Eusebius – Rudý baron

Eusebius drží válečnou linii a v pátek 5. listopadu 2010 nabídne z katalogu MagicBoxu film z první světové Rudý baron. Cena pošetky nově zavedené ediční řady Hit týdne je 69,- Kč.

První světová válka pustoší Evropu a generálové nejvyššího velitelství německých ozbrojených sil nejsou jediní, kteří posílají zástupy mladých mužů na smrt do surové zákopové války. Jeden muž se ale stává hrdinou obdivovaným přáteli i nepřáteli.

Mladý pruský šlechtic Manfred von Richthofen odchází, stejně jako většina mladých mužů, do války. Díky své neohroženosti se z něj brzy stane obávané stíhací eso a ikona pro ostatní vojáky. Svůj stroj, trojplošník Fokker Dr.1, si nechá nabarvit na červeno a stává se postrachem všech protivníků. Živoucí legenda, která je respektována nejen pro bezpočet sestřelů, ale i pro jeho taktické schopnosti v nespočtu vzdušných přestřelek.

Náhodné setkání se zdravotní sestřičkou Kate mu ale otevře oči a poznává barbarství války…

 

Jeho přátelé a bratři ve zbrani – poručíci Voss, Sternberg a Lehmann – jsou úzce spjatým týmem. Jeho čest a hrdost mu diktuje, aby létal nad nepřátelským územím bez povolení nadřízených. Při jednom podobném přeletu se dostane do vzdušného souboje s kanadským pilotem kapitánem Royem Brownem, který svou první bitvu s von Richthofenem prohrává a jeho letadlo havaruje.

Richthofen přistane na místě neštěstí, aby si vybral nějaký suvenýr do sbírky, ale zjišťuje, že je nepřátelský pilot sice vážně zraněn, ale stále je naživu a protivníkovi zachrání život. Ve válečném chaosu pak potkává ošetřovatelku Käte. Jde o lásku na první pohled, ale jeho snaha se setkává s rezolutním odmítáním. Käte není mladým a riskujícím pilotem, který bere vzdušné bitvy jako sport, a který přehlíží nebezpečné souvislosti, tak ohromena jak by si on představoval.

Richthofen je oceněn vyznamenáním ‘Blue Max‘, nejvyšším německým vojenským vyznamenáním a je mu svěřeno velení bojové jednotky Jasta 11, ke které je později převelen i výstřední poručík Wolff. Nejvyšší velení v rámci lepšího využití pro válečnou propagandu do jednotky převelí i Richhofenova mladšího bratra Lothara.

 

Pro Rudého Barona to znamená, že musí svého mladšího a horkokrevného bratra držet na uzdě, což není snadná práce, protože Lotharovi ambice by mohly ohrozit životy pilotů jednotky Jasta. K tomu všemu ještě nejvyšší velení staví von Rochothofena proti jeho vůli do pozice ikony, aby tak zvýšilo morálku vojáků. Pochválen osobně od polních maršálů Hindenburga a císaře Viléma II je von Richthofen nucen čelit nejen spojeneckým jednotkám, ale i politickému tlaku.

 

Nakonec se mu podaří získat srdce Käte, ale ta trvá na tom, aby se von Richthofen řídil pokyny nejvyššího velení a přestal létat v bojových misích. Od tohoto okamžiku tedy řídí von Richthofen letecké operace ze země, jelikož Käte se jasně vyjádřila, že nechce žít v permanentním strachu o jeho život. Käte mu navíc ukazuje, že vzdušné bitvy a přestřelky nemají nic společného s jeho hrdostí a ctí a pomáhá mu získat nový pohled na válku jako takovou.

 

Jeho vlastní pochybnosti a smysl pro pořádek mu ale velí začít znovu létat, proto odmítá pozici na zemi a vrhá se do dalších vzdušných bitev proti spojeneckým jednotkám. Käte nakonec přijímá jeho dilema a uznává, že jedinou správnou věcí pro Richthofena je létání po boku jeho bratrů ve zbrani a že zemře raději v bitvě než aby se stal součástí pozemní byrokratické mašinérie.

