (předpoklad):

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, maďarsky

Titulky: česky, slovensky, maďarsky, bulharsky, slovinsky, rumunsky, srbsky

Obraz: barevný PAL 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: žádný