DVDMAG 2007/01 – Černá klec, 187

Ani v roce 2007 nepřestává vycházet jediný časopis v Česku, nabízející jako přílohu každého čísla dva filmy na DVD, a to DVDMAG. V lednovém čísle jsou to filmy Černá klec (White Man’s Burden) a 187 (One Eight Seven).

Pojďme si o obou přílohách povědět něco bližšího:

Černá klec

Originální název: White Man’s Burden
Hrají: John Travolta, Harry Belafonte, Kelly Lynch, Margaret Avery
Režie: Desmond Nakano
Scénář: Desmondo Nakano
Hudba: Howard Shore
Kostýmy: Isis Musenden
Kamera: Willy Kurant
Střih: Nancy Richardson
Výprava: Naomi Shohan
Vedoucí výroby: Yves Marmion
Spolupráce na výrobě: Joann Fregalette Jansen
Hlavní producent: Paul Hellerman
Produkce: Lawrence Bender
Obsazení: Mary Gail Artz, Barbara Cohen

Netradiční drama, kde si prohazují role majorita s minoritou. Ve světě černé klece jsou běloši utiskovaní a shromažďují se v Ghettech, zatímco černoši jsou většinová komunita. John Travolta tu hraje muže, který musí bojovat proti celému systému. Louis Pinnock je totiž běloch. Milující manžel a otec dvou dětí, pracuje v čokoládovně a rozdělení společnosti ho nemilosrdně postihuje. Manželka by šla ráda pracovat, ale Louis o tom ne chce ani slyšet – hrdost mu to nedovolí. Veškerá starost o zajištění rodiny je tak na jeho bedrech a podepisuje se na jeho zdraví i psychice. Když ho jednou na konci šichty požádá šéf o dovezení zásilky Thaddeovi Tomasovi, netuší, že se jeho život obrátí naruby. Doveze zásilku, ale je omylem považován za slídila. Když se totiž nemůže dostat do domu, obchází kolem a v okně uvidí, jaksi to panTomas rozdává s paní Tomasovou. Ten okamžitě volá Louisovu šéfovi, aby příště poslal poslíčka, nikoliv nadrženého samce. Řetězová reakce je spuštěna. Louise zbijí, přijde o práci a jeho rodina se musí vystěhovat z domu. Ve svém zoufalství se Pinnock rozhodne domoci se práva násilím a se zbraní v ruce. Když film skončí je patrné, že k tragédii, která otřásla Pinnockovým světem, nemuselo vůbec dojít nebýt štvavého postupu místních obyvatel. V paměti vám po zhlédnutí snímku jistě utkví skvělý John Travolta, který se při hraní vžil do situace utiskovaného a zcela podřízeného dělníka.

Obraz: 1,33:1, barevný
Zvuk: anglicky DD 5,1, česky DD 2.0
Titulky: české

187

Originální název: One Eight Seven
Hrají: Samuel L. Jackson, John Heard, Kelly Rowan, Clifton Collins Jr.
Režie: Kevin Reynolds
Hudba: Ericson Core
Výprava: Stephen Storer
Střih: Stephen Semel

Středoškolského profesora Trevora Garfielda před patnácti měsíci napadl a téměř zabil vlastní student. Na amerických středních školách, kde jsou soustředěni problémoví žáci, nic až tak neobvyklého. Trevor ovšem útok přežil a na učitelské povolání nezanevřel. Nyní však nastupuje do nové školy v Los Angeles jako suplující učitel a pozvolna mu dochází, že s narůstající agresivitou mládeže a vlivem gangů tu učitelský sbor nehodlá nic dělat. A tak zatímco ředitel zamítne možnost podat pár žalob, stává se ze školních tříd bojiště, na kterém Garfield denně válčí s nejvzpurnějšími studenty. Jednoho dne mu však dojde trpělivost a rozhodne se řešit věci jejich stylem. Režisér Kevin Reynolds, který má na svědomí mimo jiné Robina Hooda, Vodní svět či novějšího Tristana a Isoldu, natočil film daleko drsnější a depresivnějši než Nebezpečné myšlenky. Snímek 187 kriticky komentuje neuspokojivou situaci na amerických školách a podává ji tím nejsyrovějším způsobem. Střední škola v Los Angeles je před sociálním výbuchem a vztahy mezi žáky či místními gangy doprovází každodenní konflikty. Zdánlivě snadno odhadnutelný děj končí překvapivým závěrem. Kromě výkonu Samuela L Jacksona v hlavní roli oceníte brilantní kameru a hudební doprovod. A když nic jiného, alespoň poznáte práci učitelů. Těch amerických určitě.

Obraz: Widescreen version 16:9, barevný, PAL
Zvuk: česky DD 5.1, anglicky DD 5.1
Titulky: české
Délka: 114 min
Bonusy: rozhovory z natáčení, trailer
Přístupnost: 15
Formát: Dual LAyer DVD 9

Z obsahu čísla:

Fresh
Filmové novinky a zajímavosti s čerstvým datem výroby

Eragon
Zfilmování knižního hitu o farmářském synkovi jménem Eragon, který se stane dračím jezdcem a spolu s dračicí Safirou se postaví do čela odboje proti despotickému králi – to je nový fantasy film, který má navázat na úspěch Pána prstenů a Kroniky Narnie. Moc se to ale nepovedlo…

Krvavý diamant
Leonardo DiCaprio, Djimon Hounsou, krvavé diamanty a horké africké podnebí. V devadesátých letech v Siera Leone nebyl život žádné peříčko. O čemž nás přesvědčí dost slušný thriller režiséra Edwarda Zwicka.

Silvestrovské menu
Silvestrovská televizní nabídka je už několik let stále stejná: kombinace trapných estrád, archivních pořadů, rodinných filmů a komedií Vlasty Buriana… Čtenáře DVDMAGu to ovšem z míry vyvést nemůže – pro psychickou pohodu sáhne do domácí filmotéky. Jak si takový večer představují tvůrci DVDMAGu, najdete ve speciálním tématu.

Superman se vrací Vysněný projekt režiséra Bryana Singera o nejkladnějším komiksovém hrdinovi přichází před Vánocemi na dvou silně napěchovaných DVD. Tohle si fakt užijete.

Řím Že se pod hlavičkou HBO točí skvělé seriálové řady, víme už dlouho – Bratrstvo neohrožených, Deadwood nebo Rodina Sopranů to jasně dokazují. Dvanáctidílný seriál ze starého Říma si tak jednoznačně zaslouží čtyři strany a vaši pozornost.

Proposition Drsný a atmosférický western Nicka Cavea z australského vnitrozemí na konci 19. století o jednom příběhu oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže Druhý díl trilogie: kapitán Jack Sparrow společně s Willem Turnerem s Elizabeth Swannovou vyrážejí na další velkou výpravu. Na český trh ale bohužel jen v jednodiskové verzi. artDVD

Filmy pro náročné (připravuje Zona)
Herní koutek
Hry na motivy filmů
Hardware
Vybíráme vynikající kousky pro dovybavení domácího kina.
a mnoho dalšího ze světa filmu…