Video Domácí Kino 2006/07 – Velocity

V prázdninovém vydání časopisu VIDEO DOMÁCÍ KINO na vás opět čekají dva filmy na jednom DVD disku – tentokrát Velocity a The Haunting.
  
 

S rostoucí cenovou dostupností DVD rekordérů nahrazují tyto univerzální přístroje stále častěji specializované přehrávače – nejinak je tomu i v nabídce kompletních domácích kin. Na takto vybavené komplety se zaměřuje jeden z testů tohoto čísla, který v cenové hladině do 25.000 Kč současně porovnává systémy typu „vše v jednom“ se sestavami složenými z firemních komponentů.

Ve druhém testu se redaktoři zaměřili na vyšší třídu (cena do 30.000 Kč) digitálních videokamer formátu Mini DV. V samostatných profilech se pak můžete seznámit např. se dvěma zástupci stále žádanějších digitálních pozemních přijímačů (DVB-T) – TechniSat DIGIT MF4-T a Humax PVR-9200T – či novinkami dvou předních výrobců DVD/HDD rekordérů – Panasonikem DMR-EH65 a Pioneerem DVR-440H.

Za pozornost bezesporu stojí i širokoúhlý LCD televizor Sony Bravia KDL-46S2000 (úhlopříčka 117 cm), reprosestava pro domácí kino Magnat Altea 7 nebo videoprojektor BenQ W100… Podíváme se také blíže na základy konstrukce reprosoustav i na současnost a perspektivy televizního vysílání, včetně možností tohoto média v šíření po internetu. Pokračujeme také v praktických typech na ozvučení konkrétních bytových interiérů.

Velocity

Film The Wild Ride z roku 1960, k jehož souvislosti s Velocity se brzy dostaneme, je teprve druhým snímkem, v němž se tehdy třiadvacetiletý Jack Nicholson objevil. Tím vůbec prvním byl o dva roky dříve The Cry Baby Killer, v němž se legendární producent Roger Corman nebál dát neznámému debutantovi hlavní roli rebelantského mladíka, který se dostal do potíží se zákonem. Je zřejmé, že Jack byl díky svému nezkrotnému temperamentu pro podobné role předurčen, protože také v The Wild Ride hraje provokujícího, lehce cynického a násilnického rebela Johnnyho Varrona, jenž svůj čas tráví poflakováním se s partou na pláži a ježděním automobilových závodů. Tahle idylka však končí, když Johnny unese přítelkyni svého kámoše a zabije pár poldů. Teď už mu jde o kejhák… Snímek Velocity je v podstatě novější verzí The Wild Ride, v níž byl původní film použit ve formě dlouhých retrospektiv a byl k němu dotočen nový úvod a závěr. Podobné postupy, kdy se jeden film nebo značná část záběrů z něj použily i v tom dalším, bývaly u béčkových kousků docela obvyklé. Velice často se také například točily dva filmy v jedné dekoraci, nebo se jedna story s minimální obměnou objevila ve dvou brzy za sebou jdoucích filmech (Meyerovo slavné Faster, Pussycat! Kill! Kill! například vzniklo jako ženská verze ve stejném roce natáčené motorkářské pecky Motor Psycho). Malí producenti tak ušetřili a fanoušci „divných“ filmů se do téhle béčkové poetiky zbláznili. Zkuste navštívit nějaké internetové auditko věnované dané tématice a uvidíte, jaké detaily a vychytávky ohledně propojení jednotlivých snímků se tady probírají…

The Haunting

Památné setkání Jacka Nicholsona s ikonou hororového žánru Borisem Karloffem, nesmrtelným představitelem monstra dr. Frankensteina. V The Haunting hraje Karloff barona Victora Fredericka Von Leppe, na jehož zámek přichází mladý poručík napoleonské armády Andre Duvalier hraný právě Jackem Nicholsonem. Andre se dostal na Von Leppeho sídlo díky tomu, že sem sledoval tajemnou ženu Helenu. Krok za krokem se před Andrem odhaluje děsivá skutečnost. O duši barona Von Leppe usiluje stará čarodějnice rozhodnutá zlikvidovat každého, kdo by jí v tom chtěl bránit.

Na tomhle mysteriózním hororu je mimo jiné zajímavé i to, že se zde Jack Nicholson poprvé podílel také na režii snímku (režisérů bylo nakonec celkem pět, mezi nimi mimo jiné i tehdy začínající Francis Ford Coppola). The Haunting (film byl uváděn rovněž pod názvy The Terror, The Castle of Terror a Lady of the Shadows) je příjemný starosvětsky vyhlížející horor ve stylu starých skvostů, které s Borisem Karloffem natáčelo studio Universal ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století. Některé „hrůzu nahánějící“ efekty, jež ve své době nepochybně publikum děsily, dnes v The Haunting působí spíše roztomile a nostalgicky, filmu dávají příjemnou patinu, díky níž se stojí za to na tyhle staré kousky dívat. Čekat od tohoto snímku špičkové gore efekty a strhujícítempo rozhodně nemůžete, ale jako připomenutí starých dobrých časů béčkového filmu určitě stojí za to. Už kvůli spoluúčinkování dvojice Karloff – Nicholson je The Haunting sběratelským skvostem, který nemůže chybět v DVDtéce žádného skutečného fajnšmekra.