FilmX – Baaria

Přichází letošní poslední duo titulů sběratelské edice dobrých filmů týdeníku Reflex, v její III. řadě FilmX to ve čtvrtek 16. prosince 2010 za 99,- Kč s číslem 124 měla být výpravná rodinná historie Baarìa. Film vykresluje lásky, touhy a zklamání celé komunity ve sluncem vysušeném cípu Itálie. Někdo si ake z někoho dělá šašky, protože v uvedeném termínu se stejným číslem nakonec vyšly Canterburské povídky… A ačkoli vtipně stránky edice hlásají, že "pravidelně každých 14 dní očekávejte 2 nové tituly na novinových stáncích a on-line na těchto stránkách", od nového roku došlo k dělení dvěma a ob týden dorazí vždy pouze jeden film. Jako první to bude s číslem 126 právě tento opožděný titul…  

Bagheria, zvaná Baarìa, je sicilská vesnice, ležící v těsném sousedství Palerma, kde život plyne poměrně poklidně a jen horkokrevnost místních obyvatel mu občas dá žhavější náboj. Přesto se ani tento zapadlý kout nevyhne střetu s dějinami v podobě vzestupu fašismu a začátku války. Životní osudy Peppina Torrenuova a jeho blízkých se prolínají s historickými milníky na cestě plné vášní, radosti i tragédií.

Vnitřní strana obalu

Vnitřní strana obalu 

Osudy tří generací jedné sicilské rodiny, lyrický příběh o vášnivých snech s hořkým koncem. Snímek se širokým záběrem se odehrává v rozmezí třicátých až osmdesátých let minulého století na malé italské vesničce. Slavný sicilský režisér a scenárista Giuseppe Tornatore vypráví svůj příběh nejenom prostřednictvím ústřední manželské dvojice, ale do děje nechá zasahovat i jejich široce rozvětvené příbuzenstvo, přátele, sousedy a tak vůbec.

Vnitřní strana obalu

Vnitřní strana obalu 

Chudý pasák Cicco si dokáže plnit své nenaplněné sny pomocí knih, díky kterým uniká do světa dobrodružných románů a epických básní. V době, kdy se celá Evropa se potácí na pokraji zkázy v důsledku 2. světové války, se jeho syn Peppino, jenž je denně svědkem těch nejkrutějších příkoří, rozhodne zapojit do politického dění. Ve vleku horečných událostí se dostává do střetu nejen s vlastními ideály, ale i samotnou společností. Nakonec nachází svou životní lásku, vztah ale musí projít zatěžkávací zkouškou, která pro něj může být fatální. Prostředí, situace i sám Peppino, z nějž se mezitím stal aktivní komunista, se změnili a vášnivé ideály tvrdě narazily na zeď tvořenou drsnými fakty každodenního života v poválečné Itálii.

Blízko 70 procentům: Malena byla lepší, tolik let se do tak „krátkého" času prostě nevejde. Vyprávění se rozpadá na jednotlivé epizody, reklama na Itálii, která člověku brzy vyšumí z hlavy. Do poetických obrazů a špetky smíchu je přimícháno mnoho dalšího, včetně hodné dávky politiky.

Zadní strana obalu 

Žánr: Drama / Historický / Komedie / Válečný

Země původu: Itálie / Francie

Rok vzniku: 2009

Délka: 145 minut

Původní název: Baarìa

Světová premiéra: 2. září 2009 – Itálie (Venice Film Festival)

Kinopremiéra v ČR: 20. května 2010

Režie: Giuseppe Tornatore

Scénář: Giuseppe Tornatore

Produkce: Mario Cotone

Hudba: Ennio Morricone

Kamera: Enrico Lucidi

Střih: Massimo Quaglia

Kostýmy: Luigi Bonanno

Společnost: Exon Film / Medusa Film / Quinta Communications / Regione Siciliana / Sicilia Film Commission

Natáčeno: Bagheria, Palermo, Sicílie, Itálie / Sicílie, Itálie / Tunisko

Hrají: Francesco Scianna (Peppino Torrenuova), Margareth Madè (Mannina), Raoul Bova (římský novinář), Giorgio Faletti (Corteccia), Leo Gullotta (Liborio), Nicole Grimaud (Sarina jako dívka), Gabriele Lavia (učitel), Ángela Molina (Sarina), Enrico Lo Verso (Minicu), Nino Frassica (Giacomo Bartolotta), Aldo Baglio (spekulant), Salvatore Ficarra (Nino), Valentino Picone (Luigi), Marcello Mazzarella (Podestà), Luigi Lo Cascio (Beggardin syn), Beppe Fiorello (prodavač dolarů), Donatella Finocchiaro (obchodnice s galanterií), Enrico Salimbeni (Alberto Lattuada), Lina Sastri (Tana / Beggard), Gaetano Aronica (Ciccio), Alfion Sorbello (Ciccio jako dítě), Laura Chiatti (studentka), Michele Placido (komunista), Vincenzo Salemme (představitel hlavní role), Corrado Fortuna (Renato Guttuso), Paolo Briguglia (katacheta), Luigi Maria Burruano (chemik), Franco Scaldati (fotograf), Monica Bellucci (zedníkova přítelkyně), Sebastiano Lo Monaco majitel (citronového skladiště), Tony Sperandeo (chovatel), Elena Russo (nevěsta), Gisella Marengo (Matilde), Alessandro Di Carlo (Alberto Sordi), Giovanni Gambino (Peppino jako dítě), Davide Viviani (Peppino jako chlapec), Mariangela Di Cristina (Mannina jako dítě), Christian Canzonieri (Mino), Giuseppe Garufì (Pietro jako dítě), Gaetano Sciortino (Pietro jako chlapec), Giuseppe Russo (Michele jako dítě), Maurizio San Fratello (Michele jako chlapec), Valentina Rubino (Angela jako dítě), Desirée Rubino (Angela jako dítě), Anna Faranna (Angela jako dívka), Fabrizio Romano (Onofrio), Gaetano Bruno (Gino Artale), Lollo Franco (Don Giacinto), Marco Iermanò (Pietro), Adele Tirante (Rosalia), Michele Russo (Turiddu), Lauretana Di Salvo (Rosa), Gaetano Balistreri (Carru Minà / vnuk Carru Minà), Alessandro Schiavo (Ignazio Buttitta), Orio Scaduto (Gaspare), Francesco Guzzo (licitátor), Ludovico Vitrano (otec Sariny) Salvatore Filippone (kovář), Leonardo Bellanca (student), Nino Russo (major), Daniele Perrone (přítel Manniny), Dustin Fowler (americký svoják), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 italsky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: z natáčení, upoutávka