Grygar Jiří – Rozhlasové vzpomínky astrofyzika

V době, kdy jsem hledal odpovědi na základní otázky po smyslu života a bytí, jsem se hodně zajímal o vesmír, zejména z hlediska kosmologického. Mimo knihy Stevena Weinberga První tři minuty mě asi nejvíce ovlivnila přednáška Jiřího Grygara, se tehdy konala v našem městě a která mě nasměrovala ke studiu jeho knih. I když od té doby uplynulo přes dvacet let, o osobnost a dílo J. Grygara jsem si stále podržel zájem a obdiv.


Jiří Grygar pro mě vždy představoval prototyp vědce, kde se slovo „věda“ vztahuje ke slovu „vědět“. Lidé, kteří toho hodně o svém oboru ví, a přitom si udrželi přirozenou skromnost, mi byli vždycky sympatičtí. Znám však také celou řadu vědců, kteří jsou špičkoví odborníci, ale po lidské nebo názorové stránce mi moc nesedí. Na J. Grygarovi se mi vždycky líbilo, jak dokázal astronomii a astrofyziku popularizovat a zprostředkovávat široké veřejnosti.

Proto jsem uvítal informaci, že Český rozhlas Vltava v tomto týdnu uvede vzpomínkový seriál s Jiřím Grygarem, v cyklu Osudy. V tomto seriálu vzpomíná na svůj život od chlapeckého věku. O tom, že je na co vzpomínat svědčí počet dílů seriálu – je jich deset. A řeč zdaleka nebude jenom o vědě a astronomii.

Jiří Grygar se také podílel na populárním seriálu Okna vesmíru dokořán, který začala televize vysílat v osmdesátých letech. Pořad si získal velikou diváckou odezvu a vyšel pak i jako kniha. A tak mě napadá – jistě by nebylo marné, kdyby tento seriál vyšel alespoň v nějakém sestřihu na DVD. Vždyť co se týče dokumentů a vědeckých snímků, tak celkově toho moc nevychází. A je to škoda, protože zatímco některé vyslovené blbosti například z oblasti hraných seriálů na DVD vycházejí (raději nebudu jmenovat), díla, které by byly přínosem, se nevydají.

Ale vraťme se zpět k aktuálně vysílanému seriálu:

Deset rozhlasových setkání s autobiografickým vyprávěním astrofyzika a neúnavného popularizátora vesmírných objevů Jiřího Grygara nabídne posluchačům stanice ČRO 3 – Vltava programová řada Osudy počínaje pondělím 30. dubna.

Pořad za technické spolupráce Jiřího Kota Připravila Jana Špačková. Pokud se zajímáte o vesmír, nenechte si ujít.