Francouzi mu přezdívali Rudý ďábel, Britové na jeho hlavu vypsali odměnu. Během války sestřelil nejméně 80 letounů, nejvíce ze všech pilotů na obou stranách. Prý si z každého sestřeleného letadla odnášel kousek domů do své "sbírky". Ale také ke konci své kariéry řekl: "Po každé bitvě ve vzduchu se cítím mizerně. Když po boji vystoupím na svém letišti na pevnou zemi, jdu do svého pokoje a nechci nikoho vidět ani s nikým mluvit…"

Obrazovka z DVD 

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD 

Ač smrtelně zraněn, dokázal Richthofen přistát s nepoškozeným strojem za anglickými liniemi. Dodnes není jasno, zda jej zranil pilot útočícího kanadského letounu nebo protivzdušná obrana australské baterie.

Snímek se natáčel také v Čechách, konkrétně v zámeckém parku Veltrusy a u Národního muzea. Zásluhy na snímku má také Filmové studio Barrandov, v jehož dílnách vyrobili 19 dvojplošníků, tři jednoplošníky a spoustu leteckých vraků.

Mírně nad 60 procent: Jako biografie film neobstojí, spousta důležitého zcela chybí, a co nejhůř, týká se to hlavně leteckých soubojů. Těžko se pak občas orientovat v ději. Tvůrci se nějak nedokázali rozhodnout, zda natočí válečný film, drama nebo love story. Příběhu to neprospívá a vyznění je hodně patetické až nereálné. Nakonec zůstaly jen střípky pospojované do neuspokojivého tvaru.

Zadní strana dosavadního vydání 

Žánr: Akční / Biografický / Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

Země původu: Německo / Velká Británie

Rok vzniku: 2008

Délka: 123 minut

Původní název: Der rote Baron

Světová premiéra: 31. března 2008 – Německo, Berlín

Kinopremiéra v ČR: 21. srpna 2008

Režie: Nikolai Müllerschön

Scénář: Nikolai Müllerschön

Produkce: Stephan Barth, Rene Kock, Dan Maag, Marcus Machura, Nikolai Müllerschön, Roland Pellegrino, Thomas Reisser, Philip Schulz-Deyle, Christoph Strunck

Hudba: Stefan Hansen, Dirk Reichardt

Kamera: Klaus Merkel

Střih: Emmelie Mansee, Olivia Retzer, Adam P. Scott

Kostýmy: Gudrun Schretzmeier

Koordinátor kaskadérů: Jaroslav Tomsa, Petr Drozda

Společnost: Niama Film

Natáčeno: Česká republika / Francie / Německo

Hrají: Tomáš Koutník (mladý Manfred von Richthofen), Tomáš Ibl (mladý Lothar von Richthofen), Albert Franc (mladý Wolfram von Richthofen), Matthias Schweighöfer (Manfred von Richthofen), Maxim Mehmet (Friedrich Sternberg), Hanno Koffler (Lehmann), Til Schweiger (Werner Voss), Richard Krajčo (Lanoe Hawker), Joseph Fiennes (kapitán. Roy Brown), Steffen Schroeder (Bodenschatz), Lukáš Příkazký (Kirmaier), Lena Headey (Käte Otersdorfová), Ondřej Volejník (německý voják), Jiří Wohanka (německý voják), Iveta Jiříčková (zrzavá děvka), Vlastina Svátková (blonďatá děvka), Axel Prahl (generál Ernst von Hoeppner), Gitta Schweighöfer (Kunigunde von Richthofenová), Volker Bruch (Lothar von Richthofen), Branislav Holíček (Wolfram von Richthofen), Julie Engelbrecht (Ilse), Jan Vlasák (major von Richthofen), Luise Bähr (Sophie), Irena Máchová (Clare), Robert Nebřenský (Röuber), Ralph Misske (Menzke), Tino Mewes (Kurt Wolff), Jacob Erftemeijer (pobočník generála Hoeppnera), Josef Vinklář (Paul von Hindenburg), Ladislav Frej (císař Wilhelm II), Brian Caspe (důstojník Müller), a další

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

 

Nastvení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: Vychází na DVD, Bioscop uvádí v kinech, Trailer, Rozhovory, Záběry z natáčení

Bonusy