Bontonfilm – Sedm statečných

Když Kolekce filmové klasiky, pak snad nemohla být lepší volba. Bontonfilmu ve středu 19. ledna 2011 připravil k vydání Sedm statečných za 99,- Kč. Když vykrást nějaký námět, tak takhle… Legendární western plný hvězd první kategorie.

Úspěch filmu inicioval postupně čtyři další pokračování a v devadesátých letech dokonce televizní seriál, v němž si znovu zahrál původní „statečný" Robert Vaughn, tentokrát roli soudce Orena Travise.

V sálajícím horku mexické pouště čeká vesnice Ixcatlan ovládaná strachem na zuřivý útok Calvery a jeho banditů. Každý rok vesničany připraví o většinu sklizně a zásob.

 

Zoufalí, terorizovaní, okrádaní a ponižovaní vesničané se proto rozhodnou nakoupit v nejbližším městečku zbraně a bránit se. Chtějí o svém plánu poradit s profesionálním pistolníkem Chrisem, který je nadchnul bravurním kouskem, jehož byli svědky po svém příjezdu do městečka.

 

Ten jim však poradí, aby si nekupovali drahé zbraně, se kterými stejně neumí zacházet, ale najali si střelce a sám se záležitosti ujme. Podaří se mu získat ještě šest dalších mužů a s nimi se vydá do ohrožené vesnice. Je to boj na život a na smrt, boj o klidný život na vesnici.

 

Předlohou je japonský snímek Sedm samurajů, natočený o šest roků dříve, který režiséra zaujal natolik, že se jej rozhodl přenést do amerických reálií. Zůstala vesnička ohrožovaná nájezdy banditů, zůstali nájemní obránci, kteří za skrovnou stravu připravují obyvatele k rozhodnému střetnutí, zůstalo i mravní ponaučení, že skutečnými vítězi jsou právě vesničané, protože jsou věční a nepostradatelní jako země sama.

 

A zůstal rovněž zachován výrazně deziluzivní podtext celého vyprávění – ačkoli se bojovníci představí v nejskvělejší formě, jsou si vědomi, že jejich éra odeznívá, že hrdost a vážnost, jakou požívali, dávno vzala za své. Změnilo se jediné: namísto meči se Sturgesovi hrdinové ohánějí stejně šikovně střelnými zbraněmi…

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD 

Od 80 k 90 procentům: Western z westernů ten nejwesternovatější.

A k dabingu – z níže uvedeného odkazu na dabingforum jde o variantu č. 2, takže v českém znění uslyšíte:

Pavel Soukup – Yul Brynner (Chris Adams), Alois Švehlík – Eli Wallach (Calvera), Václav Postránecký – Steve McQueen (Vin), Jiří Bartoška – Charles Bronson (Bernardo O’Reilly), Pavel Trávníček – Robert Vaughn (Lee), Oldřich Vlach – Brad Dexter (Harry Luck), Petr Pospíchal – James Coburn (Britt), Michal Dlouhý – Horst Buchholz (Chico), Otto Lackovič – Vladimir Sokoloff (stařec), Karel Richter – Jorge Martinez de Hoyos (Hilario), Lucie Kožinová – Rosenda Monteros (Petra), a další  

Žánr: Western / Dobrodružný / Drama

Země původu: USA

Rok vzniku: 1960

Délka: 125 minut (2:02:52)

Původní název: The Magnificent Seven

Světová premiéra: 23. října 1960 – USA

Kinopremiéra v ČR: 21. srpna 1964

Režie: John Sturges

Námět: Akira Kurosawa, Shinobu Hashimoto, Hideo Oguni (scénář "Shichinin no samurai")

Scénář: William Roberts, Walter Bernstein, Walter Newman

Produkce: Walter Mirisch, Lou Morheim, John Sturges

Hudba: Elmer Bernstein

Kamera: Charles Lang

Střih: Ferris Webster

Společnost: The Mirisch Corporation Company / Alpha Productions

Natáčeno: Churubusco Studios, Mexico City, Distrito Federal, Mexiko / Cuernavaca, Morelos, Mexiko / Durango, Mexiko / Estudios Churubusco Azteca, Mexico City, Distrito Federal, Mexiko / Mexico City, Distrito Federal, Mexiko / Tepoztlán, Morelos, Mexiko

Hrají: Yul Brynner (Chris Larabee Adams), Eli Wallach (Calvera), Steve McQueen (Vin Tanner), Charles Bronson (Bernardo O’Reilly), Robert Vaughn (Lee), Brad Dexter (Harry Luck), James Coburn (Britt), Horst Buchholz (Chico), Jorge Martínez de Hoyos (Hilario), Vladimir Sokoloff (stařec), Rosenda Monteros (Petra), Rico Alaniz (Sotero), Pepe Hern, Natividad Vacío (Miguel), Enrique Lucero (vesničan), Alex Montoya, Robert J. Wilke (Wallace), Val Avery (Henry), Whit Bissell (Chamlee), Bing Russell (Robert), a další

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 5.1 česky, 2.0 maďarsky

Titulky: česky, estonsky, maďarsky, lotyšsky, litevsky, srbsky

 

Nastavení zvuku a titulků

 

Nastavení titulků - 2. část 

 

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (2,35:1)

Bonus: žádný

Jde o další z disků Bontonu, který díky svým protipirátským ochranám spolehlivě shazuje WMP, pro sledování na PC je tedy potřeba užít některý z alternativních přehrávačů.