Právo s DVD – Zákon přitažlivosti

Právo nám nabídne po dvoutýdenní pauze od minulého masakru v pátek 15. srpna 2008 film trochu odlišného žánru. Zákon přitažlivosti v ceně 42,– Kč, romantická komedie o tom, že i v soudní síni platí, že co se škádlívá, rádo se mívá a rozvodem to někdy nekončí, ale začíná a že láska má vždy poslední slovo. Film už byl dříve ke koupi.

Audrey Woods a Daniel Rafferty, dva špičkoví newyorští specialisté na rozvody. Klienti proti sobě vedou otevřenou rozvodovou válku. Jejich právníci zachovávají profesionální dekorum. Co se ale stane, když se tihle dva profesionálové, kteří neumějí prohrávat, do sebe proti své vůli zamilují? A co udělají, když se jednoho rána probudí po divoké noci a zjistí, že mají na rukou snubní prstýnky?

Pětatřicetiletá Audrey Woodsová je hvězdou mezi newyorskými rozvodovými právníky a její klienti jen málokdy odcházejí od soudu nespokojení. Sama, svobodná a nechce se ani vdávat, ani k žádnému muži citově vázat, protože ze své praxe ví, jak to končívá. Upjatá, zásadová, z moderní firmy. Tak nějak by si člověk představoval úspěšného právníka.

Její současnou klientkou je paní Harrisonová, a Audrey právě získala důkaz, že její manžel někam ukryl řadu vzácných obrazů. Jejím protivníkem v soudní síni je slavný, pro ni však dosud neznámý advokát Daniel Rafferty, který přišel do New Yorku teprve nedávno. Věčně vypadající jako „když ho vytáhne krávě z huby“, ironik a požitkář, maličká kancelář, ve které není přes všechen nepořádek k hnutí. Hned na druhý pohled je však jasné, že není o nic míň hlava otevřená než Audrey.

Hned první setkání pro Audrey nedopadne dobře. Právník hravě přebije její trumf potvrzením, že pan Harrison obrazy věnoval muzeu. Upjatá Audrey se Danielovi od první chvíle líbí, žena se však tváří, že ji ležérní přivandrovalec nezajímá, přestože ve skutečnosti ji přitahuje víc než je jí milé. Možná právě proto se rozhodne, že ho v soudní síni pokoří. Vydá se do jeho kanceláře, ale nezastihne ho.

Chce se tam porozhlédnou, ale při jeho příchodu zpanikaří a uteče. Krátce poté přednáší na semináři rozvodových právníků, aby brzy zjistila, že jí to zařídil on. Po jejím úspěšném vystoupení promluví právě Rafferty o použití moderní techniky při hledání důkazů a demonstruje tyto postupy na záznamu z videokamery ve své kanceláři, která zachycuje Audreyinu návštěvu a její panický útěk.

Navštíví ho, aby se omluvila, den však dopadne úplně jinak než čekala. Pozve ji totiž na večeři, kde se oba opijí a skončí spolu v posteli. Ráno ve však dohodnou, že za vše mohl alkohol a spěchají do soudní síně, kde se tvrdě střetnou v závěrečném jednání případu manželů Harrisonových.

Navíc se ještě pohádají před soudní budovou a rozejdou ve zlém. Přestože se oba o samotě trápí, v soudních síních se znovu a znovu střetávají v tvrdých bitvách. Rozhodující rozvodovou bitvou se stane manželský pár – rocková hvězda Thorne Jamison a jeho žena Serena, úspěšná módní návrhářka. Audrey nabídla zastupování Sereně, ale ta dala přednost Danielovi, Audrey se proto rozhodne zastupovat Thornea. Už během příprav je jasné, že půjde o velmi bouřlivé rozvodové jednání. Thorne a Serena si otevřeně a bez servítek vyřizují v soudní síni účty. Hlavním bodem rozvodové bitvy se stane zámek v Irsku, o který oba usilují. Audrey i Daniel se tam proto rozjedou, aby získali výpovědi a důkazy potřebné k tomu, aby zámek připadl jejich klientovi.

