Blesk – Umučení Krista

Blesk ve čtvrtek 20. března 2008 přináší Umučení Krista v ceně 42,– Kč. Oscarový režisér Mel Gibson nám předkládá hluboký příběh odvahy a oběti popisující posledních dvanáct hodin života Ježíše Krista. S úžasnou kamerou a brilantním výkonem Jima Gaviezela je Umučení Krista triumfálním a nekompromisním filmovým počinem.

Film začíná v zahradě Getsemanské, kam se Ježíš odešel modlit po Poslední večeři. Ježíš odolává Satanovým svodům. Následkem zrady Jidáše Iškariotského je Ježíš zatčen a odveden zpátky do města Jeruzaléma, kde ho vůdcové farizeů obviní z rouhání a vynesou nad ním rozsudek smrti. Ježíš je předveden před Piláta, římského místodržícího v Judsku, který si vyslechne obvinění vznesená farizeji proti Ježíšovi. Pilát pochopí, že se jedná o politický spor, a předá záležitost králi Herodovi. Herodes vrátí Ježíše Pilátovi, a ten předloží lidu volbu, zda má propustit Ježíše nebo zločince Barabáše. Lid rozhodne, že propuštěn má být Barabáš a Ježíš má být odsouzen. Ježíš je předán římským vojákům a zbičován. Ježíš, ztýrán k nepoznání, je opět předveden před Piláta, a ten ho ukáže lidu, jako kdyby chtěl říct: „Nestačilo to už ?“ Nestačí to. Pilát si nad celým dilematem myje ruce a nařídí svým lidem, aby konali tak, jak si to přeje lid.

Ježíš na sebe bere kříž a musí ho nést celým Jeruzalémem až na vrchol Golgoty. Na Golgotě je Ježíš přibit na kříž a prožívá poslední pokušení – strach z toho, že ho jeho Otec opustil. Svůj strach překoná, pohlédne na Marii, svou svatou matku, a řekně něco, co dokáže plně pochopit jen ona: „Dokonáno jest.“ Pak umírá se slovy: „Otče, do Tvých rukou odevzdávám svého ducha.“ V okamžiku jeho smrti se země otřásla.

Scénář k filmu The Passion of the Christ vytvořil producent a režisér Mel Gibson ve spolupráci s Benediktem Fitzgeraldem (Chladnokrevně, Zelda). V podstatě se jedná o upravené pašije zkompilované ze všech čtyř evangelií – Matoušova, Markova, Lukášova a Janova.

Gibson od počátku věděl, že nejdůležitější bude najít toho pravého herce pro roli Ježíše Krista. Jeho volba nakonec padla na Jima Caviezela, který naposledy hrál ve filmu Hrabě Monte Cristo. Caviezela, který je aktivní katolík, tato nabídka okamžitě oslovila. Jako pozoruhodná shoda okolností se mu jevilo i to, že právě oslavil 33. narozeniny a dostal se tedy do „Kristových let“. „Ještě nikdo takhle Ježíše neukázal a podle mě Mel ukazuje, jak to doopravdy bylo. Nepoužívá násilí pro násilí, nikdy to nebylo bez důvodu. Ten realismus bude asi mnohé šokovat, ale právě proto je ten film tak nesmírně silný.“ Pro scény, kdy Ježíš absolvuje bití a bičování nechvalně proslulým římským vynálezem, „devítiocasou kočkou“ (důtky s kovovými konci, které trhaly kůži), musel Caviezel podstoupit dlouhé přípravy v maskérně. Po makeupu, kterým měl pokrytu většinu těla, mu naskákaly puchýře, díky kterým pak nemohl v noci spát. Scény ukřižování se natáčely 14 dní, během kterých musel nést, či spíše vláčet cca 70 kg těžký kříž (skutečné kříže vážily až dvojnásobek) až na Golgotu, to vše zahalen pouze do plátna, přestože se natáčelo během zimy. Někdy byl tak podchlazen, že nemohl ani promluvit a štáb mu musel na obličej přikládat ohřívací balíčky, aby vůbec rozhýbal rty. To ještě nebylo všechno – při natáčení během bouřky do Caviezela a pomocného režiséra Jana Micheliniho udeřil blesk – sjel do Micheliniho deštníku a zasáhl i Caviezela, ale jako zázrakem nebyl ani jeden z nich vážně zraněn. Caviezel nicméně na natáčení vzpomíná v dobrém: „Kdybych tím vším neprošel, nebylo by to utrpení tak autentické, takže to tak muselo být,“ říká.

umuceni_krista_blesk_back

Žánr: Drama / Historický

Země původu: USA

Rok vzniku: 2004

Délka: 127 min.

Původní název: The Passion of the Christ

Světová premiéra: 25. února 2004

Premiéra v kinech ČR: 8. dubna 2004

Režie: Mel Gibson

Scénář: Benedict Fitzgerald, Mel Gibson

Produkce: Bruce Davey, Mel Gibson, Stephen McEveety, Enzo Sisti

Hudba: John Debney

Kamera: Caleb Deschanel

Hrají: James Caviezel (Ježíš Nazaretský), Monica Bellucciová (Máří Magdalena), Claudia Geriniová (Claudia Proclesová), Maia Morgensternová (Marie), Sergio Rubini (Dismas), Toni Bertorelli (Annas), Roberto Bestazzoni (Malchus), Francesco Cabras (Gesmas), Giovanni Capalbo (Cassius), Rosalinda Celentanová (Satan), Emilio De Marchi (pohrdavý Říman), Francesco De Vito (Petr), Lello Giulivo (tupý Říman), Abel Jefry, Christo Jivkov (Jan), Luca Lionello (Jidáš Iškariotský), Jarreth J. Merz (Šimon), Matt Patresi (Janus), Fabio Sartor (Abenader), Mattia Sbragia (Kaifáš), Hristo Šopov (Pontuis Pilát), Giacinto Ferro (Josef Arimathejský), Olek Mincer (Nicodemus)

Údaje o DVD:

Zvuk: DTS/ Dolby Digital 5.1 aramejsky, hebrejsky, latinsky

Titulky: česky, slovensky, turecky, bulharsky, rumunsky

Obraz: 2,4:1