Řitka Video – Virtuální historie: Plán atentátu na Hitlera

Další dokument z katalogu společnosti Řitka Video z produkce Discovery World, který máme k dispozici, je Virtuální historie: Plán atentátu na Hitlera. Unikátní technologie rozkrývá operaci Valkýra.

Obálka hýří poněkud siláckými hesly:

S využitím jedné z nejpokročilejších regeneračních technologií vznikl vůbec první televizní dokument, který kompletně rekonstruuje klíčové události spojené s plánovaným atentátem na Hitlera. Psal se 20. červenec 1944 a plukovník Claus Schenk von Stauffenberg se právě chystal k jednomu z vrcholů německého protinacistického oboje – atentátu na Hitlera.

 

Neúspěch podniku, z něhož nacistický vůdce vyšel jen lehce raněn (za což mohla jednak slabá nálož, jednak fakt, že v průběhu porady někdo kufr s výbušninou odsunul tak, že Hitlera před výbuchem ochránil masivní dubový stůl), znamenal fakticky i neúspěch chystaného převratu.

A právě tyto klíčové události odkrývá unikátní dvouhodinový dokument, ve kterém tvůrci využili nejmodernější počítačovou techniku a dosáhli tak dosud nevídané rekonstrukce zásadního momentu moderních dějin.

 

Vtipné je, že ač je na obalu časový údaj přelepen a stránky vydavatele na chybný časový údaj upozorňují, i samotný text se ohání dvěma hodinami (podle imdb.com skutečně původní verze tuto délku měla, aktuálních 86 minut je zřejmě sestřih).

Sám dokument je docela slušný, byť nezapře svůj americký původ – ovšem reklamní mezery a neustálé opakování před chvílí řečených faktů tu tolik netrčí, ke znatelnému opakování záběrů a textu začne docházet až kolem cca 50 minuty.

 

Zvláštní je použitá metoda, jen letmo zmíněná na počátku dokumentu – pro „historické" sekvence je užita metoda motion capture, ovšem tak, že pomocí počítače jsou nahrazeny pouze obličeje herců, které jsou vymodelovány podle dostupných záběrů a fotografií. Obraz je pak „dozdoben" ruchy, šumy a škrábanci a v řadě případů opravdu nejde poznat, zda jde o původní záznam, nebo aktuální dotáčky.

 

Sám dokument se pochopitelně věnuje samotné operaci Valkýra, ale nejen jí. Jsou zmíněny jak důvody, které k akci vedly a jaké měla následky, ale poměrně zeširoka se zabývá i událostmi tohoto dne „ve všech koutech světa", protože se věnuje všem 4 státníkům a jejich prožití těchto 24 hodin:

 

Ten den ještě podrobně nikdo nepopsal. Čtyři vůdci, čtyři krize.

Churchill během dopoledne tohoto dne zadává k analýze dopad použití bojových plynů na německé civilní obyvatelstvo jako pomstu za použití V-1.

Roosevelt sice nakonec přijímá již čtvrtou kandidaturu na místo prezidenta, ale zároveň bojuje v tento den o život, jen tak tak přežije mrtvici.

Stalin rozhoduje o osudu Polska, prvního z Evropských států, které dosazením prokomunistické vlády získá do budoucího východního bloku.

A dnes také vykoná svou misi atentátník, který chce zachránit miliony německých životů… Ten den mohla válka skončit.

 

K plánu na odstranění Hitlera se připojilo na 500 německých velitelů a důstojníku. Všichni totiž vidí příčinu toho, že Německo prohrává, v Hitlerovi. Hypochondrovi, který se bojí rakoviny i nadýmání, který trpí příznaky Parkinsonovi choroby a který bezmezně věří svému šarlatánskému lékaři, který z něho udělal trosku závislou na medikamentech.

Spiklenci doufají, že se jim podaří po Hitlerově smrti podepsat separátní mír s Anglií a Amerikou a budou moci bojovat pouze s Rusy. Hitler má ale daleko větší výdrž než kočka. Přežil už víc než 40 pokusů o atentát. I tento pokus byl již čtvrtým, který osobně Stauffenberg připravil.

 

Shodou okolností ale přes takřka ideální podmínky akce nevyšla. Hitler zhatil část plánu posunem doby konání i změnou místa (místo bunkru dřevěná chata), Stauffenberg v časové tísni do zavazadla umístil místo dvou bomb jen jednu, jeden z důstojníků na poradě přendal bombu na opačnou stranu dubového stolu.

 

V době výbuchu bylo v místnosti 24 účastníků, 11 jich bylo smrtelně raněno ihned, 4 další zamřeli v následujících dnech. Hitler ale přežil, i když plný dubových třísek, s bezvládnou rukou a proraženými bubínky. Naopak ho tato událost utvrdila v tom, že on je nesmrtelný vyvolený, jediný, kdo může Německo dovést k definitivnímu vítězství, což také vzápětí tvrdil italskému vůdci Musollinimi, který těsně po atentátu dorazil na schůzku, kvůli níž byl čas porady přesunut…

 

Jako odvetu rozpoutal Hitler pomstu na vinných i nevinných, počet popravených byl nakonec vyšší než 5 tisíc. Díky neúspěchu této akce nakonec v posledních 9 měsících válečného běsnění zemře víc lidí, než za celých 5 let předtím…

 

Pokud si člověk odmyslí fakt, že aktovce s bombou se vytrvale říká kufřík, že některé záběry nakonec přece jen uvidíme pětkrát a že některá „fakta" jsou možná fabulací, přece jen se z dokumentu lze leccos dozvědět. Rozsvícené okno v Kremelské Stalinově pracovně kryjící fakt, že čas tráví ve své soukromé chatě, Churchill, procházející se po chodbách Downing Street v ručníku z kanceláře do sprchy, Rooseveltův syn, říkají otci pane prezidente…

Žánr: Dokument / Válečný

Země původu: USA

Rok vzniku: 2004

Délka: 86 minut (1:25:56) – Na obalu je tisková chyba, uvádějící 128 minut

Původní název: Secret Plot to Kill Hitler

Světová premiéra: 28. listopadu 2004 – USA

Režie: David McNab

Produkce: Sarah Sapper, Charles Brand, Paul Sommers, Dunja Noack, Tomi Bednar Landis

Kamera: Joe Taylor

Hudba: Jim Meacock

Střih: David Fairhead, Dan Glendenning, Todd Dalton

Kostýmy: Joe Hobbs

Masky: Christina Webster

Střih: Oliver Baker, Nick King, Tom Hannibal, Owen Parker

Společnost: Discovery Channel / Tiger Aspect Productions

Vypravěč v původním znění: Josh Davis

Účinkují: Warren Kimball (historik – Roosevelt), Andrew Roberts (historik – Churchill), Simon Sebag Montefiore (historik – Stalin), Berthold Graf von Stauffenberg (nejstarší syn von Stauffenberga), Joachim Fest (historik – Hitler), Lothar Kettenacker (historik – von Stauffenberg)

V českém znění: Zdeněk Rumpík

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný/černobílý PAL 16:9 (1,78:1, podle imdb.com 1,33:1)

Bonus: další DVD (trailery na další tituly)