Aha! – Bitva o Midway

Páteční Aha! rozhojní 15. srpna 2008 titulem Bitva o Midway v ceně 44,– Kč sbírku dostupných válečných velkofilmů. Zachycuje slavnou námořní bitvu 2. světové války, kdy americké loďstvo rozdrtilo japonskou flotilu. V každé válce se najde bitva, která signalizuje konec všech bitev.

Velkorysá podívaná s hvězdným obsazením, plná atraktivních bitevních scén a pyrotechnických kouzel, doplněná řadou vedlejších motivů, zejména příběhem lásky Američana a japonské dívky, začíná 18. dubna 1942 v Hirošimě, kde mladý japonský námořní důstojník informuje admirála Isoroku Yamamota, velitele císařského japonského válečného námořnictva, že Tokio bylo bombardováno.

V Pearl Harbouru navštíví kapitán Matt Garth velení amerického námořnictva. Očekává se odveta ze strany japonské flotily admirála Yamamota a Garth žádá od zpravodajské služby odhad japonských záměrů. Josephu J. Rochefortovi se sice podaří částečně rozbít japonský šifrovací klíč, ale může dešifrovat pouze okolo 15% z toho, co zachytí. Jisté je, že něco se chystá, ale co, to přesně neví. Mimo velitelství se Garth nečekaně setká se svým synem Tomem, mladým vojákem, který mu prozradí, že je zamilován do japonské dívky, která se jmenuje Haruko Sakura a byla zatčena, když přišla navštívit své rodiče a požádat o jejich svolení ke svatbě. Garth je zprávou rozčilen, ale slíbí, že pokud to bude možné, dívce i jejím rodičům pomůže.

Na palubě bitevní lodi Yamoto, vlajkové lodi admirála Yamamoty, probíhá důležité jednání. Yamamoto a jeho štábní důstojníci připravují bitevní plán. Přestože Američané převyšují Japonce počtem, Yamamoto věří, že jejich flotila zvítězí. Někteří důstojníci, zejména Kondo, který by měl vojsko vést, se však staví proti a také jiní radí sečkat. Yamamoto se však rozhodne zaútočit. Zakrátko, přesně 3. července 1942, bitva skončila porážkou sebevědomé japonské flotily a stala jedním ze zlomových momentů v historii druhé světové války.

Žánr: Drama / Akční / Válečný
Země původu: USA
Rok vzniku: 1976
Délka: 132 minut
Světová premiéra: 18. června 1976 – USA
Původní název: Midway / The Battle of Midway
Režie: Jack Smight
Scénář: Donald S. Sanford
Produkce: Walter Mirisch
Hudba: John Williams
Kamera: Harry Stradling Jr.
Společnost: The Mirisch Corporation / Universal Pictures
Natáčeno: Lake Castaic, Kalifornie, USA / Los Angeles, Kalifornie, USA / Pensacola, Florida, USA / U.S. Naval Station, Long Beach, Kalifornie, USA / USS Lexington

Hrají: Charlton Heston (kapitán Matthew Garth), Edward Albert (podporučík Thomas Garth), Henry Fonda (admirál Chester W. Nimitz), James Coburn (kapitán Vinton Maddox), Glenn Ford (kontradmirál Raymond Ames Spruance), Hal Holbrook (komodor Joseph Rochefort), Toshirô Mifune (admirál Isoroku Jamamoto), Robert Mitchum (víceadmirál William Frederic ‚Bull‘ Halsey Jr.), Cliff Robertson (komodor Carl Jessop), Robert Wagner (korvetní kapitán Ernest L. Blake), Robert Webber (kontradmirál Frank J. ‚Jack‘ Fletcher), Ed Nelson (kontradmirál Harry Pearson), James Shigeta (víceadmirál Chuichi Nagumo), Christina Kokubo (Haruko Sakuraová), Monte Markham (korvetní kapitán Maxwell F. Leslie), Biff McGuire (kapitán Miles Browning), Christopher George (korvetní kapitán Clarence Wade McClusky), Kevin Dobson (podporučík George H. Gay), Glenn Corbett (korvetní kapitán John C. Waldron), Gregory Walcott (kapitán Elliott Buckmaster), Pat Morita (kontradmirál Ryunosuke Kusaka), John Fujioka (kontradmirál Tamon Yamaguchi), Dale Ishimoto (víceadmirál Moshiro Hosogaya), Dabney Coleman (kapitán Murray Arnold), Larry Pennell (kapitán Cyril Simard), Clyde Kusatsu (fregatní kapitán Watanabe), Phillip R. Allen (korvetní kapitán John S. ‚Jimmy‘ Thach), Tom Selleck (pobočník kapitána Cyril Simard), a další

Údaje o DVD (původní obal Universalu pro české vydání příliš údajů neposkytuje):
Zvuk: ? (lze předpokládat český dabing)
Titulky: ?
Obraz: 2,35:1
Bonus: ?