Cesta do Irska má však nejen nečekaně problematický průběh, ale také zakončení. Když se totiž zúčastní místní slavnosti, která vrcholí dobovým svatebním obřadem místní dívky a místního chlapce, oba se opijí a ráno se probudí nejen s kocovinou, ale také s prstýnky na ruce. Usoudí, že se v opilosti vzali, ale jejich snaha v New Yorku vše utajit je marná. V novinách totiž o jejich svatbě vyjde velký článek. Rozhodnou se tedy předstírat manželský život, ale ten jim značně komplikuje nejen nejistota v podivné situaci, ale také stále se přiostřující rozvodová bitva Jamisonových.

 
A když Daniel zneužije v soudní síni náhodně nalezenou důvěrnou informaci, kterou měla od svého klienta Audrey, trvá žena na okamžitém rozvodu. Daniel se sice omluví, ale je ochoten se rozvést. Opravdu totiž Audrey miluje a je ochoten udělat to, co ona chce. Když se však odstěhuje, oběma se stýská. A pak je čeká další cesta na irský zámek, i tentokrát plná překvapení, které notně zamíchají nejen rozvodovým řízením, ale také vztahem Audrey a Daniela.

Názory oscilují od stanoviska, že jde o milý doplněk romantického večera až k názoru, že nejlepší na filmu je zcela nesehnatelný soundtrack s irskou hudbou.

Film se natáčel tři měsíce v Irsku – v Dublinu a Wiclow Coiunties, které v ateliérech The Ardmore Film Studios ve Wicklow poskytlo štábu potřebné zázemí. Zámek, který je předmětem rozvodového sporu, si „zahrálo“ soukromé sídlo Humewood House v Kilteganu. Správný protiklad romantickým „irským“ scénám poskytly newyorské lokace: Chinatown a především hypermoderní New York State Supreme Count Building. 

Žánr: Komedie / Romantický
Země původu: Irsko / Velká Británie / Německo
Rok vzniku: 2004
Délka: 90 min.
Světová premiéra: 4. dubna 2004 – USA (Phoenix Film Festival)
Premiéra v kinech ČR: 26. května 2005
Původní název: Laws of Attraction
Režie: Peter Howitt
Scénář: Aline Brosh McKenna, Robert Harling
Produkce: David Bergstein, Pierce Brosnan, Julie Durk, Toby Emmerich, David T. Friendly, Mark Gill, Mark Gordon, Oliver Hengst, Angelique Higgins, Basil Iwanyk, Arthur Lappin, Andrew Lowe, Paul Myler, Elie Samaha, Amanda Scarano, Wolfgang Schamburg, Ernst-August Schnieder, Beau St. Clair, Marc Turtletaub, Bob Yari
Hudba: Ed Shearmur
Kamera: Adrian Biddle
Společnost: Deep River Productions, Irish DreamTime, Initial Entertainment Group, Fern Valley Limited, Intermedia Productions, MHF Zweite Academy Film, Mobius Pictures, Stratus Film Co.
Natáčeno: Ardmore Studios – Herbert Road, Bray, County Wicklow, Irsko / Dublin, County Dublin, Irsko / Humewood Castle, Kiltegan, County Wicklow, Irsko / New York City, New York, USA

Hrají: Pierce Brosnan (Daniel Rafferty), Julianne Moore (Audrey Woodsová), Michael Sheen (Thorne Jamison), Parker Posey (Serena), Frances Fisher (Sara Millerová), Nora Dunn (soudkyně Abramovitzová), Heather Ann Nurnberg (Leslie), Johnny Myers (Ashton Phelps), Mike Doyle (Michael Rawson), Allan Houston (Adamo Shandela), Annie Ryan (host v TV), Vincent Marzello (Lyman Hersh), Sara James (servírka), John Discepolo (TV reportér), Annika Pergament (TV reportérka), Marc Turtletaub (soudce Withers), Gordon Sterne (soudce Baker), Brette Taylor (Mary Harrisonová), Brendan Morrissey (O’Callaghan), Elva Crowley (Flanaganová), a další

Údaje o DVD (vydavatel MagicBox):

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky
Titulky: česky
Obraz: PAL 16:9
Bonus: Trailer, Vymazané scény, Záběry z natáčení, Alternativní konec, Fotogalerie