Toshiba uvede na trh první HD DVD rekordér

TOKIO: Japonský elektronický konglomerát Toshiba uvede v polovině příštího měsíce na domácí trh první DVD rekordér nové generace založený na formátu HD DVD.

Firma to oznámila 21. června 2006. Bude to první prodávaný přístroj nahrávající formát HD-DVD, který firma podporuje jako konkurent proti Blu-ray, což je další pokročilý formát DVD, který podporují zejména Sony a Matsushita. Bude obsahovat HDMI výstup a bude zpětně kompatibilní se současným DVD formátem. Nový rekordér s pevným diskem s kapacitou 1 TB by se měl prodávat za 398 tisíc jenů (zhruba 78 tisíc korun). Na to, o jak medializovaný a očekávaný produkt se jedná (prototyp byl vystavován na CES 2005) se jedná o relativně nízkou katalogovou cenu.

Modelové označení rekordéru je RD-A1. Zařízení je schopné přehrávat plné HD rozlišení, tedy 1920×1080 bodů neprokládaně. Diskové pole o kapacitě 1 TB bude možné zaplnit až 130 hodinami záznamu videa ve vysokém rozlišení. Na HD DVD médium lze vypálit ve stejné kvalitě zhruba 230 minut videa u dvouvrstvých médií, jednovrstvá pak pojmou 115 minut. Audio lze nahrávat ve 3 formátech: Dolby Digital, L-PCM a AAC 5.1. Dobrou zprávou je i podpora DVD-R/RW/RAM. Oficiální datum zahájení prodeje v Japonsku je stanoveno na 14. července. V USA se bude prodávat zřejmě až na jaře příštího roku.

Již v březnu tohoto roku firma odstartovala prodej prvního HD-DVD přehrávače. S uvedením prvního HD-DVD rekordéru na trh vyvstávají další četné otázky, především jestli ve skutečnosti bude po discích s větší kapacitou poptávka a jak na možnosti nového formátu zareaguje Hollywood. To vše ukáže teprve budoucnost. Jak se zdá, reálná válka mezi formáty HD-DVD a BLU-RAY, připomínající podobnou válku formátů Betamax kontra VHS z počátku osmdesátých let, započne právě toto léto.

Příbuzné články:
• DVD rekordéry Panasonic DMR-EH55 a DMR-EH65
• DVD rekordér Sencor SHR 8108 80GB HDD