Bontonfilm – Cela

Do Hvězdné edice Bontonfilmu se v pondělí 17. ledna 2011 propracovala J-Lo ve filmu Cela za 99,- Kč. Film vyšel v pradávných dobách s logem MagicBoxu jako příbal magazínu DVDmag. Aby zachránila cizí život, musí riskovat ten svůj.

Jediná možnost jak zachránit před smrtí dívku z důmyslného stroje masového vraha je vstoupit do jeho psychopatického vnitřního světa. Nadčasový film o tom, co lze zažít v mysli umírajícího vraha.

 

Kdesi uprostřed pustiny je ukryta Cela – skleněná komora, v níž sadistický vrah Carl Stargher pomalu a důmyslně topí své dívčí oběti. Krátce po dalším únosu je vrah zadržen agenty FBI, při zatýkání je těžce zraněn a upadne do kómatu. Zatímco se agenti marně snaží najít místo, kde postavil své šílené mučící zařízení, v Cele jeho poslední oběť zoufale pozoruje, jak voda pomalu stoupá.

 

Na záchranu zbývá 40 hodin a poslední šancí jsou schopnosti terapeutky doktorky Catherine Deane, která zkouší převratnou technologii umožňující vstup do mysli lidí nalézajících se v bezvědomí. Za pomoci této metody se Catherine pokoušela přivést k vědomí chlapce, který byl již delší dobu v kómatu a jehož rodiče projekt spolufinancovali.

 

Svět plný hrůzy, do kterého vstupuje, ji ale postupně ovládá a ohrožuje její holou existenci. Catherine se pokouší projít krvavým bludištěm mozku šíleného vraha a najít stopy, které umožní Celu najít dříve, než bude pozdě. Tuší však, že na tak děsivou a nebezpečnou cestu se ještě nikdy nevydala. Na pomoc přichází agent FBI Vince Vaughn, který má těžký úkol. Pokud ji nedokáže osvobodit z područí duše zabijáka, navěky se ztratí v jeho zvráceném světě i on sám.

 

Film Cela je šokující, poutavou sondou do temných a nebezpečných zákrutů duše masového vraha, do duše, která skrývá nejedno tajemství. Snad poprvé v historii filmu je pohled do pokřivené duše podán s takovou mírou fantazie, ze které až mrazí v zádech.

Mezi 60 a 70 procenty: Takřka dvouhodinový ohňostroj neuvěřitelných vizuálních a zvukových zázraků i nechutností sází pouze na audiovizuální podobu filmu, což mu sice vychází, ale scénář je docela slabota a klišé.

Žánr: Drama / Horor / Krimi / Mysteriozní / Sci-fi / Thriller

Země původu: USA / Německo

Rok vzniku: 2000

Délka: 103 minut

Původní název: The Cell

Světová premiéra: 17. srpna 2000 – USA

Kinopremiéra v ČR: 7. prosince 2000

Režie: Tarsem Singh

Scénář: Mark Protosevich

Produkce: Julio Caro, Donna Langley, Carolyn Manetti, Eric McLeod, Mark Protosevich, Stephen J. Ross, Nico Soultanakis, Tommy Turtle

Hudba: Howard Shore

Kamera: Paul Laufer

Střih: Robert Duffy, Paul Rubell

Kostýmy: Eiko Ishioka, April Napier

Společnost: Avery Pix / Caro-McLeod / Katira Productions GmbH & Co. KG / New Line Cinema / Radical Media

Natáčeno: Bakersfield, Kalifornie, USA / Dead Vlei, Namib-Naukluft Park, Namibie / Diamond Ranch High School, Pomona, Kalifornie, USA / La Jolla, San Diego, Kalifornie, USA / Linda Vista Hospital – 610 S. St. Louis Street, Los Angeles, Kalifornie, USA / Los Angeles, Kalifornie, USA / Namib Desert, Namibie / Neurosciences Institute, La Jolla, San Diego, Kalifornie, USA / Taft, Kalifornie, USA

Hrají: Jennifer Lopez (Catherine Deaneová), Colton James (Edward Baines), Dylan Baker (Henry West), Marianne Jean-Baptiste (Dr. Miriam Kentová), Gerry Becker (Dr. Barry Cooperman), Musetta Vander (Ella Bainesová), Patrick Bauchau (Lucien Baines), Vincent D’Onofrio (Carl Stargher), Catherine Sutherland (Anne Marie Vickseyová), Vince Vaughn (agent FBI Peter Novak), James Gammon (Teddy Lee), Jake Weber (speciální agent FBI Gordon Ramsey), Dean Norris (agent FBI Cole), Tara Subkoff (Julia Hicksonová), Lauri Johnson (paní Hicksonová), John Cothran Jr. (agent FBI Stockwell), Jack Conley (agent FBI Brock), Kamar De Los Reyes (poručík Alexander), Christopher Janney (člen týmu SWAT), Nicholas Cascone (technik FBI), Joe La Piana (agent FBI K-9), Pruitt Taylor Vince (Dr. Reid), Jake Thomas (mladý Carl Stargher), Kim Chizevsky-Nicholls (Stargherova oběť), Jennifer „Dawn" Day (Stargherova oběť), Alanna Vicente (Stargherova oběť), Aja Echols (Stargherova oběť), Vanessa Branch (Stargherova oběť), Elena Maddalo (Stargherova oběť), Gareth Williams (Stargherův otec), a další

Údaje o DVD (variantně dle dostupných obalů MagicBoxu):

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky (5.1 anglicky, česky, rusky)

Titulky: česky (česky, chorvatsky, maďarsky, srbsky, rusky, estonsky, polsky, slovinsky, anglicky, litevsky)

Obraz: barevný 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: žádný (bylo buď – trailer, teaser,komentář režiséra, izolovaný soundtrack, vynechané scény, film o filmu, z natáčení, filmografie, fotogalerie, mozek / nebo – kinotrailery, filmografie, neuvedené scény, jak se natáčel film, psychologický test, mapa lidského mozku)