Filmexport Home Video – Velký detektiv Sherlock Holmes

V novém roce by měla pokračovat i digipacková dokumentární série Filmexport Home Video, už v pondělí 3. ledna 2011 měl vyjít Velký detektiv Sherlock Holmes za 99,- Kč. Na pultech se disk objevil až v úterý 4. ledna 2011. Jako obvykle jde o vytržený kousek ze širšího cyklu, v tomto případě jeden z mnoha dílů televizního „seriálu" Biography, vysílaného od roku 1987 (862 epizoda z celkových 1046).

Sherlock Holmes je považován za největšího detektiva všech dob. Jeho osud se odvíjí paralelně s historií vydavatelské činnosti Conana Doyla. První příběh "Studie v šarlatové" byl vydán v Londýně v roce 1887 v časopise Strand. Holmes má široké znalosti o vědeckém pokroku tehdejší doby a vědu používá i při řešení svých případů. Je prvním detektivem, který využívá "nové" vynálezy – telefon, vlak i forenzní metody, tj. krevní skvrny, otisky šlápot, textilní vlákna, atd.

Film analyzuje Holmesovu nechuť k ženám ("Ženám nelze věřit, a to ani těm nejlepším") i jeho náklonnost k rekreačním drogám, které byly v 90. letech 19. století legální. Jeho IQ se odhaduje na úrovni 200. Conan Doyle zemřel v roce 1930. Jeho největší výtvor však žije dál. Tento excentrický Angličan z jiného věku se stal nesmrtelným. Jeho slabosti ho činí lidským. Sherlock Holmes byl největším strojem na dedukci, nadějí ztracených případů i šampiónem spravedlnosti.

Podle některých zdrojů dokument obsahuje raritní interview se Sirem Doylem z roku 1928.

Žánr: Dokument / Biografický / Historický

Země původu: USA

Rok vzniku: 1995

Délka: 48 minut

Původní název: Sherlock Holmes: The Great Detective

Režie: Peter Swain

Idea: Agnes Nixon

Produkce: Rod Caird, Carol Rodger, Peter Swain, Michael Cascio, Vincent Beasely

Kamera: John Rosenburg

Hudba: Guy Michelmore

Střih: Paul Rogers

Zvuk: Mike Sampey

Společnost: A&E Television Networks / Satel Documentary Productions

Účinkují: David Burke (Dr. Watson), Sir Arthur Conan Doyle (archivní záběry), Peter Graves, Jack Perkins, Anthony Valentine (vypravěč)

Údaje o DVD podle obalu:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný