North Video – Příběh z Bronxu

North Video také myslí na pamětníky, v pátek 19. listopadu 2010 figuruje v plánech Příběh z Bronxu za 69,- Kč. Pár výstřelů zcela změnilo jeho život. Nyní otec bojuje o život svého syna s vyhlášeným gangsterem v Bronxu…

„Sonny, podívej, všichni tě mají rádi.“

„Mají mě rádi? Co tě to napadlo? Oni mě nemají rádi, oni se mě bojí.“

Fascinující příběh z mafiánského prostředí, které už malé děti často formovalo podle svých představ – a ne podle představ rodičů.

60. léta, newyorský Bronx. Boss bronxské mafie Sonny zabil člověka jen tak… Za bílého dne vytáhl pistoli a střílel. Svědkem činu se stal devítiletý kluk Calogero, který je fascinován vzrušujícím světem mafie a u výslechu Sonnyho neprozradil. Tak začalo toto jejich podivné kamarádství… Sonny postupně dojde k myšlence, že by mohl z Calogera vychovat svého nástupce.

Známý herec Robert De Niro zachycuje ve svém režijním debutu Příběh z Bronxu prostředí, které důvěrně zná, neboť v něm vyrůstal. Předlohou byla autobiografická divadelní hra jeho kolegy Chazza Palminteriho, pravým jménem Calogero Lorenzo – tak se jmenuje i hlavní hrdina filmu. Odmítl prodat práva na zfilmování, dokud De Niro nesouhlasil, že si zahraje jednu z hlavních postav.

K filmu Chazz napsal i scénář a navíc hraje postavu gangstera Sonnyho. Režisér (a zároveň i spoluproducent) si vybral roli hrdinova tatínka, přičemž dílo věnoval svému otci, Robertu De Nirovi staršímu.

Ve vyprávění Calogera ožívá svět chudé italské čtvrti v New Yorku šedesátých let. Devítiletý chlapec, později sedmnáctiletý mladík, podléhá vlivu obdivovaného gangstera Sonnyho, ale zároveň uznává i svého otce, čestného řidiče autobusu Lorenza. Ten bojuje o svého syna s vědomím, že má proti sobě mocného muže a že některé věci nemůže změnit.

Děj nemá „silný“ příběh, odvíjí se ve sledu drobných epizod. Důležitou součástí nenápadně poctivého snímku je využití mnoha krásných dobových skladeb a písní. Atmosféra, styl a samotný nápad připomínají film Mafiáni Martina Scorseseho.

Tvůrci se soustřeďují na realistický popis prostředí, na drobnokresbu různých postav a postaviček (Sonnyho kumpáni, Calogerovi kamarádi) a na charakteristickou dobovou atmosféru. K té patří i svět mafie i rasová nesnášenlivost vůči černochům z vedlejší čtvrti (Calogero se zamiluje do černé dívky). Zločin a nesmyslná rasová nenávist ústí do tragédií, jež se tentokrát obracejí proti svým strůjcům.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obraz na disku vypadá naštěstí podstatně lépe, než zveřejněný trailer. Film vydal v české verzi v roce 2005 Vapet, obal tehdejšího vydání uvádí ale mírně odlišné technické údaje (původní zvuk 5.1, v bonusech upoutávka, z natáčení a fotogalerie). Bohužel nemáme možnost porovnat, zda je o totéž provedení či ne, ale zmíněné bonusy absentují, zvuk je uveden 2.0, ale navíc i francouzsky.

Hodnocení plus minus 80 procent: DeNiro se stal nejen vynikajícím hercem, ale i úspěšným režisérem. Excelentně vybudovaná atmosféra.

Zadní strana obálky

Žánr: Drama / Krimi

Země původu: USA

Rok vzniku: 1993

Délka: 116 minut (1:55:54)

Původní název: A Bronx Tale

Světová premiéra: 14. září 1993 – Kanada (Toronto Film Festival)

Kinopremiéra v ČR: 26. ledna 1995

Režie: Robert De Niro

Námět: Chazz Palminteri (divadelní hra)

Scénář: Chazz Palminteri

Produkce: Robin Chambers, Robert De Niro, Peter Gatien, Jon Kilik, Joseph P. Reidy, Jane Rosenthal

Hudba: Butch Barbella

Kamera: Reynaldo Villalobos

Střih: Robert Q. Lovett, David Ray

Kostýmy: Rita Ryack

Společnost: Price Entertainment / Penta Entertainment / Tribeca Productions / B. T. Films

Natáčeno: Astoria, Queens, New York City, New York, USA / Bronx, New York City, New York, USA / City Island, Bronx, New York City, New York, USA / Gravesend Neck Road & East 15th Street, Brooklyn, New York City, New York, USA / Jersey City, New Jersey, USA / New York City, New York, USA

Hrají: Robert De Niro (Lorenzo Anello), Chazz Palminteri (Sonny LoSpecchio), Lillo Brancato (Calogero ‚C‘ Anello v 17 letech), Francis Capra (Calogero ‚C‘ Anello v 9 letech), Taral Hicks (Jane Williamsová), Kathrine Narducci (Rosina Anelloová), Clem Caserta (Jimmy Whispers), Alfred Sauchelli Jr. (Bobby Bars), Frank Pietrangolare (Danny K.O), Joe Pesci (Carmine), Robert D’Andrea (Tony Toupee), Eddie Montanaro (Eddie Mush), Fred Fischer (JoJo the Whale), Dave Salerno (Frankie Coffeecake), Joe D’Onofrio (Slick v 17 letech), Luigi D’Angelo (Aldo v 17 letech), Louis Vanaria (bláznivý Mario v 17 letech), Thomas A. Ford (Phil the Peddler), Rocco Parente (řidič), Joe Black (zavražděný), Louis Gioia (kněz), Mitch Kolpan (detektiv Belsik), Phil Foglia (detektiv Vella), Richard De Domenico (kněz), Max Genovino (Louie Dumps), Raplh Naolitano (Gino), a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, francouzsky, česky

Titulky: česky

Natavení zvuku a titulků

Obraz: barevný 4:3

Bonus: kinohity 2010, pro děti, dále nabízíme