Atypfilm 1/2008 – Hitlerova elita

Na zdánlivě již nasyceném trhu s levnými DVD se objevují stále nové a další edice. Tou poslední je Atypfilm, jehož první číslo vychází právě dnes, ve čtvrtek 17. dubna 2008. Za cenu 49,– Kč přináší film Hitlerova elita. Reedice ve středu 11. června 2008.

Krátce poté, co Hitler rozpoutal 2. světovou válku, začali nejsilnější a nejchytřejší němečtí mladíci navštěvovat exkluzivní školy známé jako „Napola“. Byly určeny k výchově budoucích vůdců Třetí říše. V roce 1942 do jedné z nich nastupuje Friedrich, talentovaný dospívající boxer, pro něhož výcvik a prestiž školy znamenají možnost, jak se dostat z chudého prostředí rodiny vedené antinacisticky smýšlejícím otcem.

Friedrichu Weimerovi je sedmnáct a právě ukončil školu. Pochází z chudých poměrů, přesto však sní o tom, že v životě něco dokáže. Jediné, čemu se intenzivně věnuje, je amatérský box. Šanci dostává v okamžiku, kdy se setkává s chápavým Voglerem, který sdílí jeho boxerskou vášeň a učí na elitní nacistické střední škole Nationalpolitische Erziehungsanstalt (Napola). Ten zajistí, aby tam byl Friedrich přijat, a stává se jeho mentorem. Friedrichovým novým přítelem se stává syn vysoce postaveného nacistického pohlavára Albrecht Stein – citlivý mladík, který před ním neskrývá své pochybnosti o ideologii, kterou si ostatní studenti nechávají bezmyšlenkovitě vtloukat do hlavy.

V každodenní konfrontaci s tvrdým a námitky nepřipouštějícím drilem se Albrecht stále zřetelněji dostává do konfliktů. Friedrich pochopí, že kamarád si svůj osud zvolil i za cenu sebezničení. Rozhodne se, že využije posledního zbytku svobody, který mu osud nabízí, a pokusí se žít čestný život.

Tento film měl vyjít původně již v říjnu minulého roku v časopisu DVD MOVIE pod originálním názvem Napola. Nakonec ale nevyšel a místo něho vydali film Fast Food Nation.

Originální název: Napola – Elite für den Führer
Země původu: Německo
Rok vzniku: 2004
Délka: 110 minut
Žárn: Drama

Režie: Dennis Gansel
Hrají: Max Riemelt, Tom Schilling, Julie Engelbrecht, Florian Stetter, Karel Dobrý, Michael Schenk, Thomas Drechsel, Joachim Bissmeier, Ljuba Krbová, Zdeněk Maryška, Zdeněk Julina, Jana Altmanová, Bohumil Švarc, Michael Beran, Dennis Gansel, Claudia Michelsen, Otmar Brancuzský

Údaje o DVD:

Zvuk: česky 5.1, německy 5.1
Titulky: české
Obraz: barevný, 16:9
Typ disku: DVD 9
Délka: 100 minut

Další filmy připravované v edici Atypfilm:
15.05.2008 – Atypfilm – Spalující romance (49,–)
19.06.2008 – Sophie Scholl (49,–)