Codi – Deník 1939 – 1945 – Druhá světová válka (16. díl) – prosinec 1940

První středa posledního měsíce letošního roku  8. prosince 2010 měla jako obvykle znamenat, že vydavatelství Codi nabídne další DVD, mapující den po dni měsíce největšího celosvětového konfliktu minulého století – Deník 1939 – 1945 – Druhá světová válka (16. díl) – prosinec 1940. Opět za 59,- Kč včetně bonusu, kterým je podle upoutávky na obalu dokument o Mussolinim (hádejme, že to bude tento). Na pultech se DVD objevilo až o den později, ve čtvrtek 9. prosince 2010.

Z Řecka, napadeného italskými vojsky 28. října, jsou agresoři vytlačováni do Albánie. Řecká vojska obsadila přístavní město Saranda a ve vnitrozemí Gjirokaster a Pogradec. Do konce měsíce je obsazena více jak čtvrtina Albánie.

 

Pokračují útoky Luftwaffe na britská města a odvetné bombardování Německa a vybraných cílů na Německem okupovaných územích a v Itálii britským královským letectvem.

 

Obrazovka z DVD 

 

8. prosince začíná operace Kompas, první velká spojenecká ofenzíva ve válce, jejímž cílem je vyhnat italská vojska z Egypta. Proti stopadesátitisícové italské armádě stojí pouhých 36 000 britských, australských, indických a francouzských vojáků. Ale již v prvních dnech operace se Spojencům daří zničit takzvanou Malettiho bojovou skupinu složenou ze tří italských divizí a Itálie ztrácí 40 000 vojáků s veškerou výzbrojí.

 

Obrazovka z DVD 

 

Hitler vydává direktivu nařizující Vrchnímu velitelství branné moci (OKW ) připravit na jaro roku 1941 invazi do Sovětského svazu.

 

V závěru měsíce Itálie žádá oficiálně Říši o vojenskou pomoc ve válce proti Řecku.

 

Obrazovka z DVD 

 

Německá Luftwaffe uskutečňuje těžké nálety na Manchester a Londýn. Při bombardování Londýna je vážně poškozena katedrála Svatého Pavla.

 

V Atlantiku pokračuje námořní válka vedená německým ponorkovým loďstvem proti konvojům směřujícím do Velké Británie, válčí se také ve Středozemním moři a pokračují útoky italského letectva na Maltu. 

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 65 minut (1:04:49) + bonus 47:20 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky (Alfréd Strejček)  

Titulky: žádné  

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: z nabídky Codi, Mussolini 

 

Mussoliniho Itálie

 

Obrazovka z DVD - bonusový dokument