TV DUEL 2006/25 – Tetovaný

Film Tetovaný (Le tatoue), který vyšel jako příloha časopisu TV DUEL č. 26/2006 je zajímavým setkáním dvou vynikajících francouzských herců před kamerou, Louise de Funése a a Jeana Gabina v komediálním filmu. Kromě toho, že se jedná o jedniný film, kdy se tyto dvě legendy setkaly, jde o herecký koncert skvělých francouzských komiků.

Félicien Mézeray (Loius de Funés) prodá všechno. Jednoho dne výhodně zpeněží i obraz Modiglianiho, který mu nepatří. Je totiž vytetovaný na zádech chlapíka Legraina (Jean Gabin), který se tak postará o pěkná překvapení a zábavu. Loius de Funés a Jean Gabin hned ve dvou pyžamových modelech!

Kdo trochu zná pozadí francouzského filmu konce šedesátých a sedmdesátých let, ten ví, že Louis de Funés se ke svému fenomenálnímu úspěchu dopracoval až poměrně v pozdním věku, a to až teprve poté, co hrál téměř v padesáti filmech vedlejší úlohy, čili takzvané štěky. To rozhodně nebyl případ Jeana Gabina, který byl uznávaným hercem již dávno předtím. V jednom rozhovoru se Jean Gabin vyjádřil o Funésovi a o jeho způsobu dost pohrdlivě. Pro toho, kdo zná tyto okolnosti, je tak trochu překvapivé, že oba souhlasili s hlavní rolí v jednom filmu. Je otázka, jestli za tímto nápadem nestály spíše představy, že spojení dvou veleúspěšných představitelů musí nutně vzniknout superúspěšný film. Ostatně jistá nervozita především na Funésově straně je ve filmu patrná, jakoby se ve svém hereckém výkonu trochu držel v pozadí. Oba dva herci jsou navíc zcela odlišného lidského naturelu a ani scénář, který byl pro ně napsán na tělo, nezakryl určité rozpaky. Myšlenka spojit dvě výrazné osobnosti v jednom filmu není nová – vzpomeňme například na český film „Když Burian prášil“, kde se setkaly také dvě dominantní osobnosti – Oldřich Nový a Vlasta Burian. To byla hodně podobná situace. A ani v tomto případě to asi nebyl nejlepší nápad, protože oba dva jako výrazné herecké osobnost měli tendenci hrát první housle.

Nicméně i přes jisté potíže při natáčení, a přes zcela rozdílné přístupy k herecké práci, o kterých se zmiňuje režisér Denys De La Pateliére v bonusovém filmu o filmu, se podařilo natočit nadprůměrnou komedii, která patří do zlatého fondu francouzských filmových veseloher. V těchto bonusech máme možnost spatřit Funése v útržích civilního rozhovoru.

Zajímavostí je, že s prvním scénářem od Pascala Jardina, který byl napsán před natáčením, ani jeden z hlavních protagonistů nesouhlasili. Protože však již natáčení začalo, musel být scénář dopisován doslova ze dne na den. Tento titul je opět dabován nenahraditelným Františkem Filipovským.

Údaje o DVD:

Režie: Denys De La Pateliére
Dialogy: Pascal Jardin
Scénář: Alphonse Bouard
Hrají: Jean Gabin, Louis de Funès, Yves Barsacq, Pierre Tornade, Patrick Préjean, Micheline Luccioni
Hudba: Georges Garvarentz
Střih: Claude Durand
Výprava: Robert Clavel

Zvuk: česky 2.0, francouzsky 2.0
Obraz: widescrren version 16:9, barevný
Titulky: české
Délka: 87 minut
Formát: DVD9
Copy Protected
Bonusy: upoutávka, film o filmu, fotogalerie, filmografie, z naší nabídky