Blesk – Asterix a Obelix

Asterix a Obelix nás baví téměř padesát let a rozhodně s tím nehodlají skončit. Filmová adaptace populárního komiksu, který již v dávných dobách vycházel na pokračování na zadní straně časopisu Sedmička pionýrů, vychází v deníku Blesk dnes ve středu 31. ledna 2007 za obvyklou cenu 45,- Kč. Je to dárek časopisu Blesk pro školáky, kteří dnes dostávají pololetní vysvědčení.

Celosvětový zábavní trh se snaží z jejich úspěchu vytěžit maximum. Kousek od Paříže například funguje věhlasný zábavní park s atrakcemi ve stylu těchto oblíbených „komiksáků“.

Když komiksoví hrdinové Asterix a Obelix před 48 lety poprvé ožili ve francouzském časopisu Pilote, málokdo čekal tak obrovský „boom“, který se kolem nich rozpoutal. Vůbec první série „Dobrodružství Asterix, Gala“ se tehdy objevila na stránce č. 20 a stala se pro celý výtisk hlavním tahounem.

Duchovní otcové komiksu René Goscinny (psal příběhy) a Albert Uderzo (měl na starost kresby) vytvořili více než 30 příběhů. Ty byly přeloženy do 107 jazyků a dialektů včetně latiny a starověké řečtiny! Filmaři se zatím ujali deseti příběhů, které úspěšně převedli na stříbrné plátno.

Je rok 50. př. Kristem. Celá Galie je obsazena Římany… Celá? Ne! Jedna vesnice, obývaná nepoddajnými Galy, ještě stále odolává nájezdníkům.

Římští kolonizátoři ovládli Galii – kromě jedné jediné vesnice, kde se padesát obyvatel dokáže bránit mnohonásobné přesile díky zázračnému posilujícímu nápoji. Ten vyrábí místní druid Panoramix. Římský guvernér Detritus se chce nápoje zmocnit a uchvátit moc vládce Caesara. Jenže nepočítá s tím, že chytrý Asterix a jeho kamarád Obelix, který spadl do kouzelného nápoje jako dítě, a proto má sílu i bez nápoje, s pomocí Obelixova pejsánka Idefixe a samozřejmě druida Panoramixe, mu to pěkně zavaří – a ještě se u toho budou skvěle bavit. Bavit se budou i diváci, kteří zhlédnou tuto výpravnou adaptaci jednoho z nejpopulárnějších evropských komiksů.

Zadní strana

Žánr: Komedie / Dobrodružný / Rodinný

Země původu: Francie / Německo / Itálie

Rok vzniku: 1999

Délka: 106 minut

Původní název: Astérix et Obélix contre César

Světová premiéra: 3. února 1999 – Belgie / Francie

Kinopremiéra v ČR: 29. července 1999

Režie: Claude Zidi

Námět: René Goscinny, Albert Uderzo (komiksová série)

Scénář: Terry Jones (anglická verze), Gérard Lauzier, Claude Zidi

Produkce: Claude Berri, Dieter Frank, Pierre Grunstein, Reinhard Klooss, Thomas Langmann

Hudba: Jean-Jacques Goldman, Roland Romanelli

Kamera: Tony Pierce-Roberts

Střih: Hervé de Luze, Nicole Saunier

Kostýmy: Sylvie Gautrelet

Společnost: AMLF / Bavaria Entertainment / Canal+ / Cecchi Gori Group Tiger Cinematografica / Centre National de la Cinématographie / Films 7 / Katharina / Melampo Cinematografica / Metasound, Amsterdam / Neue Constantin Film / Odeon Film / Pathé / Président Films / Renn Productions / TF1 Films Production

Natáčeno: Brittany, Francie / Durness, Highland, Skotsko, Velká Británie / Mnichov, Bavaria, Německo

Hrají: Christian Clavier (Astérix), Gérard Depardieu (Obélix), Roberto Benigni (Lucius Detritus / Tullius Destructivus / Catastrofus), Michel Galabru (Abraracourcix / Majestix), Claude Piéplu (Panoramix / Miraculix / Getafix), Daniel Prévost (Prolix / Lügnix / Xynix), Pierre Palmade (Assurancetourix / Troubadix), Laetitia Casta (Falbala), Arielle Dombasle (paní Agecanonixová / frau Methusalixová), Sim (Agecanonix / Methusalix), Marianne Sägebrecht (Bonnemine / Gutemine), Gottfried John (Jules César / Julius Caesar), Jean-Pierre Castaldi (Caius Bonus), Jean-Roger Milo (Cetautomatix / Automatix), Jean-Jacques Devaux (Ordralfabetix / Verleihnix), Hardy Krüger Jr. (Fiancé de Falbala / Tragicomix), Michel Muller (Malosinus), Olivier Achard (Anorexix), Jacques Delaporte (Alambix), Philippe Lehembre (druid), Jérôme Chappatte (druid), André Chaumeau (druid), Paul Rieger (druid), Pierre Lafont (druid), Gaëtan Bloom (Plaintecontrix), Jean-Yves Tual (Mathusalix), Didier Cauchy (Brutus), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 francouzsky, 5.1 česky, 2.0 slovensky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (2,35:1 anamorf)

Bonus: podle obalu upoutávka, na disku ve skutečnosti Film o filmu (24:00 francouzsky) a videoklip (4:13 francouzsky)