Lidové noviny – Světový film č. 17 – Obchod na korze

Film Jána Kadára a Elmara Klose Obchod na korze je adaptací novely Ladislava Grosmana. Děj, zkonstruovaný na podkladě skutečné události, se odehrává v malém slovenském městě za druhé světové války. Vypráví tragikomický příběh staré židovské obchodnice a jejího nepovedeného „arizátora“ truhláře Brtka, slušného člověka, z něhož poměry nakonec udělaly něco, čím nikdy nechtěl být. Film i představitelé hlavních rolí, Jozef Króner a Ida Kamińska, získali řadu ocenění.

Film vypovídá o životě v tzv. Slovenském štátu za 2. světové války, kdy se obyčejný život pod vládou fašistů měnil a mj. probíhala arizace židovského majetku, neboli „přebírání“ židovského majetku Slováky. Hlavní hrdina filmu – drobný živnostník Tóno Brtko (herec Jozef Kroner), žijící v malém městečku (Sabinov), dostane dekret na obchod staré židovky Rozalie Lautmannové (Ida Kaminska). Obchod je však v podstatě prázdný, stará paní přežívá díky příspěvkům od židovské obce a Tóno díky své hodné povaze jí není schopen vysvětlit, proč do obchodu přišel.

Film Obchod na korze získal (jako první československý snímek) Oskara za nejlepší cizojazyční film (1966) a v roce 1967 jednu nominaci. Ida Kaminska získala nominaci na cenu Zlatá palma v kategorii herečka hlavní role.

Režie: Elmar Klos, Ján Kadár
Scénář: Ladislav Grosman, Ján Kadár
Námět: Ladislav Grosman
Hrají: Jozef Króner, Martin Hollý , Martin Gregor, Ida Kamińská, Hana Slivková, Adam Matejka, František Zvarík, Mikuláš Ladižinský, Alojz Kramár, František Papp, Elena Pappová – Zvaríková, Juraj Herz
Žánr : tragikomedie, drama
Hudba: Zdeněk Liška
Kamera: Vladimír Novotný
II. kamera: Miloš Petrolín
Pomocná režie: Juraj Herz
Vedoucí produkce: Ladislav Hanuš
Režie: Ján Kadár, Elmar Klos
Délka : 121 min
Anglický název: The Shop On Main Street
Výroba: ČSSR, Filmové studio Barrandov, 1965
Zvuk: mono, DD 1.0