Home Cinema – Cesta do fantazie

Některé filmy jsou tak dojemné a přívětivé, jednoduché a zároveň překvapivé, že se na ně musíte dívat znovu a znovu. Taková je Cesta do fantazie. A proto posbírala ceny, kde se dalo. Toto DVD získáte spolu s Home Cinema 2007/03, které vyšlo 8. března 2007. Pohádka pro všechny desetileté a pro všechny, kterým někdy bylo deset.

Hayao Miyazaki je v Japonsku i mezi filmovými publicisty považován za boha, animátoři největších hollywoodských studií si k jeho filmům chodí pro inspiraci a Akira Kurosawa nebo Steven Spielbergh u některých dokonce plakali. Všichni do jednoho zapomínáme na přirozenou potřebu hledat chyby, protože Miyzakiho filmy míří hluboko do našeho nitra, do míst, kde ukrýváme vzpomínky na dětství, vzpomínky na strach ze strašidel pod postelí, který jsme museli překonat cestou na záchod. Na okamžiky dětské jasnozřivosti, kdy víme, proč se něco děje, i když pro to nemáme racionální vysvětlení.

Desetiletá Chihiro je obyčejná holčička. Když se se svými rodiči stěhuje do nového bydliště, zabloudí a skončí v opuštěném lunaparku se stánky plnými občerstvení. Rodiče neodolají pokušení a bez pozvání ochutnají lákavé pochoutky. Jejich chamtivost je promění ve vepře. Chihiro se snaží najít pomoc. Potkává tajemného chlapce Haku, duchy, kteří v noci lunapark obývají, čarodějnici Yubabu, která provozuje obrovské lázně pro pozemské bohy a jiné fantastické bytosti. Chihiro musí najít způsob, jak zrušit zakletí svých rodičů a vrátit se do lidského světa. Cesta do fantazie je triumfem jednoho z nejslavnějších japonských filmových tvůrců, Hayao Miyazakiho. 

Přestože je Cesta do fantazie plná imaginárních postav a v duchu japonské tradice laděných obrazů, duchů, čarodějnic a podivných stvoření, její vnitřní příběh odehrávající se v prožitcích a pocitech hlavní hrdinky připadá známý každému – i bývalému – dítěti. Rozumíme nechuti, s níž se desetiletá Chihiro stěhuje s rodiči do nového domova, i strachu z tajemného, který zažívá, když otec zabloudí k opuštěnému zábavnímu parku. Dojímá nás vztek, jímž Chihiro reaguje na neoprávněnou jistotu rodičů, kteří činí, co není správné. Umíme si představit hrůzu, s níž zjistí, že se rodiče proměnili ve vepříky, protože snědli jídlo určené bohům. A pokaždé nás překvapí proměna ufňukaného caparta v dobromyslnou dívku odhodlanou překonat strach a zachránit své rodiče.

Film navíc nestaví na tradičním pohádkovém protikladu dobra a zla. Všechny postavy mají propracované charaktery, jsou to přirozené kombinace zbabělosti i odvahy, dobrosrdečnosti i přílišné ctižádosti, chamtivosti nebo laskavosti. Nenajdeme tu ani jasnou hranici mezi tím, co je ještě skutečné a co už není, nebo mezi tím, co si pamatujeme a co jsme zapomněli. A v tom se ukrývá ta příjemná melancholie Miyazakiho filmů.

„Věřím, že dětské duše jsou dědicové historické paměti předchozích generací. Jenom, jak rostou, stávají se dospělejšími a prožívají každodenní svět, tahle paměť klesá níž a níž. Proto potřebuji dělat filmy, které dosáhnou této hluboké roviny,“ prohlásil Miyazaki před dvěma lety a napověděl tak, proč jsou to hlavně dospělí, kdo zažívá u jeho filmů radost z rozvzpomínání.

Na imdb.com 86 procent. 

Žánr: Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Země původu: Japonsko

Rok: 2001

Délka: 125 minut

Původní název: Sen to Chihiro no kamikakushi

Světová premiéra: 20. července 2001 – Japonsko

Kinopremiéra v ČR: 3. dubna 2003

Režie: Hayao Miyazaki

Scénář: Hayao Miyazaki

Produkce: Donald W. Ernst, Lori Korngiebel, John Lasseter, Toshio Suzuki, Yasuyoshi Tokuma

Hudba: Jô Hisaishi

Kamera: Atsushi Okui

Střih: Takeshi Seyama

Společnost: Studio Ghibli / Nippon Television Network Corporation / DENTSU Music And Entertainment / Tokuma Shoten / Buena Vista International – Japan / Tohokushinsha Film / Mitsubishi Commercial Affairs

Menu DVD

Údaje o DVD: 

Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, slovensky 

Titulky: česky  

Nastavení zvuku a titulků 

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imbd.com 1,85:1)

Bonus: Trailery, Fotogalerie, Film o filmu, Z naší nabídky  

Bonus 

Tolik k filmové příloze, a ještě nahlédněme do časopisu: 

 

Největší test DVB-T přijímačů v ČR (18 modelů: CyberHome, Evolve, Homecast, Hyundai, Mascom, Optimum, Philips, Sencor, Sigmatek, Strong, Thomson, Topfield)

Duel 20“ LCD TV (Philips 4:3 vs. Sony 16:9)

Recenze audio-video novinek

Rady k nákupu DVD/HDD rekordéru

Jak si užít vysoké rozlišení s projektory

Těžký život Blu-ray a HD DVD v Česku

Recenze 50 aktuálních DVD: Ďábel nosí Pradu, Děkujeme, že kouříte, Hadi v letadle, Iluzionista, Ro©k podvraťáků Strážce, Svéráz národního rybolovu, Volver ad.

Staňte se filmovým hrdinou

Víc než jukebox na klipy

Po světě běhá tisíc Al Pacinů

Černá Dahlia

Hadi v letadle

Let’s Dance