Zlatý fond č. 18 – O medvědu Ondřejovi + Jak se Franta naučil bát

 

Aktuální vydání edice Zlatý fond je tentokrát věnována pohádkám. A jsou hned dvě – jedná se o DVD, na kterém jsou dva filmy. První se jmenuje "O medvědu Ondřejovi" (aneb pohádka o chytrém myslivci, který vyzrál na krále) a druhá Jak se Franta naučil bát.  

 

Malí i velcí diváci, kterří si oblíbili české filmové pohádky, se těšili v roce 1959 na nový film, který nabízel dokonce dvě pohádky! V novinách a časopisech se psalo o pokračujícím natáčení, čtenáři se dočetli o nových hercích obsazených do hlavních rolí, novináři se vypravili i na hrad Bouzov, který se proměnil – jako v budoucnou ještě nekolikrát – v sídlo pohádkového krále.

Co však čtenáře mátlo, byl název natáčené pohádky. Jednou četli, že se jmenuje Princezna, medvěd a strašidla, jindy byl titul napsán obráceně: Strašidla a medvěd.

Jak to tak někdy bývá, nakonec neplatil ani jeden ze tří titulů. A ještě s jednou změnou se museli natěšení diváci smířit: třebaže byly souběžně natáčeny dvě pohádky středmotrážních rozměrů, v distribuci byly nakonec uvedeny samostatně – a to pod tituly O medvědu Ondřejovi a Jak se Franta naučil bát.

Jaroslav Mach, kterého znají diváci především díky pozdějším filmům Nahá pastýřka, Rakev ve snu viděti, Přehlídce velím já či Zlatá svatba, natočil obě dvě pohádky podle scénáře J. Nováka. Autor se inspiroval lidovými pohádkami, které se pokusil rozšířit o nové suituace a scény.

Tu pohádku, která se jmenuje Jak se Franta naučil bát, originálním způsobem převyprávěl i Jan Werich v knize Fimfárum (později byla zpracována do animované podoby).

Oba snímky si žily svůj samostatný distribuční život. Jako první se začala hrát padesátiminutová pohádka O medvědu Ondřejovi, o měsíc později, v prosinci 1960, se konala premiéra půlhodinového příběhu Jak se Franta naučil bát. Pozorný divák, který zná obě pohádky, jistě nepřehlédl dvě postavykteré přecházejí z filmu do filmu. Je to dvojice rázovitých a potměšilých dřevorubců, které si zahráli Jaroslav Vojta a Josef Beyvl.

V pohádce O medvědu Ondřejovi hrají i další známí herci: Jaroslav Marvan (král), Miloš Nesvadba (komoří) a Eman Fiala (vrátný).

Osmadvacetilatá Jiřina Bohdalová dostala roli komorné Anežky konečně větčí filmovou příležitost; v předchozím období se uplatnila jen jako dívka s kyticí (Nevěra), písařka v redakci (Zaostřit, prosím!), dívka v průjezdu (O věcech nadpřirozených) nebo také telefonistka (Slečna od vody).

DVD má tyto bonusy: Fotogalerie, Slovo historika (Pavel Taussig), Rozhovory (Jana Andrsová, Jan Pohan, Ladislav Trojan, Odlřich Velen), Biografie a filmografie, soudobá dokumentace.

O medvědu Ondřejovi:

Režie: Jaroslav Mach
Námět a scénář: J. Z. Novák (podle lidové pohádky)
Kamera: Václav Huňka
Hudba: František Belfín
Architekt: Jan Zázvorka
Vyrobil: 1959 Filmové studio Barrandov
Žánr: pohádka, obraz: barevný, 4:3 PAL
Premiéra: 29. 10. 1960

Hrají: Jaroslav Marvan, Aglaia Morávková, Jiří Papež, Miloš Nedbal, Jiřina Bohdalová, Vladimír Huber, Heda Marková, Soběslav Sejk, Eman Fiala, Miloš Nesvadba.

Jak se Franta naučil bát:

Režie: Jaroslav Mach
Námět a scénář: J. Z. Novák (podle lidové pohádky)
Kamera: Václav Huňka
Hudba: František Belfín
Architekt: Jan Zázvorka
Vyrobil: 1959 Filmové studio Barrandov
Žánr: pohádka, obraz: barevný, 4:3 PAL
Premiéra: 29. 10. 1960

Hrají: Josef Kemr, Oldřich Velen, František Filipovský, Ladislav Trojan, Jana Andrsová, Josef Beyvl, Miluše Zoubková, Jaroslav Vojta, Josef Beyvl.

Jako přílohu DVD si opět můžete přečíst další, již páté pokračování seriálu článků o výrobě DVD, tentokrát o authoringu, masteringu a replikaci.