Blesk – Pupendo

 

Už příští čtvrtek 5. dubna 2007 za cenu pouhých 45 Kč si budete moci koupit Blesk společně s DVD Pupendo. V prodeji bude Blesk i samostatně za obvyklých 7 korun. Cena DVD je 38 korun. Pupendo je úspěšná hořká komedie Jana Hřebejka, ve které hrají Bolek Polívka, Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Vilma Cibulková (která za svůj výkon získala Českého lva), Pavel Liška a další. 

 

 

Ze všech filmů, které Jan Hřebejk se scénáristou Petrem Jarchovským natočili, je Pupendo nejsmutnější. Paradoxem je, že zároveň nejvtipnější. Snad proto se Pupendo stalo českou filmovou klasikou. 

 

Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára (Bolek Polívka), který žije se svojí rodinou, manželkou – keramičkou Alenou (Eva Holubová) a dvěma syny – Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu… 

 

Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla (Jaroslav Dušek) a jeho ambiciózní žena Magda (Vilma Cibulková), spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: „Někdo musí plavat s "nimi“, aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!„, případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?“ 

 

Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. 

 

Každý k moři dopluje, někdo dříve a někdo později, zpívá se v jednom českém šlágru. Naše postavy nakonec k takovému „moři“ dorazí shodou okolností po sezóně a společně. I když se jedná jen o pouhou středoevropskou náhražku – jezero Balaton – rozlévající se v nekonečné rovině maďarské pusty… 

 

Film Pupendo je vyprávěn způsobem příbuzným úspěšným Pelíškům, v hořce komické groteskní nadsázce. Jedná se o sled vygradovaných komediálních scén ze života v reálném socialismu, které však nelpí prvoplánově na dobových reáliích. Svojí pozorností k vykreslení galerie nejrůznějších lidských typů získává Pupendo potřebný přesah do doby současné, neboť i když se dobové kontexty mění, vnitřní postoje a dilemata, jakož i generační konflikty, jsou věčné. Jde o film založený na nosných paradoxních situacích, jejichž poezie, pravdivost a humor závisí na výborné práci s herci. Tak tomu bylo u všech předchozích autorských filmů režiséra Hřebejka a scenáristy Jarchovského. Stejně tak tomu bude i v Pupendu, na němž se podílejí ti nejlepší čeští herci.

 

Námět: Petr Jarchovský podle povídek Petra Šabacha

Scénář: Petr Jarchovský

Režie: Jan Hřebejk

Kamera: Jan Malíř

Hudba: archivní – dobová, Oskar Petr, W.A.Mozart

Zvuk: Michal Holubec

Výtvarník kostýmů: Katarína Hollá

Architekt: Milan Býček

Střih: Vladimír Barák

Producent: Ondřej Trojan – Total HelpArt T.H.A.

Koprodukce: Pavel Borovan, Jaroslav Kučera – Česká televize

Formát: barevný 1:1,85

Délka: 120 minut

Přístupnost: mládeži přístupný

Hrají: Bolek Polívka, Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Vilma Cibulková, Jiří Pecha, Pavel Liška, Bohumil Klepl, Soňa Červená a další.