Codi – Deník 1939 – 1945 – Druhá světová válka (15. díl) – listopad 1940

První středa měsíce 3. listpadu 2010 znamená, že vydavatelství Codi nabídne další DVD, mapující den po dni měsíce největšího celosvětového konfliktu minulého století – Deník 1939 – 1945 – Druhá světová válka (15. díl) – listopadu 1940. Opět za 59,- Kč včetně dašího bonusu, kterým je Churchill proti Göeringovi (60 minut dosud nezveřejněných dokumentů v původním znění). Podívejte se, co se dělo před 70 lety.

Letecká Bitva o Británii skončila britským vítězstvím, o které se zasloužili především piloti stíhaček pocházející ze čtrnácti zemí. Německo přišlo o více jak 4000 členů posádek a téměř dva tisíce letadel, i když ztráty Britů a jejich spojenců byly také vysoké. Hitler však pokračuje v bombardování měst a průmyslových objektů, zničeno je Coventry včetně historické katedrály, těžce poškozeny jsou Southampton, Birmingham, Liverpool, Bristol a Londýn. Těžké ztráty má i britské královské námořnictvo a obchodní loďstvo.

 

 

 

Ale do Británie přicházejí i jiné optimističtější zprávy – v USA vítězí v prezidentských volbách potřetí Fraklin D. Roosevelt, který podporuje americkou pomoc Velké Británii.

 

V Řecku pokračuje italská invaze, ale Řekové, posílení britskými jednotkami z Afriky, se prozatím úspěšně brání.

 

 

 

Sovětský ministr zahraničních věcí Molotov se setkává s Hitlerem a snaží se s ním dohodnout sovětskou okupaci Finska, se kterou ale Hitler nesouhlasí. A tak si „rozdělují“ zbytek Evropy a Asii, včetně Britské Indie. Sovětský svaz také vřele vítá Tripartitní pakt mezi Německem, Itálií a Japonskem, ke kterému se připojují Slovensko a Maďarsko. O připojení uvažuje i SSSR.

 

Britská Navy napadá námořní základnu v Tarantu, hlavní roli hraje letadlová loď HMS Illustrious, jejíž torpédové letouny těžce poškodí tři italské bitevní lodi, dva křižníky a větší počet menších plavidel. Protože italské ozbrojené síly jsou soustředěny na útok na Řecko, dochází k dočasnému útlumu bojů v severní Africe.

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 63 minut (1:02:45) + bonus 60minut (47:43)    

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky (Alfréd Strejček)  

Titulky: žádné  

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: z nabídky Codi, Churchill proti Göeringovi  

 

Mno, nějak příliš nerozumím "bonusové politice". Na obale zmíněných 60 minut dosud nezveřejněných záběrů v originálním znění je totiž třičtvrtěhodinový dokument, který už vyšel v řadě Generálové 2. světové války jako 4. díl. Tehdy ovšem jen a pouze s dabingem, narozdíl od této verze, kde je naopak jen a pouze původní zvuková stopa…  

 

Bonusový dokument

 

Churchill proti Göeringovi