Amercom – Hercule Poirot 49 – Sbírka Agathy Christie (Proč nepožádali Evanse?)

Dalším diskem prodloužené edice Hercule Poirot je číslo 49 s filmem Proč nepožádali Evanse? Vychází 5. listopadu 2010 za 70,- Kč, samozřejmě u vydavatelství Amercom.

Bobby Jones, syn vikáře z malé vesničky ve Walesu, najde při hledání golfového míčku na pobřeží pod skalním útesem umírajícího muže. Krátce před smrtí vysloví neznámý otázku: „Proč nepožádali Evanse?" Bobby se společně se svou přítelkyní lady Frances Derwentovou rozhodne vypátrat, co mohla tato tajemná slova znamenat.

 

O tom, že disk opět nemá žádný důvod být zařazen právě do řady Hercule Poirot, jsem se již rozepisoval minule. U tohoto dílka je rozdíl ještě patrnější, neboť nově bylo zfilmováno s „dodanou" slečnou Marplovou a vyšlo ve stejnojmenné edici.

Opět chybí dabing a tak se vkrádá i dotaz „Proč nepokračovali se slečnou Marplovou?" – řada pokračuje v Polsku, ale bez českého znění… Na „deskách" přiloženého „časopisu" je mimo jiné použita fotografie Johna Gielguda coby vikáře, ale stejná fotografie (pouze zrcadlově otočená) je použita i na předchozím DVD, kde sice tento herec také hraje jednu z hlavních postav, nicméně nikoliv vikáře. Inu, nikdo nejsme neomylní…

Hodnocení na 76 procentech, více detektivky, méně vtipu – a zcela souhlasím s označením stopáže jakožto vražedné, navíc napěchované na DVD5, ale vzhledem ke stáří se to na kvalitě asi moc neprojeví. Příbalový letáček se zmiňuje o hvězdném obsazení – jmenujme třeba Joan Hickson (pozdější slečna Marplová) či Madeline Smith (bondgirl Žít a nechat zemřít).

Žánr: dobrodružný / mysteriózní

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 1980

Délka: 185 minut

Původní název: Why Didn’t They Ask Evans?

Režie: Tony Wharmby, John Davies

Hudba: Joseph Horovitz

Produkce: Jack Williams

Kamera: Derek Doe

Hrají: Francesca Annis (lady Frances Derwent), John Gielgud (reverend Jones), Bernard Miles (dr. Thomas), Eric Porter (dr. Nicholson), Leigh Lawson (Roger Bassington-ffrench), James Warwick (Bobby Jones), Madeline Smith (Moira Nicholson), Connie Booth (Sylvia Bassington-ffrench), Robert Longden (Badger Beadon), Doris Hare (Rose Pratt), Joan Hickson (paní Rivingtonová), Rowland Davies (dr. George Arbuthnot), James Cossins (Henry Bassington-ffrench), Mitzi Rodgers (paní Caymanová), John Pennington (pan Cayman), Lynda Marchal (paní Robertsová) a další.

 

Údaje o DVD:

Zvuk: Stereo 2.0 anglicky, polsky (lektor)

Titulky: české, polské

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3