PB Publishing – Stopa Růžového pantera

S vydavatelstvím PB Publishing se v pondělí 17. ledna 2010 přehoupneme do doby, kdy již hlavní představitel bohužel nemohl natočit nic. Za 77,- Kč bude v prodeji další díl kolekce Stopa Růžového pantera. Šesté (nebo sedmé) pokračování bláznivých kriminálních komedií o nejnešikovnějším a přece nejúspěšnějším francouzském detektivovi, vrchním inspektoru Jacquesi Clouseaovi, se od předchozích filmů značně liší, protože vzniklo v roce 1982, tedy až dva roky po smrti Petra Sellerse, nezapomenutelného přestavitele hlavní role (zemřel 24. 7. 1980).

Film, který je dalším případem a současně vzpomínkou na Sellersovy výkony v předchozích dílech, vznikl převážně sestřihem nepoužitých sekvencí z předchozích filmů, které byly doplněny dotáčkami, v nichž Clouseau nevystupuje. Snímek natočil a "sestavil" podle vlastního námětu a scénáře Franka a Toma Waldmanových samozřejmě režisér Blake Edwards.

 

Uvidíte tu scény z předchozích Clouseaových případů a protože se vrací takřka kompletní obsazení, budete si moci zavzpomínat na to, jak to bylo, když Clouseau hlídal diamant a princeznu Dalu, když se snažil dokázat nevinu služky Marie Gambrelliové nebo když se svým sluhou Katoem cvičil bojová umění.

 

Na počátku je v Lugaši opět, již potřetí, uloupen slavný diamant nazvaný Růžový panter. O pomoc je požádán samozřejmě francouzský detektiv, který již po dvakráte uspěl při jeho hledání. Clouseau je přesvědčen, že pachatelem je opět Sir Charles Litton, kdysi známý jako Fantóm a vypraví se za ním do Londýna a poté do Lugaše. Jenže tentokrát si lugašský vládce a jeho rádce nepřeje, aby pravda vyšla najevo. Nalezení Pantera by totiž ohrozilo jejich zkorumpovanou moc.

 

Zanedlouho přinesou světové agentury zprávu, že letadlo, kterým Clouseau cestoval, zmizelo. Televizní reportérka Marie Jouvetová se rozhodne připravit pořad o slavném inspektorovi a vydává se po jeho stopách, setkává se s lidmi, kteří jej znali, zaznamenává jejich vzpomínky na velikého nešiku a genia ztřeštěnosti.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD 

Snaží se obraz legendárního detektiva zrekonstruovat, přičemž se musí vypořádat se skopičinami jeho pletichářské ex-manželky, Clouseauova bujarého otce i samotného Fantoma. Dostává se tak na stopu spiknutí – a přestože se i ona ocitá v nebezpečí, necouvne. Je přesvědčena, že Clouseau žije a chystá se opět zvítězit.

Obrazovka z DVD 

Obrazovka z DVD 

Většině fanoušků série tento posmrtný slepenec příliš do noty nepadl, většinou kladně hodnotí pouze přehlídku původně nepoužitých scén a zbytek filmu jako neodpustitelný odpad, hodnocení je tedy většinou těsně kolem 50 procent.

Žánr: Komedie / Krimi

Země původu: Velká Británie / USA

Rok vzniku: 1982

Délka: 92 minut (1:32:49)

Původní název: Trail of the Pink Panther

Světová premiéra: 2. prosince 1982 – Austrálie

Kinopremiéra v ČR: 20. května 1985

Režie: Blake Edwards

Scénář: Frank Waldman, Tom Waldman, Blake Edwards, Geoffrey Edwards

Produkce: Tony Adams, Blake Edwards, Jonathan D. Krane, Gerald T. Nutting

Hudba: Henry Mancini

Kamera: Dick Bush

Střih: Alan Jones

Kostýmy: Patricia Edwards

Společnost: Titan Productions / United Artists / Amjo Productions / Blake Edwards / Lakeline Productions Ltd.

Natáčeno: Cortina d’Ampezzo, Belluno, Veneto, Itálie / Paříž, Francie / Pinewood Studios, Iver Heath, Buckinghamshire, Velká Británie / The South, Francie

Hrají: Peter Sellers (šéfinspektor Jacques Clouseau), David Niven (Sir Charles Litton), Herbert Lom (šéfinspektor Charles Dreyfus), Richard Mulligan (Clouseau starší, otec), Joanna Lumley (Marie Jouvetová), Capucine (Lady Simone Littonová), Robert Loggia (Bruno Langlois), Harvey Korman (profesor Auguste Balls), Burt Kwouk (Cato Fong), Graham Stark (Hercule Lajoy), Peter Arne (plukovník Bufoni), André Maranne (seržant Francois Duval), Ronald Fraser (Dr. Longet), Leonard Rossiter (superintendant Quinlan), Marne Maitland (zástupce komisaře Lasorde), Harold Kasket (prezident Sandover Haleesh), Liz Smith (Marta Ballsová), Danny Schiller (Cunny), Denise Crosby (Denise, Brunova holka), William Hootkins (taxikář), Kathleen St. John (Nanna), Harold Berens (hotelový prodavač), Daniel Peacock (Clouseau v 18), Lucca Mezzofanti (Clouseau v 8), Madlena Nedeva (Mme. Dreyfussová), Arthur Howard (Arthur, Brunův sluha), Weston Gavin (mafiánský boss), Marc Smith (mafiánský boss), John Cassady (mafiánský boss), Gary Whelan (mafiánský boss), Joe Praml (mafiánský boss), Christopher Reich (Gino Rossi), a další

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky, 2.0 maďarsky

Dabing AB Barrandov, S PRO ALFA pro WHV a TV Nova

Titulky: česky, maďarsky, rumunsky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: