DVD edice magazín – Ohněm a mečem

 

Dnes v pátek 15. srpna 2008 vychází v DVD edici magazínu speciál "poprvé nezkrácená verze celovečerního filmu" Ohněm a mečem na 1 DVD. Cena 49,- Kč. Verze na dvou DVD vyšla v Levných Knihách.

 

To že vychází poprvé na jednom DVD je pravda, protože vydání z LK bylo na dvou DVD. Věta by se dala ale pochopit i tak, že poprvé vychází nezkrácená verze. Takže by se někdo mohl domnívat, že verze od LK byla zkrácená. Porovnáním časů obou verzí ale dospějeme k závěru, že verze z LK je o 4 minuty delší. 

 

 

 

Zajímavější by mohlo být srovnání z hlediska kvality a případného vyčištění filmu. Protože na verzi z LK padaly výtky, že co se týče obrazové kvality, není to nic dokonalého. Jako majitel předchozí verze z LK se do koupě této nepohrnu a tak možnost srovnání bohužel nemám. Každopádně je toto vydání minimálně šancí pro ty, kteří by tento film chtěli a vydání z LK nemají. Přinejmenším jim odpadne nutnost v polovině filmu přehazovat disk. I když nakonec – vzhledem k délce filmu ale drobná přestávka neuškodí. 

 

 

 

Píše se rok 1647. Z Krymu se vrací posel knížete Jeremiáše Wisniowieckého, Jan Skrzetuski, který na cestě domů náhodou zachrání život nepřátelskému kozáckému vůdci, Bohdanovi Chmelnickému. Než dojede na panství do Luben, poznává Skrzetuski půvabnou mladou šlechtičnu Helenu, do níž se okamžitě zamiluje. Získává od ní příslib opětování stejného citu, přestože Helena byla již dříve proti své vůli přislíbena kozáckému důstojníkovi Bohunovi.

 

 

 

Zamilovaný Skrzetuski odjíždí ke knížeti Jeremiášovi Wišniowieckému, aby si vyžádal jeho svolení k svatbě. Je ale okamžitě vyslán na záporožskou Síč, kde má jako jeho vyslanec zjistit záměry bouřících se kozáků. Předtím posílá Skrzetuski svého sluhu Rzedziana, s dopisem za kněžnou Kurcewiczovou na statek do Rozlog, a žádá, aby se vydala s Helenou a celou rodinou do Luben, protože všem hrozí smrtelné nebezpečí. 

 

 

 

Oddíl rytíře Skrzetuského byl rozprášen obrovskou kozáckou přesilou a on sám se dostal do zajetí. Z rukou Tuhaj-Beje, vůdce Tatarů, kteří přišli na pomoc kozákům – ho vykoupí za čtyři tisíce tolarů sám vůdce povstání, Bohdan Chmelnický. Na smrt nemocný Skrzetuski sleduje s nechutí bitvu pod Žlutými vodami u Čertomelyku, kde v přesile záporožských kozáků vedených Chmelnickým bojují i Tataři proti malému vojsku Poláků, bránících v nerovném boji zájmy Rzeczypospolité.

 

 

 

Později Skrzetuski získává od Chmelnického zpět svoji pečeť vyslance a odjíždí na statek do Rozlog. V jeho nepřítomnosti se sluha Rzedzian dostal do rukou rozzuřeného Bohuna, který přitom zjistil, že nejspíše ztratí přislíbenou Helenu. Svůj vztek namíří proti kněžně Kurcewiczové a její rodině. Zatím se Heleně podaří uniknout ze zajetí Bohunova vojenského oddílu s pomocí mluvky Zagloby. Společně tajně směřují do mohutného hradu Bar, v němž hledají bezpečný úkryt. 

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD: 

 

Výběr kapitol 

 

Délka: podle obalu 180 minut, 02:55:12  

Zvuk: Dolby Digital 5.1 polsky, česky

Titulky: česky  

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný, PAL, 16:9

Bonusy: Fotogalerie, Trailer, Trailery – ukázky z vydávaných filmů řady DVD edice  

 

Bonusy