Filmexport Home Video – Hrátky s čertem

 

Nic nepotěší na Vánoce tak, jako klasická česká pohádka, navíc v „ladovském“ provedení. Filmexport Home Video edici Zlatý fond za 199,- Kč před časem nahradil novou edicí, nazvanou Zlatý fond speciál za 69,- Kč. Nyní se objevuje další modifikace, a sice edice Zlatý fond DVD Speciál za 42,- Kč. Obálka je označena číslem 2/2007 a obsahuje film Hrátky s čertem. Od soboty 8. prosince 2007 na novinových stáncích. 

 

 

Úsměvná pohádková komedie o vysloužilém vojákovi Martinu Kabátovi, který nezná bázně. Nelekne se loupežníka Sarky Farky, nelekne se ani čertů v Čertově mlýně, a i mladý čert Lucius se marně snaží získat jeho duši. Dá se sice ošálit chytrým úskokem čerta Dr. Solferna, ale svou odvahou toto nedopatření napraví. Pro záchranu dvou nevinných dívčích duší se pustí do boje s celým peklem, ve kterém nakonec s pomocí anděla Teofila zvítězí. Zachrání vdavek chtivou princeznu Dišperandu a její po ženichovi posedlou služebnou Káču, spravedlivě potrestá loupežníka Sarku Farku i zpyšnělého poustevníka Školastyka, jen jeho samotného nakonec od Káči nikdo nezachrání. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jinými slovy totéž:

 

Vysloužilý voják Martin má pro strach uděláno. Nelekne se loupežníka Sarky Farky a nebojí se ani čertů v Čertově mlýně. V lese se seznámí s poustevníkem Školastykem, jehož způsob zbožnosti se mu moc nezamlouvá. Do královského zámku se začínají sjíždět princové na námluvy. Princezna Dišperanda by se ráda vdala, ale žádný ze vznešených nápadníků se jí nelíbí. Její služebná Káča také touží po vdavkách a tak se obě dívky upíší čertu za příslib pěkných ženichů. Káča omylem předá oba úpisy Martinovi a Martin je večer prohraje s čertovským doktorem Solfernem. Nešťastný Martin se vydá pro úpisy do pekla, kde se ke svému překvapení setká s Káčou. Pronikne k Belzebubovi, zmocní se úpisů a rychle je roztrhá. Před hněvem čertů zachrání Martina a Káču anděl Theofil a oba se v pořádku vrátí na zem. Princezna si sama najde pohledného ženicha – myslivce Huberta. A Káča? Té se již Martin nezbaví.

 

Žánr: Pohádka

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1956

Délka: 101 minut

Kinopremiéra: 26. dubna 1957

Režie: Josef Mach

Pomocná režie: Stanislav Černý

Asistent režie: Anna Pokorná, Věra Filipová

Předloha: Jan Drda (stejnojmenná divadelní hra)

Scénář: Jan Drda, Josef Mach

Produkce: Bohuslav Kubásek

Hudba: Jiří Srnka

Kamera: Jan Stallich

Druhá kamera: Bohumil Hába

Asistent kamery: Karel Holub

Střih: Josef Dobřichovský

Zvuk: Adolf Böhm

Trikové záběry: Jan Stallich, Milan Nejedlý

Výtvarník: Josef Lada, Vladimír Dvořák

Kostýmy: Karel Postřehovský, František Zapletal, Miroslava Skořrpová

Masky: Gustav Hrdlička  

Architekt: Josef Škvor, Milan Nejedlý

Společnost: Studio hraných filmů, skupina Feix – Daniel  

Hrají: Josef Bek (vysloužilý dragoun Martin Kabát), Eva Klepáčová (služka Káča), Alena Vránová (princezna Dišperanda), František Smolík (poustevník Školastykus), Jaroslav Vojta (loupežník Sarka Farka), Bohuš Záhorský (král), Stanislav Neumann (čert Omnimor), František Filipovský (čert Karborund), Josef Vinklář (mladý čert-myslivec Lucius), Ladislav Pešek (pán pekla Belzebub), Vladimír Ráž (kníže pekelné Solfernus), Rudolf Deyl ml. (pobočník pána pekla Belial), Antonín Šůra (anděl Theofil), Josef Mixa (myslivec Hubert), Helena Kefurtová (zjevení nahé dívky se závojem), Jiřina Bílá (zjevení selky s jídlem), Ismenia Lehárová (orientální tanečnice), Jarmila Navrátilová (šlechtična), Bedřich Bozděch (sluha), František Černý (dvořan-vojenský hodnostář), Vítězslav Černý (čert), Alois Dvorský (bázlivý čert), Eman Fiala (komorník), Oskar Hák (kuchtík), František Holar (čert-vrátný), Bohuslav Kupšovský (lovčí), Viktor Očásek (čert), J. O. Martin (čert), Ota Motyčka (šlechtic), Václav Trégl (strážný na věži zámku), Lubomír Bryg (princ-nápadník Isidor), František Paul (lokaj), Rudolf Princ (komorník), Martin Raus (šlechtic), Josef Steigl (šlechtic), Miloš Nesvadba (princ-nápadník Romuald), František Liška, Otto Ohnesorg, Marcela Tatýrková (polonahá víla), Elena Tanasco (tanečnice v písmenu O)

 

 

 

Údaje o DVD:

 

 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící 

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: žádný